Krzesełko schodowe a likwidacja barier architektonicznych

Krzesełko schodowe jest jednym z najtańszych rozwiązań jeżeli chodzi o niwelowanie barier architektonicznych, a jednocześnie jest dosyć uniwersalne. Urządzenie można instalować w środku budynku, na zewnątrz budynku. Można montować na schodach:

 • po pierwsze prostych,
 • po drugie kręconych,
 • po trzecie zabiegowych,
 • po czwarte spiralnych,
 • po piątek kilkubiegowych.
Krzesełko schodowe na szynie proste.
Tanie krzesełko schodowe

Te schody mogą być dosyć wąskie i strome. Podsumowując krzesełko schodowe generalnie jest urządzeniem bardzo uniwersalnym i w wielu miejscach gdzie inne urządzenie nie może być użyte, krzesełko sobie doskonalone poradzi.

 • Po pierwsze gdy schody są zbyt strome schodołazem nie zdołamy tej bariery pokonać.
 • Po drugie gdy schody są zbyt wąskie bądź na dole jest za mało miejsca to platforma schodowa się nie zmieści.

Podsumowując krzesło schodowe w każdym z tych miejsc sobie poradzi doskonale i tą barierę zlikwiduje.

Pewną niedogodnością jest to, że krzesło schodowe nie może transportować osoby, która jest na wózku inwalidzkim. Ta osoba musi jechać krzesełkiem schodowym w pozycji siedzącej, czyli z tego wózka musi się przesiąść. Podsumowując gdy osoby mają problem z chodzeniem, to krzesło schodowe jest jednym z lepszych rozwiązań, szczególnie biorąc pod uwagę koszty, gdyż krzesło schodowe jest urządzeniem jednym z tańszych jeżeli chodzi o urządzenia likwidujące bariery architektoniczne.

Krzesełko schodowe o torze prostym

Krzesła schodowe możemy podzielić na te o:

 • po pierwsze torze prostym
 • po drugie torze prostoliniowym.

Gdy mamy jeden prosty odcinek schodów to wtedy tam montujemy krzesełko schodowe prostoliniowe. Jeżeli mamy schody bardziej skomplikowane w budowie: z zakrętami, zabiegowe lub kilkubiegowe np. występujące w blokach na klatkach schodowych, to tam wówczas montujemy krzesła schodowe tak zwane krzywoliniowe.  Szynę jezdną w takim krzesełku produkuje się pod konkretne schody niejako pod zamówienie.

Krzesełko schodowe
Krzesełko schodowe Acorn Superglide

Krzesełko schodowe prostoliniowe – cena

Winda na szynie krzywej jest też zdecydowanie droższa niż urządzenie na szynie prostej.

 • Po pierwsze urządzenie na szynie prostej w zależności od modelu jest to koszt rzędu od 8500 zł w górę.
 • Po drugie jeżeli szyna jest dłuższa od standardowej to cena wzrasta.
 • Po trzecie wzrasta też w przypadku krzesełka montowanego na zewnątrz budynku, bo takie krzesełko też występuje.
 • Po czwarte jeżeli szyna jezdna jest z zawiasem, czyli dolna część musi być podnoszona do góry to też zwiększa to koszt.

Podsumowując ogólnie możemy powiedzieć, że krzesło schodowe kosztuje od około 8500 zł w górę.

Jeżeli chodzi o krzesełka na szynie prostej to te krzesełka jeżdżą po torze jezdnym, który jest prawie zawsze montowany do stopni schodów. Praktycznie każdy model porusza się po szynie jezdnej montowanej do stopni schodów. W przypadku krzesełek prostoliniowych szyna jezdna to jest profil aluminiowy, który ma stalową zębatkę. Czyli nie jest to szyna malowana na jakiś specjalny kolor, jest to surowe aluminium. Ta szyna jest specjalnymi mocowaniami mocowana do stopni schodów. Szyna jezdna na dole wychodzi przed schody na jakieś pół metra. Czyli czasami jak gdy nie ma tego miejsca są drzwi na przykład to wtedy musi mieć specjalny zawias. Na górze szyna jezdna wychodzi poza krawędź ostatniego stopnia o jakieś 20 cm. Szyna jezdna zawęża schody o jakieś 20 cm. Musi być odsunięta od ściany lub od poręczy na niej się znajdującej.

Krzesełko schodowe prostoliniowe – specyfikacja techniczna

 • Po pierwsze krzesełka schodowe na szynie prostej jeżdżą po torze jezdnym w górę i w dół i są sterowane pilotem bądź przełącznikiem który jest na siedzisku. Krzesełka w standardzie mają funkcję obracanego siedziska i w krzesłach prostoliniowych i krzywoliniowych. Na górnym przystanku chcąc bezpiecznie wsiąść lub zsiąść z krzesełka musimy to siedzisko sobie obrócić. Krzesełka schodowe są również wyposażane w pas bezpieczeństwa.
 • Po drugie w większość jest to pas z tak zwanym napinaczem, czyli pas bezwładnościowy, który się blokuje przy szarpnięciu.
 • Po trzecie udźwig krzesełek schodowych na szynie prostej to jest w okolicach 120 do 130 kg. Czasami są modele mające zwiększoną wytrzymałość do 150 kg.
 • Po czwarte krzesełka schodowe na szynie prostej są zasilane z akumulatorów. To znaczy, że w środku w urządzeniu znajdują się najczęściej dwa akumulatory 12 V o pojemności 7 amperogodzin. W krzesełkach schodowych krzywoliniowych ta zasada jest podobna. Te akumulatory zasilają silnik elektryczny który napędza mechanizm jezdny urządzenia.

Krzesełko schodowe proste powinno być zawsze parkowane,  gdy nie jest używane na tak zwanym punkcie ładowania. To znaczy, że jak schodzimy z krzesełka to zostawiamy je na stacji bazowej. Na punkcie ładowania następuje automatyczne doładowanie akumulatorów. Te doładowanie jest bezobsługowe, odbywa się automatycznie. Przypięta ładowarka w gniazdko elektryczne i ona doładowuje akumulatory.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe
Krzesełko schodowe na szynie krzywej

Podsumowując bardzo ważne jest to iż krzesełka schodowe prostoliniowe i krzywoliniowe nie są przystosowane do  pracy ciągłej. To znaczy iż te i te krzesełka powinny być użytkowane raz na jakiś czas. To znaczy, iż najlepiej po każdym przejeździe należy odstawić krzesełka na punkt ładowania by je doładować akumulatory.

Montaż krzesełka schodowego na szynie prostej

Jeżeli chodzi o montaż krzesełka na szynie prostej obydwa się on dosyć szybko.

 • Po pierwsze montaż zajmuje około pięciu godzin, chyba że mamy skomplikowane schody, lub bardzo długi tor jezdny.
 • Po drugie sam pomiar pod montaż krzesła prostoliniowego może wykonać sam Klient, lub też można wysłać nam zdjęcia na podstawie których stwierdzamy jak zrobić montaż.
 • Po trzecie jeżeli chodzi o czas realizacji krzesełka prostoliniowego to w przeciągu dwóch tygodniu możemy je zamontować u Klienta.
 • Po czwarte co do gwarancji na krzesełka na szynie prostoliniowej  to jest to okres dwuletni. W przypadku jednego krzesełka Acorn SuperGlide oferujemy gwarancję trzyletnią. Jesteśmy jedyną firmą w Polsce oferującą tak długą gwarancję.

Montaż krzesełka krzywoliniowego

Jeżeli chodzi o krzesełka na szynie krzywoliniowej musimy zawsze wykonać:

 • po pierwsze pomiar schodów,
 • po drugie projekt, tor jezdny jest projektowany w fabryce, która to urządzenie produkuje.

Czas realizacji wynosi w granicach trzech do czterech tygodni. To urządzenie musi być zamówione i dostarczone do nas. Sam montaż robimy zazwyczaj w ciągu jednego dnia. W przypadku montażu na drugie lub trzecie piętro wtedy zajmie nam montaż trochę dłużej.

Krzesło schodowe krzywoliniowe działa bardzo podobnie jak prostoliniowe. Zasila je akumulator, ma też obracane siedzisko, ma piloty zdalnego sterowania i pas bezpieczeństwa. Te krzesełka mają kilka opcji, które nie są dostępne w przypadku krzesełek prostoliniowych. Np. funkcja wjazdu z obróconym siedziskiem przydatna w przypadku bardzo wąskich schodów, czy też funkcja automatycznego obrotu siedziska. Krzesła schodowe krzywoliniowe mogą poruszać się po schodach bardziej stromych.  Udźwig jest bardzo podobny w zakresie 120 do 130 kg.

Koszty krzesełka krzywoliniowgo

Krzesło schodowe krzywoliniowe jest droższe niż krzesło na szynie prostej. Koszty krzesełka krzywoliniowego są uzależnione od:

 • po pierwsze modelu krzesełka,
 • po drugie od tego jak długa jest szyna jezdna i ile zakrętów musi wykonać krzesło i jakiego rodzaju są to zakręty. Są zakręty standardowe o kącie 90 stopni, lub o kącie 180 stopni.  Są też zakręty poziome wykonywane na elementach płaskich częściach 90 stopni, zakręty bardzo nietypowe. To wszystko wpływa na koszty krzesełka krzywoliniowego.
 • po trzecie są też inne elementy wpływające na ceną jak na przykład kolor tapicerki, przystanki pośrednie, sposób sterowania, pasy wielopunktowe.

Dużą różnicą jest różnica w cenie. To wynika z tego, że krzesełka krzywoliniowe są wyposażone w specjalny mechanizm, który pozwala aby to krzesełko mogło jechać zarówno po torze bardziej stromym, mniej stromym jak i poziomym. Mówimy, iż krzesełko może jechać po szynie jezdnej , która posiada zmienny kąt nachylenia, a pasażer zawsze siedzi prosto, czyli siedzisko jest poziomowane względem podłoża.

Krzesełko schodowe powinno być co najmniej raz w roku serwisowane. Urządzenie powinno mieć sprawdzone elementy, gdyż przewozi żywego człowieka. Na zakup krzesełka można otrzymać dofinansowanie z PEFRON.