Dzień Babci i Dziadka

images

Dzień Babci i Dziadka – jedno z ulubionych świąt naszych dziadków. Czymże ich obdarować w tym dniu? Najmłodsi namalują urocze laurki, starsi podarują zestaw kosmetyków, syrop na wzmocnienie lub rozgrzewający koc. A o czym tak naprawdę marzą dziadkowie?

O młodości, o zdrowiu, o sprawności. Czasu nie da się cofnąć ale da się ułatwić życie, poruszanie po domu, pokonywanie schodów. Wbrew pozorom nie jest to ani trudne, ani kosztowne, tym bardziej jeśli skorzysta się z możliwości dofinansowania z PFRONu. Zaopatrując dziadków w schodołazy lub montując windy schodowe (krzesełka, platformy, podnośniki) nie tylko uszczęśliwimy ich … ale i ułatwimy swoje życie.
Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęca się problemom i potrzebom seniorów, warto przyjrzeć się również ich opiekunom. Osobom z najbliższej rodziny lub sąsiedztwa, którzy przyjęli na siebie ciężar opieki. Starsze osoby często mimo największych chęci nie są w stanie zaspokoić wszystkich swoich potrzeb. Nie udźwigną zakupów, nie wejdą po stromych schodach, to frustrujące dla obu stron.
Montując najprostsze urządzenie, pozwalamy takiej osobie na swobodne korzystanie ze schodów. Może ona wygodnie usiąść, trzymać na kolanach siatkę z zakupami i bez wysiłku dostać się na piętro. Nie musi być zdana tylko i wyłącznie na pomoc innych. Nie musi czuć się więźniem w swoim domu. Opiekunowie też odetchną z ulgą. Schodołazy, krzesełka schodowe czy platformy odciążą ich – dosłownie. Urządzenia te zwiozą i wwiozą seniora po schodach. Pozwolą mu się cieszyć z niezależności, umożliwią wyjście z domu, podtrzymanie kontaktów ze znajomymi. W Polsce to wciąż nowość, na Zachodzie to już standard. Dbajmy o naszych Dziadków, pokażmy że nam na nich zależy. Ułatwmy ich i swoje życie