Bezpieczeństwo w domu to podstawa!

Jakie urządzenia pomogą Ci uniknąć wypadku na schodach?

Dom to miejsce, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością. Niestety, również w naszych czterech ścianach mogą przytrafić się groźne wypadki. Jednym z najpopularniejszych domowych wypadków są upadki ze schodów. W tym artykule dowiesz się, jak zadbać o bezpieczeństwo w domu, by zapobiegać groźnym wypadkom i zmienić dom w bezpieczny azyl.

Omówimy dwa urządzenia likwidujące bariery architektoniczne w domach: krzesełko schodowe i windę domową. Dzięki temu przekonasz się, które z nich będzie lepszym wyborem w domu Twoich bliskich: rodziców lub dziadków. Dowiesz się też o możliwości uzyskania dofinansowania z PFRON do likwidacji barier architektonicznych w domach. Skorzystaj z tej wiedzy i zadbaj o to, by Twoi bliscy mogli bez trudu i bezpiecznie poruszać się między piętrami.

Krzesełko schodowe – na schody proste i zabiegowe

Najpopularniejsze urządzenie, które pomaga seniorom w pokonywaniu schodów to krzesełka schodowe (nazywane też windami schodowymi). Krzesełko schodowe to nic innego jak wygodne siedzisko z podnóżkiem, podłokietnikami i pasem bezpieczeństwa, zamontowane na szynie jednej, która przewozi osobę w górę lub dół schodów. Windy te są zasilane ze zwykłego gniazdka 230V i montujemy je bezpośrednio na schodach. Obsługa krzesełka jest bardzo prosta, a sam przejazd zabezpieczony jest przez szereg czujników bezpieczeństwa. 

Typ schodów jest kluczowy przy wyborze odpowiedniego modelu krzesełka. Najpopularniejszym urządzeniem montowanym na schodach prostych jest winda schodowa Acorn Superglide 130.

Cechy krzesełka Acorn Superglide 130:

  • maksymalny udźwig: 127 kg,
  • minimalna szerokość schodów: 65 cm,
  • dostępność: od ręki.

Z kolei w przypadku schodów zabiegowych, czyli z zakrętem, najlepszy wybór to krzesełko schodowe Otolift Modul AIR Smart. Specjalna modułowa konstrukcja krzesełka sprawia, że choć szyna jezdna składana jest na indywidualne zamówienie, czas realizacji zamówienia jest stosunkowo krótki i wynosi około 4 tygodni. W odróżnieniu od krzesełka na schody proste, windę schodową Otolift Modul AIR Smart należy przygotować na konkretne schody. Nasi specjaliści precyzyjnie wymierzą Twoje schody, aby zapewnić idealne dopasowanie krzesełka. W naszym artykule opisaliśmy, jak wygląda ten proces, znajdziesz też w nim praktyczne wskazówki, jak przygotować schody do montażu krzesełka krzywoliniowego.

Cechy krzesełka Otolift Modul AIR Smart na schody zabiegowe:

  • maksymalny udźwig: 125 kg, 
  • minimalna szerokość schodów: 66 cm,
  • czas realizacji: 3-4 tygodnie.

Krzesełka schodowe przeznaczone są dla osób, które poruszają się samodzielnie. W związku z tym, dla osób korzystających z wózków inwalidzkich lub chodzików lepszym rozwiązaniem będzie winda domowa. 

Windy domowe – nowoczesne i eleganckie rozwiązanie

Windy domowe są świetną alternatywą dla krzesełek schodowych, ponieważ mogą przewieźć osobę wraz z wózkiem inwalidzkim. Mogą połączyć dwa, a nawet trzy poziomy, czyli piwnicę z parterem i piętrem, dlatego są doskonałym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych. Nasi Klienci często podkreślają, że estetyka i nowoczesny wygląd widny są dla nich bardzo ważne. Użytkownikom zależy na tym, by urządzenie dobrze komponowało się z wystrojem wnętrza. 

Najpopularniejsze modele wind domowych to urządzenia Stiltz Duo i Stiltz Trio. Główne różnice między nimi dotyczą wielkości i wysokości, na jaką może wjechać winda. Obie windy pracują bardzo cicho, dzięki czemu nie są uciążliwe dla pozostałych domowników. Łączy je również intuicyjny panel sterowania, co sprawia, że seniorzy już od pierwszych chwil po montażu bez trudu korzystają z windy w swoim domu.

Mała winda domowa — Stiltz Duo

Winda Stiltz Duo to kompaktowa winda, która przewiezie jedną lub dwie osoby na wyższe piętro. Udźwig windy to 170 kg. Jest to też najmniejsza winda dostępna na rynku, aby ją zamontować potrzeba miejsca o powierzchni 105×80 cm. Model Stiltz Duo może połączyć dwie kondygnacje. 

Winda domowa łącząca trzy kondygnacje — Stiltz Trio

Stitz Trio to większy model, w którym zmieści się osoba wraz z wózkiem inwalidzkim. Urządzenie to może połączyć aż trzy kondygnacje, umożliwiając wjazd z piwnicy na parter lub piętro. Maksymalny udźwig windy wynosi 250 kg, a wysokość podnoszenia to aż 6 m. Aby zamontować windę, potrzebne jest przygotowanie otworu o wymiarach 110×130 cm. 

Zadbaj o bezpieczeństwo w domu z dotacją na likwidację barier

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego urządzenia? Skontaktuj się z naszymi doradcami! Jako wyspecjalizowany monter urządzeń likwidujących bariery architektoniczne chętnie pomożemy w doborze optymalnego rozwiązania.

Podpowiemy też, jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na likwidację barier architektonicznych w domu. Wielu naszych Klientów skorzystało z dofinansowania. Pomożemy Ci w załatwieniu formalności i uzyskaniu wsparcia finansowego. Dzięki dofinansowaniu koszt urządzenia może być niższy nawet o 60%. Sprawdź, jak krok po kroku ubiegać się o dofinansowanie.

Nie czekaj, zadbaj o bezpieczeństwo i komfort w swoim domu już dziś!