Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych

Krzesełko schodowe to urządzenie dźwigowe służące do transportu osób starszych oraz niepełnosprawnych po schodach. Inaczej zwane krzesłem dźwigowym lub windą schodową. Z roku na rok popularność krzesełek schodowych w Polsce rośnie i pojawia się ono w Waszych domach, miejscach publicznych, blokach, miejscach pracy i wszędzie, gdzie potrzebna jest likwidacja bariery architektonicznej.

Sposób na pokonanie barier architektonicznych

Krzesełko schodowe to sposób na pokonanie schodów przez osoby starsze i niepełnosprawne. Schody są wszędzie – w teatrach, urzędach, kinach, parkach, muzeach i w wielu innych miejscach. Najgorsze jednak jest jeśli bariera w postaci schodów znajduje się w miejscu naszego zamieszkania, a co za tym idzie – uniemożliwia nam swobodne i samodzielne przemieszczenia się po nich. Często schody uniemożliwiają wyjście z mieszkania lub domu na zewnątrz lub przemieszczenia się między piętrami naszego własnego domu. Czy musisz być skazany na pomoc osób trzecich lub całkowitą rezygnację z wychodzenia na zewnątrz? Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest instalacja krzesełka schodowego. Zakup windy schodowej poprawia znacząco komfort życia i przywraca radość oraz niezależność!

W jaki sposób obsłużyć krzesełko schodowe dla osób niepełnosprawnych?

Krzesełka schodowe z łatwością mogą być obsługiwane przez osoby w każdym wieku. Sterowanie jest możliwe za pomocą pilota zdalnego sterowania lub joysticku umieszczonego w podłokietniku. Gwarancją bezpieczeństwa jest wyposażenie krzesełka w: funkcję łagodnego startu oraz stopu (zapewnie również płynność w poruszaniu się), pasy bezpieczeństwa, czujniki zatrzymujące krzesełko po napotkaniu przeszkody na drodze oraz przycisk alarmu. Możliwość obrotu krzesełka – pomaga w łatwym zejściu z krzesełka na górnym przystanku. W zależności od marki i modelu krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych posiadają dodatkowe opcje w postaci wyposażenia (np. automatycznie składane elementy), wybór koloru tapicerki i inne.

Zobacz, jak w 6 prostych krokach obsłużyć krzesełko schodowe (model – Otolift AIR)

Montaż krzesełka schodowego

  • Przed instalacją krzesełka nie muszą być wykonywane prace budowlane,
  • Tor jezdny urządzenia jest instalowany bezpośrednio do schodów (zarówno betonowych jak i drewnianych) lub do ściany,
  • Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych sprawdzają się również na wąskich i stromych schodach (np. w kamienicach, w starym budownictwie),
  • Urządzenie można złożyć (podłokietniki, podnóżek, siedzisko), gdy nie jest używane – krzesełko schodowe zajmuje mało miejsca i umożliwia pozostałym domowników na korzystanie ze schodów,
  • Winda schodowa może być używana zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku – występują modele odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne.
Krzesełko krzywoliniowe rozłożone – na górnym przystanku

Rodzaje krzesełek schodowych – krzywoliniowe i prostoliniowe

Krzesełka schodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych możemy podzielić na 2 kategorie:

  • Prostoliniowe krzesełka schodowe – najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych – zaprojektowane dla schodów prostych, które posiadają jeden bieg,
  • Krzywoliniowe krzesełka schodowe – montowane na schodach krętych, krzywoliniowych, zabiegowych – szyna urządzenia dopasowana jest do konkretnych schodów. Przed instalacją krzesełka wymagany jest specjalistyczny pomiar w miejscu montażu.

Montaż krzesełka prostoliniowego jest łatwiejszy od montażu krzesełka krzywoliniowego. Często możliwe jest zainstalowanie go na schodach krzywoliniowych (np. gdy schody mają podest na zakręcie można zamontować dwa krzesełka prostoliniowe, ale tylko wtedy, gdy użytkownik krzesełka jest zdolny do przejścia z jednego krzesełka na drugie po poziomym podłożu).

Krzesełko prostoliniowe zamontowane na zewnątrz

Urządzenia zwykle montuje się wewnątrz budynku, jednak nie ma przeszkód, aby zastosować je również na zewnątrz. Krzesełka można montować zarówno po stronie lewej, jak i prawej schodów. W przypadku zastosowania tego urządzenia schody powinny mieć minimum 60 cm szerokości. Maksymalny udźwig krzesełek to średnio 130 kg.

Krzesełko schodowe Acorn A180 na torze krzywoliniowym
Krzesełko krzywoliniowe Acorn A180 – złożone na dolnym przystanku

Dofinansowanie na zakup krzesełka schodowego dla niepełnosprawnych

Koszt zakupy krzesełka schodowego może zostać w dużej mierze pokryty dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON. Dofinansowanie jest przyznawane w ramach likwidacji barier architektonicznych lub likwidacji barier technicznych oraz jest dostępne w PCPRach lub MOPRach w Twoim mieście.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Telefon: 692 44 94 74
E-mail: zapytanie@windy-schodowe.pl 

Więcej informacji na temat krzesełek schodowych znajdziesz w naszych pozostałych artykułach w kategorii – Krzesełka schodowe.