Podnośniki pionowe ułatwiają życie

Podnośniki pionowe służą do transportowania osób poruszających się na wózkach inwalidzkich między poziomami budynku. Konstrukcją przypominają windę, są jednak od niej tańsze i prostsze w montażu. Podnoszą na wysokość do 3 metrów.

Podnośniki pionowe montuje się zwykle w miejscach, gdzie nie można zainstalować platformy przyschodowej, ze względu na zbyt wąskie schody. Można je montować zarówno  wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Nie wymaga podszybia, a dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym eliminuje konieczność budowy szybu.

Montaż urządzenia wymaga czasem wykonania odpowiednio zbrojonej płyty betonowej lub podszybia, na którym mocuje się taki podnośnik. Instalacja podnośnika jest objęta ściśle określonymi przepisami prawa budowlanego. Ważne jest również zamontowanie oddzielnej linii zasilającej posiadającej odpowiednie zabezpieczenia na wypadek braku energii elektrycznej (hamulec i zjazd awaryjny).

Udźwig takiego podnośnika zwykle wynosi do 400-500 kg. Wysokość podnoszenia może sięgać nawet kilkunastu metrów. Są też one zgodne z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE.

Najważniejsze zalety podnośników pionowych:

  • system sterowania, napęd i wszystkie niezbędne urządzenia wbudowane są w szyb (nie potrzebne jest dodatkowe pomieszczenie na maszynownię),
  • tańsze niż tradycyjne dźwigi osobowe,
  • prostsze w montażu od wind osobowych
  • możliwa instalacja zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków,
  • bezpieczeństwo jazdy – kontrola dostępu przed osobami niepowołanymi, aktywna podłoga, przycisk zatrzymania awaryjnego STOP, przyciski ciągłej jazdy podnośnika, ręczny zjazd awaryjny,
  • wersja przelotowa i wersja kątowa wsiadanie i wysiadanie na wprost 180° (wersja przelotowa) lub wsiadanie i wysiadanie 90° (wersja kątowa).

Wśród podnośników pionowych można wyróżnić dwa:

Kali A
To platforma pionowa w samonośnym szybie. Jej wysokość podnoszenia wynosi do 4,5 metrów.

podnosnik_kali_a

Kali B
Stosuje się go głównie na zewnątrz budynków (na tarasach, balkonach, itp.), ale nie ma przeszkód, aby zastosować go również wewnątrz budynku. Jest to platforma bez szybu o wysokości podnoszenia do 3 metrów.

podnosnik_kali_b