Dofinansowanie z PFRON – kto może je otrzymać?

Dofinansowanie z PFRON, warunki jego przyznawania, wysokość wsparcia finansowego, przeznaczenie środków – to kwestie, które szczególnie mocno interesują naszych klientów. Często jesteśmy pytani o to, kto może uzyskać dofinansowanie z PFRON. Łatwo zgubić się w natłoku informacji i w gąszczu przepisów, które co jakiś czas się zmieniają. Do niedawna z dofinansowania mogły korzystać wyłącznie osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Obecnie zostało to zmienione. W tym artykule wyjaśnimy, komu przysługuje wsparcie na likwidację barier architektonicznych i jak się o nie ubiegać.

W artykule bazujemy na oficjalnych rządowych materiałach dostępnych w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej.

Na czym polega dofinansowanie z PFRON?

W naszym przypadku dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to wsparcie finansowe na likwidację barier architektonicznych. Osoby z niepełnosprawnością i ich bliscy mogą skorzystać z niego, aby przystosować miejsce zamieszkania do swoich potrzeb. Bariery architektoniczne, takie jak schody, skutecznie uniemożliwiają korzystanie z pełnej powierzchni domu lub swobodne wchodzenie i wychodzenie z mieszkania. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z możliwości, jakie daje nam rozwój technologii i likwidować bariery architektoniczne.

Schodołaz umożliwia osobie na wózku inwalidzkim pokonanie schodów.
Kto może otrzymać dofinansowanie z PFRON?

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Wsparcie finansowe z PRFON może otrzymać osoba dorosła z orzeczeniem o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. Z kolei w przypadku osób do 16 roku życia, wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności. Widać zatem, że niezależnie od stopnia niepełnosprawności można i warto ubiegać się o dofinansowanie.

Na co można otrzymać dofinansowanie z PFRON?

Zgodnie z przepisami, przedmiotem wniosku powinna być rzecz lub urządzenie, które umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie z niepełnosprawnością kontakt z otoczeniem lub wykonywanie codziennych czynności. Bez wątpienia urządzenia dostępne w asortymencie naszej firmy wpasowują się w te kryteria.

  • Krzesełka schodowe umożliwiają pokonywanie pięter w obrębie domu, więc umożliwiają i ułatwiają codzienne życie.
  • Platformy pionowe pozwalają na wjazd wózkiem inwalidzkim do mieszkania (np. przez balkon).
  • Schodołazy zaś to przenośne urządzenia, które montowane są bezpośrednio do wózka inwalidzkiego i pomagają pokonywać schody w sytuacjach, gdy nie przewidziano odpowiedniego podjazdu.
Podnośnik Kali B dla osoby na wózku inwalidzkim.
Podnośnik pionowy przy bloku mieszkalnym

Ile wynosi wartość dofinansowania?

Kwota wsparcia finansowego, o jakie można wnioskować może wynieść do 95% kosztu urządzenia.
Jak kształtują się ceny poszczególnych rodzajów urządzeń do likwidacji barier architektonicznych? Przykładowo, cena windy krzesełkowej na schody prostoliniowe Acorn Superglide wynosi od 13 500 zł do 17 000 zł. Przy najwyższym progu dofinansowania jej koszt dla odbiorcy maleje do 675 – 850 zł. Z kolei koszt zakupu podnośnika Kali B umożliwiającego wjazd na wysokość 150 cm zamiast 40 500 zł wyniesie 2 025 zł. Schodołaz gąsienicowy Liftkar bez dofinansowania kosztuje ok. 18 000 zł, natomiast przy skorzystaniu ze wsparcia Funduszu, jego koszt spada do 900 zł.

Jeśli spełniają Państwo wymagania, zdecydowanie polecamy ubiegać się o dofinansowanie. W starszym artykule opisaliśmy, jak krok po kroku wygląda procedura ubiegania się o wsparcie finansowe.
Uwaga! Dofinansowanie ze środków PFRON można uzyskać wyłącznie na zakup nowego urządzenia. Trzeba też pamiętać, że środki finansowe przyznawane są na zakup urządzenia, nie są więc refundacją po zakupie. Warto mieć na uwadze tę subtelną różnicę, aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań i odpowiednio zaplanować swoje działania w czasie. Odpowiednie ośrodki przyjmują wnioski przez cały rok. Jednak powiatowe centra wypłacają dofinansowania do chwili wyczerpania limitu finansowego przeznaczonego na ten cel.

Można otrzymać dofinansowanie PFRON na zakup krzesełka schodowego.
Krzesełko schodowe w bloku mieszkalnym

Dofinansowanie z PFRON – najważniejsze informacje

Podsumowując, zachęcamy do ubiegania się o wsparcie ze środków PFRON. Likwidacja barier architektonicznych oznacza umożliwienie lub ułatwienie wykonywania codziennych czynności życiowych osobom z niepełnosprawnościami. Przeczytaj najważniejsze informacje o dotacjach.

  • Dofinansowanie z PFRON mogą uzyskać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym.
  • Wsparcie może wynieść do 95% ceny urządzenia.
  • Dotacja obejmuje zakup nowych urządzeń do likwidacji barier architektonicznych.

Dofinansowanie pfron na zakup platformy schodowej
Zobacz jak skorzystać z dofinansowanie ze środków PFRON?