Obywatel Senior – zaproszenie

Likwidacja barier to termin związany nie tylko z osobami niepełnosprawnymi ale i z seniorami. Właśnie ich informujemy i zapraszamy na II Kongres “Obywatel Senior”, organizowany przez Park Śląski w Chorzowie.

Kolejna wielka debata o problemach i sprawach ważnych dla osób starszych odbywać się tu będzie 16 i 17 września. W tym roku zapraszamy seniorów i wszystkich zainteresowanych tematyką senioralną do Hali Kapelusz i do niecodziennych wnętrz Planetarium Śląskiego.

Przy organizacji ściśle współpracujemy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz samą prof. Ireną Lipowicz. Wśród gości będą m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, rzecznik praw obywatelskich (jednocześnie pomysłodawczyni i inspiratorka Kongresu „Obywatel Senior”) Irena Lipowicz, podsekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, europoseł Jan Olbrycht, prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Będą mówić o roli seniora we współczesnej rodzinie, dyskryminacji osób starszych, ich prawach, roli w Unii Europejskiej, emeryturach oraz o rządowym programie aktywizacji osób starszych.


Wszyscy uczestnicy II Kongresu będą mieli okazję podyskutować o tym, jak powinno wyglądać miasto, by dobrze się w nim żyło (w bloku o projektowaniu dla wszystkich przygotowanym prze Zamek Cieszyn), jak mówić o seniorach, by nie urażać, jak zostać wolontariuszem po sześćdziesiątce. Wśród wykładów również blok o finansach prowadzony przez Narodowy Bank Polski.

Będą również warsztaty, m.in. komputerowe oraz sportowe z badaniem tkanki tłuszczowej i taneczne przygotowane przez pracowników katowickiej AWF.
Kongres będzie się również odbywał w miastach partnerskich, m.in. w Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu, Żywcu. Swoje wydarzenia kongresowe zaplanowały też m.in. Wyższa Szkoła Humanitas oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu.

Poprzedni Kongres otrzymał nominację do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w kategorii Partnerstwo Samorządów, a Park Śląski za jego organizację otrzymał nagrodę specjalną Wojewody Śląskiego „Ślaskie na 5”.

Trzydniowy I Kongres „Obywatel Senior” tylko w Parku Śląskim – a odbywał się on równocześnie w 12 miejscowościach województwa śląskiego oraz wielu instytucjach partnerskich – odwiedziło ponad 1000 osób. Kongres był również transmitowany na żywo w internecie. Wzięło w nim więc udział dodatkowo kilka tysięcy e-kongresmenów.

Więcej informacji na www.obywatelsenior.pl

 

Obywatel Senior – zaproszenie

Obywatel Senior – zaproszenie

Likwidacja barier to termin związany nie tylko z osobami niepełnosprawnymi ale i z seniorami. Właśnie ich informujemy i zapraszamy na II Kongres […]