Obsługa podnośników pionowych dla osób niepełnosprawnych – sterowanie w zależności od rodzaju

Schody, niemal niezauważalne przez osoby sprawne fizycznie, stanowią często barierę, którą trudno pokonać starszym lub niepełnosprawnym ruchowo. Aby ułatwić wszystkim dostęp do budynków publicznych, jednym z rozwiązań jest montaż specjalnych wind, na przykład krzesełek schodowych, platform albo podnośników. Jak działa sterowanie podnośnika pionowego? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

podjazd dla niepełnosprawnych

Czym różnią się podnośniki pionowe od platform schodowych?

Chociaż czasami terminy platformy i podnośnika stanowią synonimy, w rzeczywistości oznaczają dwa różne urządzenia. Warto znać różnice pomiędzy nimi. Platformy schodowe to metalowe konstrukcje, najczęściej składane, które instaluje się przy schodach. Platformy pracują wzdłuż schodów, po skosie, natomiast podnośniki pionowe oferują tylko jeden kierunek ruchu. Konstrukcyjnie podnośniki przypominają windę, są jednak znacznie tańsze. Warto także wiedzieć, że obsługa podnośników pionowych jest bardzo łatwa.

Podnośniki najczęściej montuje się w miejscu, gdzie schody są zbyt wąskie na platformę. Jedna z ich wielu zalet to jednoczesny dostęp do używania schodów przez osoby zdrowe. Kolejnym walorem podnośników jest fakt, że opiekun osoby niepełnosprawnej może skorzystać z windy w tym samym czasie, na przykład, aby pomóc jej ze sterowaniem podnośnika pionowego. Platformy natomiast wymuszają pierwszeństwo poruszania się na schodach, ponieważ w czasie działania zajmują sporo miejsca.

Rodzaje i obsługa podnośników pionowych

Dostępne na rynku podnośniki są zróżnicowane pod wieloma względami, szczególnie konstrukcyjnymi oraz użytkowymi, na przykład obsługa podnośników pionowych dla osób niepełnosprawnych może odbywać się za pomocą napędu hydraulicznego, śrubowego albo elektrycznego. Jednak wszystkie modele specjaliści dzielą na dwie grupy ze względu na wysokość działania:

  • Podnośniki niskiego podnoszenia idealnie nadają się do pokonywania krótkich schodów i wjazdu na przykład na półpiętro. To tanie konstrukcje, które najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych oraz budynkach publicznych.
  • Podnośniki wysokiego podnoszenia są nieco bardziej skomplikowane w budowie. Pozwalają na transport do kilkunastu metrów w górę, co oznacza, że ze względów bezpieczeństwa wymagają obudowania specjalnym szybem. Nawet zaawansowane urządzenia potrzebują tylko około 2 m², czyli tyle samo, co proste podnośniki niskiego podnoszenia.
podnośnik pionowy

Sterowanie podnośników pionowych

Wbrew pozorom obsługa podnośników pionowych jest bardzo łatwa i działa niemal identycznie w obydwu rodzajach tych urządzeń. Panel sterowania wewnątrz windy zazwyczaj oznacza się instrukcjami w języku polskim. Najczęściej, aby uruchomić urządzenie, należy zamknąć drzwi lub furtkę zabezpieczającą, a następnie przytrzymać guzik oznaczony „góra”, „dół” albo strzałką w danym kierunku. Puszczenie przycisku skutkuje zatrzymaniem windy na przystanku. Sterowanie podnośnikiem pionowym cechuje więc wysoka intuicyjność.

Opisywane dźwigi nie muszą przypominać ciężkich urządzeń szpitalnych. Producenci pozwalają na sporą dowolność podczas montażu dźwigów. Można wybierać spośród nowoczesnych elementów ze stali nierdzewnej, lekkiej plexi czy szkła. Dzięki temu szyb panoramiczny w podnośnikach wysokiego podnoszenia wygląda elegancko, jest dopasowany do stylu budynku i poprawia stabilność obsługi podnośników pionowych.

Montaż podnośników

Instalacja podnośników pionowych w dużej mierze zależy od ich udźwigu. Proste konstrukcje oferują udźwig do 140 kg, inne urządzenia (zwłaszcza podnośniki wysokiego podnoszenia) są w stanie unieść nawet 500 kg. Modele o mniejszej mocy podnoszenia montuje się przy ścianie nośnej budynku, natomiast te bardziej zaawansowane wymagają budowy szybu windowego. Istnieją także proste akcesoria wolnostojące (np. podnośnik Liftboy), które mimo dużego udźwigu można posadowić nawet na kostce brukowej.

Przed instalacją podnośników pionowych trzeba pamiętać, że ich montaż ściśle określa prawo budowlane. Miejsce na taką konstrukcję musi zostać przygotowane poprzez wykonanie podszybia albo zbrojonej płyty betonowej pod podnośnik. Inne przepisy wymagają, aby dźwigi w miejscach publicznych zasilać z oddzielnych linii zasilających. Panel sterowania podnośnika pionowego powinien być wyposażony w hamulec i zjazd awaryjny na wypadek przerwy w dostawie prądu. Jest to szczególnie ważne przy podnośnikach wysokiego podnoszenia.

Windy dla niepełnosprawnych nie muszą naruszać struktury budynku, zwłaszcza jeśli to zabytek. Administratorzy często decydują się na montaż zewnętrznego szybu podnośnika łączącego kilka kondygnacji. Wówczas warto także zastosować specjalne maty wygłuszające, które sprawiają, że obsługa podnośnika pionowego jest praktycznie niesłyszalna dla obecnych w jej pobliżu. Takie urządzenia to zatem doskonały dodatek do budynków mieszkalnych albo miejsc kultu religijnego.

Podnośnik pionowy LiftBoy
Platforma dla niepełnosprawnych LiftBoy zajmuje mniej miejsca niż rampa i umożliwia komfortowe pokonywanie przeszkód.

Bezpieczeństwo w podnośnikach pionowych

Ze względów bezpieczeństwa niektóre modele podnośników wyposażone są w system łagodnego startu, aby uniknąć gwałtownego szarpnięcia. Klucze dostępu albo karty magnetyczne gwarantują, że korzystanie z dźwigu w budynkach publicznych odbywa się pod okiem administratora. Dzięki temu obsługa podnośnika pionowego jest zarezerwowana wyłącznie dla potrzebujących osób, a ewentualne usterki można na bieżąco rejestrować i usuwać.

Zaawansowane modele dźwigów posiadają wyjątkowo przydatne funkcje, a dzięki nim obsługa podnośników pionowych jest bezpieczna. Podświetlane przyciski sygnalizują rozpoczęcie podnoszenia i opuszczania, natomiast niektóre windy poruszają się nawet podczas przerw w dostawach prądu. Warto zadbać, aby podnośnik wyposażono w przycisk alarmowy, za pomocą którego w razie wypadku można zawiadomić wybraną osobę lub służby ratunkowe. Inne ciekawe opcje to na przykład:

  • system redukcji drgań;
  • antypoślizgowa podłoga;
  • czujniki, które blokują poruszanie się windy, jeśli coś blokuje tor jazdy.

Podnośnik pionowy to doskonałe uzupełnienie podjazdu dla wózków inwalidzkich. Można wygodnie z niego skorzystać, kiedy podjazd na zewnątrz jest śliski albo ze względu na problemy górnych kończyn osoby niepełnosprawnej. Dzięki podnośnikom pionowym, platformom schodowym i innym urządzeniom tego rodzaju bariery architektoniczne przestają stanowić wyzwanie dla niepełnosprawnych. Zapraszamy do lektury pozostałych treści na naszym blogu.