Jaki schodołaz osobowy wybrać do wąskiej klatki schodowej?

Schodołazy to niezwykle funkcjonalne urządzenia, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami pokonać schody. Posiadając takie akcesorium, można uzyskać pełny dostęp do wielu budynków użyteczności publicznej, które nie zawsze oferują rozwiązania likwidujące bariery architektoniczne. Schodołazy świetnie sprawdzają się także w domach jednorodzinnych i blokach. Jaki schodołaz do wąskiej klatki schodowej wybrać? Sprawdźmy!

Jak działa schodołaz?

Niektórzy opiekunowie osób z niepełnosprawnościami pomagają im, wnosząc lub znosząc ze schodów. Taka czynność jest jednak niezwykle niebezpieczna. Nie tylko ryzykuje się upadek, ale na dłuższą metę prowadzi do kontuzji opiekuna. Niektóre osoby są ponadto zbyt ciężkie na przenoszenie w ten sposób. Aby niepełnosprawnych bezpiecznie przewieźć po schodach, niezbędne są urządzenia elektryczne, na przykład różnego rodzaju windy albo schodołazy. Wąska klatka schodowa może jednak zawężać ich wybór.

Schodołaz do wąskich schodów to uzupełnienie wózka inwalidzkiego, które ułatwia opiekunowi wciągnąć lub zsunąć wózek inwalidzki na piętro. Zaawansowane modele nie wymagają użycia siły ludzkich rąk, natomiast inne sprawiają, że pokonywanie bariery zachodzi płynnie, jest bezpieczne i nie nadwyręża opiekuna osoby niepełnosprawnej. Wszystkie opisane niżej typy schodołazów są wyposażone w różnej pojemności akumulatory, co pozwala na nieograniczone poruszanie się w obrębie nawet do 1000 stopni. W przypadku rozładowania wystarczy podłączyć transporter do dołączonej ładowarki.

Ze względu na wysoką mobilność, schodołazy można transportować w bagażniku auta, a nieużywane nie zajmują zbyt wiele przestrzeni. Te akcesoria są często najlepszym rozwiązaniem do danej bariery architektonicznej, szczególnie kiedy brak miejsca na zainstalowanie platformy schodowej lub podnośnika pionowego. Schodołaz dla niepełnosprawnych do małej klatki sprawdza się doskonale, dlatego przed podjęciem decyzji warto znać najpopularniejsze rodzaje dostępnych na rynku modeli.

Rodzaje schodołazów

  • Schodołazy platformowe najczęściej stosuje się w budynkach publicznych, ponieważ duże rozmiary podestu oferują przewóz wielu rodzajów wózków inwalidzkich, w tym wózków elektrycznych. W razie awarii podstawa automatycznie zatrzymuje się oraz uniemożliwia dalszy transport, aby zapewnić wwożonemu pełne bezpieczeństwo. Takie urządzenie nie wymaga przebudowy budynku (np. zmiany szerokości schodów) ani zezwoleń na instalację. Jest jednak dosyć ciężkie i rzadko znajduje zastosowanie w domu.
  • Schodołazy gąsienicowe wyposażone są w specjalne pasy z wypustkami, które podciągają się po krawędziach kolejnych stopni. Urządzenia te nie wymagają użycia siły, dzięki czemu przewiezienie osoby niepełnosprawnej o wadze do 130 kg jest bardzo łatwe i stabilne. Aby skorzystać ze schodołazu, wystarczy odpowiednio podpiąć wózek inwalidzki do akcesorium, a następnie włączyć mechanizm i wybrać tryb jazdy w górę lub w dół. Popularne modele pracują na schodach o nachyleniu do 35°.
  • Schodołazy kroczące wyposażone są w dwie pary kół, których osie naprzemiennie wykonują ruch kroczący. Dzięki temu transporter działa bez zarzutu na wąskich (min. 60 cm) i stromych (nawet ponad 50°) schodach. Ze względu na ruch kół osoba na wózku odczuwa jednak nieznaczne wstrząsy przy każdym stopniu. Schodołazy kroczące to najlżejsze tego typu urządzenia, zatem doskonale sprawdzą się podczas podróży albo w użytku domowym. Na rynku dostępne są akcesoria krzesełkowe oraz wózkowe.
Schodołaz, winda dla niepełnosprawnych - ceny, koszty zakupu

Najlepszy schodołaz osobowy do wąskiej klatki schodowej

Podsumowując opisy rodzajów urządzeń, można zauważyć, że kroczący schodołaz do wąskich schodów sprawdzi się doskonale. Jest najbardziej przystępny cenowo, świetnie radzi sobie także na wąskich, stromych stopniach, na przykład w bloku. Warto też wspomnieć, że ze względu na zastosowanie specjalnego mocowania takie schodołazy często są wyposażone w dodatkowe krzesełko lub wózek. Wówczas przed i po użyciu osoba z niepełnosprawnościami musi się przesiąść.

Stopnie o wysokości ponad 20 cm nie stanowią żadnego ograniczenia dla kroczącego schodołazu osobowego do wąskiej klatki schodowej. Chociaż maszyna jest w stanie udźwignąć osoby o wadze do 120 kg, to bezpieczeństwo jej pracy zależy od operatora. Opiekunem niepełnosprawnego powinna być osoba zdrowa, która bez problemu uniesie co najmniej 25% masy ciała wwożonego. Wynika to z faktu, że operator urządzenia musi ustabilizować je w trakcie przejazdu, a także naprowadzić je na kolejne stopnie. Warto mieć na uwadze te parametry, ponieważ gwarantują bezszkodowe pokonanie barier.

Ze względu na niewysoką cenę, schodołazy dla niepełnosprawnych do małej klatki schodowej to najlepsze urządzenia do pokonywania schodów w bloku lub kamienicy przy ograniczonych możliwościach finansowych. Dodatkowo można uzyskać dofinansowanie nawet na 80% kosztów zakupu. Innym rozwiązaniem jest zakup używanego transportera albo wypożyczenie go. Można w ten sposób porównać różne modele oraz rodzaje schodołazów, a następnie dopasować je do wymagań zarówno osoby niepełnosprawnej, jak i opiekuna.

Który transporter wybrać?

Największymi zaletami schodołazów osobowych do wąskiej klatki schodowej jest mobilność i niewygórowana cena. Dzięki temu osoby niepełnosprawne nie muszą polegać na windach w budynkach publicznych, które często nie są odpowiednio wyposażone. Złożone schodołazy można przechowywać niemal wszędzie, a więc w odróżnieniu od platform schodowych, nie utrudniają one poruszania się pozostałym mieszkańcom budynku. Ponadto akcesoria bez problemu pokonują zarówno schody proste, jak i kręcone.

Schodołaz do wąskich schodów nie zawsze może być trafioną inwestycją. Wówczas warto przemyśleć instalację krzesła schodowego albo podnośnika pionowego zamontowanego osobno, na przykład przy zmodyfikowanym nieco balkonie. W takiej sytuacji opiekun nie musi być obecny podczas transportu, co znacznie ułatwia niepełnosprawnym poruszanie się. Zapraszamy do lektury innych naszych artykułów dotyczących pokonywania barier. Dzięki zebranym informacjom każdy z pewnością dobierze podnośnik do własnych wymagań.