Która winda dla seniora sprawdzi się na schodach zabiegowych?

Schody dwubiegowe często utrudniają samodzielne poruszanie się starszym mieszkańcom domów jednorodzinnych oraz niskich bloków. Na szczęście możemy łatwo zniwelować taką barierę architektoniczną. I to na 2 sposoby – montując krzesło schodowe krzywoliniowe lub 2 tanie windy dla seniora. Który z nich jest lepszy? Która winda dla seniora się sprawdzi?

Przeczytaj poniższy artykuł w 6 minut i dowiedz się:

 • jak tanio przystosować schody dwubiegowe do potrzeb osoby starszej,
 • który sposób likwidacji barier jest wygodniejszy dla osoby niepełnosprawnej,
 • ile kosztuje założenie krzesła schodowego krzywoliniowego dla osoby starszej,
 • jaki jest koszt montażu 2 tanich krzesełek schodowych HomeGlide.

Którą windę schodową dla seniora wybrać na schody z półpięterkiem?

Zgodnie z podstawową zasadą montażu krzesełek schodowych, windy dla seniora prostoliniowe zakładamy na schodach prostych, a krzywoliniowe – na schodach krętych lub wielobiegowych.  Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, czyli schody zabiegowe ze spocznikiem. To właśnie na nich możemy założyć zarówno komfortowe krzesło schodowe krzywoliniowe dla osoby starszej, jak i 2 tanie krzesełka prostoliniowe.

Winda schodowa dla seniora.
Złożona winda dla seniora o torze krzywym na schodach dwubiegowych.

Obydwa rozwiązania mają swoje dobre i złe strony, związane głównie ze sposobem użytkowania oraz ceną. Decyzja o wyborze jednego z nich to kwestia indywidualna, w której warto uwzględnić sprawność oraz stan zdrowia użytkownika windy.

Rozwiązanie nr 1: dwa tanie krzesełka schodowe na schodach dwubiegowych jako winda dla seniora

Polega ono na założeniu po jednym krześle schodowym prostoliniowym na każdym biegu schodów. Aby pokonać piętrowe schody zabiegowe, trzeba więc skorzystać z dwóch wind dla seniora na schody proste. Znajdują się one po obydwu stronach podestu, przez który należy przejść, aby przesiąść się z jednego krzesełka na drugie.

Zobacz, jak w praktyce wygląda korzystanie z 2 krzesełek prostych na schodach z podestem.

Zalety:

 • niska cena – koszt założenia 2 krzeseł HomeGlide lub Acorn może być 2 razy niższy niż montaż 1 krzesła krzywoliniowego;
 • możliwość odsprzedaży – jeśli pogorszy się stan zdrowia osoby starszej, odkupimy od Ciebie krzesełka proste i w rozliczeniu zamontujemy wygodniejszą windę krzywoliniową.

Wady:

 • mniejszy komfort – przechodzenie z jednego krzesełka schodowego na drugie może być uciążliwe dla osób niepełnosprawnych;
 • wystająca szyna jezdna – tor windy może wystawać u dołu schodów nawet na 40-50 cm, utrudniając dostęp do korytarza lub pomieszczeń zlokalizowanych za drzwiami. Rozwiązaniem tego problemu jest założenie szyny z zawiasem, dostępnej w modelu krzesła prostoliniowego Acorn SuperGlide.

Rozwiązanie nr 2: wygodne krzesło schodowe krzywoliniowe na schodach z podestem

Winda schodowa dla seniora, która sunie po szynie krzywej to komfortowy sposób na transportowanie osób chorych oraz niepełnosprawnych po schodach. Docenią ją także seniorzy, którzy wolą pokonywać stopnie bez przesiadania się na spoczynku.

Krzesło schodowe krzywoliniowe dla osoby starszej na schodach zabiegowych w bloku.

Zalety:

 • wygoda korzystania z windy dla seniora – osoba starsza nie musi się przesiadać z jednego krzesełka schodowego na drugie;
 • idealny sposób na ciasne i strome schody – krzesełka schodowe krzywoliniowe, szczególnie windy Otolift Modul AIR zostały przystosowane do pokonywania problematycznych schodów;
 • szyna zajmuje mniej miejsca przed schodami – tor jezdny windy krzywoliniowej wystaje u dołu schodów tylko na 15 cm. Ponadto możemy go wygiąć przy górnym przystanku lub odprowadzić krzesełko daleko od schodów, aby nie zawężać przejścia;
 • komfortowe opcje i personalizacja wyglądu urządzenia – automatycznie obracane siedzisko, które ułatwia wstawanie z krzesełka, automatycznie składany podnóżek czy możliwość wyboru koloru tapicerki to dodatkowe atuty wind schodowych krzywoliniowych firmy Otolift.
Winda schodowa dla seniora.
Krzesełka schodowe krzywoliniowe Otolift wyróżniają się m.in. intuicyjną obsługą oraz solidnym pasem bezpieczeństwa.

Wady:

 • wyższe koszty montażu – krzesełko schodowe krzywoliniowe porusza się po torze wyprodukowanym na zamówienie – pod konkretne schody. To sprawia, że koszt wykonania szyny jezdnej jest znacznie wyższy niż w przypadku krzesła na schody proste.

Ile kosztuje winda dla seniora na schodach zabiegowych?

Najważniejszą zaletą montażu 2 krzesełek schodowych zamiast 1 windy krzywoliniowej jest niska cena. Jej dokładna wartość zależy od długości schodów, modelu dźwigu oraz wybranych opcji dodatkowych. Możemy jednak przyjąć, że koszt tego rozwiązania wynosi ok. 22 tys. zł.

Cena montażu krzesełka schodowego krzywoliniowego (winda dla seniora) jest z kolei wyższa o ok. 10 tys. zł. W niektórych przypadkach wybór drugiego rozwiązania może być jednak dwukrotnie droższy. Zdarza się bowiem, że założenie 2 krzesełek prostych zamyka się w kwocie 22 tys. zł, a krzesła krzywoliniowego wynosi 31,5 tys. zł.

Winda schodowa dla seniora.
Założenie 2 krzesełek schodowych Acorn zamiast 1 windy dla seniora Otolift pozwala zaoszczędzić nawet ponad 10 tys. zł.

FAQ

Jak ułatwić osobie starszej lub niepełnosprawnej wchodzenie po schodach zabiegowych?

Jeżeli senior ma problemy z pokonywaniem schodów, lecz porusza się sprawnie po powierzchni płaskiej, rozważ założenie 2 krzeseł schodowych prostych. W takiej sytuacji osoba starsza będzie musiała przesiąść się z jednego krzesełka na drugie. Jest to rozwiązanie kompromisowe, którego wybór pozwala na oszczędności rzędu 10 tys. zł.

Znacznie bardziej komfortowym sposobem likwidacji barier na schodach zabiegowych jest założenie jednego krzesełka schodowego krzywoliniowego. Tego typu windy zostały specjalnie przystosowane do poruszania się po wąskich i stromych schodach. Korzystanie z nich jest droższe, lecz nie wymaga przesiadania się z jednego urządzenia na drugie.  

Dlaczego założenie 2 krzesełek schodowych prostoliniowych jest tańsze od montażu 1 windy krzywoliniowej?

Wynika to ze specyfiki produkcji krzeseł schodowych krzywoliniowych, których szyny są wykonywane pod kształt i wymiar konkretnych schodów. Koszt ich wyprodukowania jest wyższy niż w przypadku wind schodowych prostoliniowych. Ponadto krzesła ruchome na schody krzywe zawierają więcej opcji zwiększających bezpieczeństwo i komfort poruszania się po stromych oraz ciasnych schodach.