Sposoby montażu platform schodowych dla osób niepełnosprawnych

Aby pomóc osobom z niepełnosprawnościami i zlikwidować bariery architektoniczne, warto zdecydować się na instalację specjalnych wind w domach i budynkach użyteczności publicznej, szczególnie kiedy te urządzenia są dotowane. Dzięki temu niepełnosprawni mogą korzystać z życia społecznego tak samo, jak zdrowa część populacji. Dźwigi znacznie ułatwiają także swobodny wjazd i wyjazd z domu. Jak zamontować platformę schodową? Czy taka winda musi spełniać konkretne wymagania budowlane? Zapraszamy do lektury artykułu.

Platforma schodowa

Platforma schodowa czy podnośnik pionowy – co wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych dźwigów dla niepełnosprawnych. Do najpopularniejszych należą jednak platformy oraz podnośniki pionowe. Jakie są różnice między nimi? Główna odmienność leży przede wszystkim w kierunku działania – podnośniki poruszają się jedynie wertykalnie, zaś platformy schodowe pracują wzdłuż biegu schodów. Dzięki tej właściwości montaż platform dla osób niepełnosprawnych trzeba dopasować do już istniejącej architektury, natomiast do podnośników wysokiego podnoszenia potrzeba skonstruowania specjalnego szybu windy.

Budowa podnośnika pionowego wymaga w niektórych przypadkach spełnienia ścisłych wymagań budowlanych – szczególnie w przypadku wind działających na kilkunastu metrach wysokości oraz urządzeń o udźwigu ponad 300 kg. Montaż platform schodowych jest znacznie prostszy i nie obowiązują żadne specjalne warunki budowlane. Warto także zauważyć, że pracujące platformy są nieco cichsze niż podnośniki, które czasem trzeba wygłuszyć matami dźwiękochłonnymi.

Zalety montażu platformy schodowej

 • brak potrzeby wyznaczania miejsca na szyb dźwigu;
 • składana platforma zajmuje minimalną przestrzeń przy schodach;
 • za jej pomocą można transportować niepełnosprawnych wraz z opiekunami, osoby starsze albo z unieruchomionymi kończynami (dzięki składanemu siedzisku), a także dzieci w wózkach;
 • lekkość konstrukcji;
 • idealne dopasowanie do istniejącej architektury schodów;
 • działanie na schodach prostych lub kręconych.
 • możliwość połączenia kilku kondygnacji budynku;
 • nieskomplikowany panel sterowania, zrozumiały dla każdego użytkownika.

Przygotowanie do montażu platformy dla osób niepełnosprawnych

Przed instalacją należy dokładnie zmierzyć urządzenie oraz miejsce przy schodach. Montaż platformy schodowej wymaga około 130 cm wolnej przestrzeni przed pierwszym stopniem. Wówczas parkowanie oraz rozłożenie podestu przebiega w niezakłócony sposób. Schody powinny być szerokie na co najmniej 110 cm do platformy prostoliniowej, natomiast schody do toru zakrzywionego powinny być nie mniejsze niż 100 × 200 cm. Dzięki temu poruszający się mechanizm bez problemu pokona zakręty. Różne modele podestów mają nieco inne wymiary, wymienione odstępy są więc uniwersalnym wzorcem.

Platforma schodowa w trakcie jazdy

Jak zamontować platformę schodową?

Dzięki lekkiej konstrukcji instalacja dźwigu nie jest skomplikowana. Doświadczona ekipa specjalistów sprawia, że cały proces zachodzi bardzo szybko. Oto najpopularniejsze sposoby montażu platform schodowych w zależności od tego, gdzie spoczywa ciężar urządzenia i przewożonych osób:

 • do ściany nośnej,
 • na słupkach samonośnych na schodach,
 • częściowo do ściany i częściowo na słupkach.

Montaż platform dla osób niepełnosprawnych na ścianie nośnej to najlepsze rozwiązanie. Instalacja trwa krótko, natomiast złożona platforma zajmuje niewiele miejsca. Słupki samonośne zabierają 6-10 cm szerokości schodów, podobnie jak poręcze, co może stanowić dużą różnicę w wąskich klatkach schodowych. Świetnym pomysłem producentów jest więc zastosowanie toru jezdnego jako niebrudzącej poręczy. Wówczas z montażu platformy schodowej korzystają zarówno sprawne fizycznie osoby, jak i niepełnosprawni. Zapraszamy do lektury innych artykułów o funkcjonalnych rozwiązaniach architektonicznych z naszego bloga.

W niektórych przypadkach tor jazdy platformy można zainstalować na słupkach balustrady, nie zawsze jednak są one odpowiednio wytrzymałe. Wtedy na schodach trzeba zbudować specjalne słupki, odpowiednie do dźwigu. Aby nadać platformie na słupkach elegancję i nowoczesność, warto wypełnić przestrzenie między nośnikami panelami ze szkła lub plexi. Montaż platform schodowych dla niepełnosprawnych częściowo do ściany i na słupkach należy zastosować na przykład, gdy u podstawy schodów znajduje się duże okno. Wówczas podest wymaga słupków przy spoczniku dolnym do stabilnego parkowania.

Sposoby montażu platform schodowych na małej powierzchni

Złożony podest zajmuje około 30 cm szerokości schodów, jednak do rozłożenia urządzenie wymaga nieco więcej przestrzeni. Wyposażone w specjalne czujniki platformy schodowe są blokowane, kiedy ich drogę zastępuje użytkownik schodów lub inny obiekt. Jeśli przed schodami nie ma wystarczająco dużo miejsca, warto przeprowadzić montaż platformy schodowej z modyfikacją pozwalającą na stromy start urządzenia. Szyna prowadząca wygięta w odcinku startowym sprawia, że podest porusza się pod większym kątem niż nachylenie schodów.

Jeżeli na dole klatki schodowej znajduje się sporo wolnego miejsca, należy wybrać platformę, która oferuje najazd w kierunku schodów i prostopadle do nich. Wówczas osoby na wózkach inwalidzkich wygodnie wjadą na podest. O ile miejsce na spoczniku schodów jest niezbędne do parkowania platformy, to u góry może być pominięte. Zaprogramowana odpowiednio winda zatrzymuje się nad schodami i pozwala na bezpieczny zjazd tuż przy zakończeniu ostatniego stopnia.

Platforma schodowa

Zasilanie platformy schodowej

Standard na rynku obecnie stanowi montaż platformy dla osób niepełnosprawnych na torze prostym z akumulatorami, zatem podczas jazdy konstrukcja nie musi być podpięta do sieci. Bateria uzupełniana jest automatycznie na wybranym przystanku dzięki ładowarce wpiętej niedaleko do gniazdka. Wiele platform akumulatorowych posiada także napęd zębatkowy, co oznacza, że silnik napędza zębatkę, która toczy się powoli po szynie jezdnej. Platformy na torze krzywoliniowym wymagają bezpośredniego podłączenia do zasilania.

Montaż platformy schodowej to jednak nie wszystko. Przed oddaniem jej do użytku należy wykonać odbiór techniczny ze specjalistą, a później przeprowadzać odpowiednią konserwację. Podesty nie wymagają wyjątkowej pielęgnacji – od czasu do czasu wystarczy usunąć z niego zanieczyszczenia zmiotką, natomiast tor i panel sterowania przetrzeć wilgotną ściereczką. Nie można zapominać także o regularnym serwisowaniu przez profesjonalistów. Konserwacja do 6-12 miesięcy gwarantuje, że platforma będzie służyła wiele lat.