Sterowanie platformą schodową – łatwa obsługa dla osób niepełnosprawnych

Powstanie platform schodowych dla osób niepełnosprawnych zdecydowanie przyczyniło się do likwidowania barier architektonicznych, jakimi są m.in. schody. Ich zaletą jest przede wszystkim uniwersalność – mogą być zamontowane w każdym rodzaju obiektów i są niezwykle proste w obsłudze, co zwiększa niezależność osób poruszających się na wózku. Przed zakupem urządzenia warto jednak dowiedzieć się więcej o tym, jak steruje się platformą schodową.

Platformy przyschodowe

Bezpieczna obsługa platformy schodowej

Na początku warto podkreślić, że korzystanie z tego urządzenia przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim jest całkowicie bezpieczne. Wiele modeli platform, jak np. Ascendor PLK8 czy Extreme Logic, posiada opuszczane z góry barierki, które są umieszczane na wysokości ramion użytkownika windy. Zabezpieczeniem są także rampy montowane po bokach podestu, które w czasie jazdy są złożone i uniemożliwiają zjechanie wózka, natomiast rozłożone pozwalają na łagodny wjazd na urządzenie. Na platformie można czuć się pewnie także wówczas, gdy winda porusza się po torze krzywoliniowym, ponieważ urządzenie zwalnia na zakrętach. Niemalże standardem jest, że tego rodzaju urządzenia zwalniają na zakrętach oraz na dolnym i górnym krańcu szyny jezdnej. Kolejnym mechanizmem pozwalającym uniknąć awarii platformy są czujniki nacisku.

Metody sterowania platformą schodową

Istnieje kilka mechanizmów sterowania platformą schodową, jednak każdy jest prosty i intuicyjny. Ponadto zgodnie z Dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady urządzenia umożliwiające osobom niepełnosprawnym pokonanie schodów muszą być wyposażone w funkcję hold to run, czyli „trzymaj, aby jechać”. Oznacza to, że żeby platforma się przemieściła, należy stale naciskać przycisk na panelu sterowniczym lub pilocie. Gdy przycisk jest puszczany, urządzenie od razu automatycznie się zatrzymuje. Dzięki tej funkcji nie ma możliwości, by winda ruszyła przedwcześnie. Użytkownik ma więc większą kontrolę nad platformą.

Wiedząc, że platforma schodowa jest w pełni bezpieczna dla transportowanej osoby, warto poznać metody sterowania tym urządzeniem i najczęściej stosowane rozwiązania.

 1. Panel sterowniczy.

Jest to standardowy element platformy schodowej, umiejscowiony w zasięgu ręki i wzroku osoby przewożonej na inne piętro. Panelem można sterować, w zależności od modelu, używając guzików, przycisków tradycyjnych lub sensorycznych. Po naciśnięciu w odpowiednim miejscu na panelu platforma przemieści się w pożądanym kierunku.

platforma schodowa
 1. Pilot zdalnego sterowania.

To kolejna metoda sterowania platformą schodową, stosowana przez wielu producentów. W niektórych modelach jest połączona z panelem sterowania na korpusie platformy, a mechanizm działania wygląda następująco: sterowanie platformą schodową, gdy jest złożona i „zaparkowana” odbywa się za pomocą pilota, natomiast po jej rozłożeniu i wjechaniu na nią wózkiem ruch kontroluje się przez panel sterujący. Istnieją także urządzenia, które można całkowicie koordynować pilotem, bez przyciskania guzików na korpusie platformy. Warto także wiedzieć, że kupując windę, standardowo otrzymujemy dwa piloty.

 1. Kasetka przywołująca.

Jest to rozwiązanie wykorzystujące piloty do zdalnego sterowania, które przymocowuje się na ścianie na dolnym i górnym piętrze, między którymi znajduje się platforma dla niepełnosprawnych. To praktyczna metoda przywoływania windy, która eliminuje ryzyko zgubienia pilota. Kasetka komunikuje się z urządzeniem za pomocą fal radiowych.

 1. Sterownik na kablu.

Warto znać działanie tego wariantu sterowania platformą schodową, ponieważ można go zamówić jako opcjonalne wyposażenie do większości urządzeń. Trzeba jednak powiadomić o tym producenta. W tym wypadku koordynowanie ruchu platformy odbywa się za pomocą sterownika lub pilota połączonego z nią przewodem. Kiedy takie rozwiązanie się sprawdza? Gdy pasażer, np. dziecko poruszające się na wózku lub osoba starsza mająca problem ze wzrokiem, nie jest w stanie samodzielnie obsłużyć pilota lub panelu sterującego, może to za niego zrobić jego rodzic lub inna osoba, idąc wzdłuż schodów z pilotem podłączonym do platformy.

 1. Mechanizm zjazdu awaryjnego.

W niektórych platformach można spotkać się z mechanizmem zjazdu awaryjnego w postaci korby zaciąganej ręcznie. Nie używa się jej jednak do przemieszczania się osób niepełnosprawnych. Mechanizm jest potrzebny w takich sytuacjach, jak prace serwisowe i konserwacyjne czy zjazdy techniczne.

 1. Przycisk awaryjnego zatrzymania.

Wiele modeli jest wyposażonych w takie zabezpieczenie, z którego można skorzystać, gdy platforma ulegnie awarii.

Jak obsługuje się platformę schodową – mechanizm ograniczenia dostępu

Wiele modeli posiada różnego rodzaju mechanizmy zabezpieczające przed włączeniem platformy. Najczęściej jest to użycie zwykłego kluczyka, który wkłada się do stacyjki w korpusie platformy i przekręca, żeby móc się przemieścić. Są urządzenia, w których kluczyk wkłada się także w pilot lub kasetkę przywołującą, aby mogły zadziałać. Platforma może też być uruchamiana za pomocą immobilizera, czyli kluczyka elektronicznego.

Windy schodowe z ograniczeniem dostępu są szczególnie polecane do montażu wind schodowych obiektach publicznych. Wówczas platforma zawsze będzie uruchamiana przez osobę posiadającą kluczyk, a jednocześnie wiedzącą, jak prawidłowo obsłużyć urządzenie i „zaparkować” je w taki sposób, by akumulator mógł się ładować.

Platforma schodowa

Jak steruje się platformą schodową – popularne modele

Producenci wind dla osób niepełnosprawnych rzadko ograniczają się tylko do jednego rozwiązania. Większość modeli jest wyposażonych np. w dwie różne metody sterowania, by obsługa platformy schodowej była jeszcze wygodniejsza i intuicyjna.

Platformy Ascendor

 • Urządzenie jest wyposażone w elektroniczny system sterowania poprzez panel.
 • Można sterować nim także za pomocą zdalnego pilota.
 • Dostęp do panelu i elektroniki zostaje zablokowany po złożeniu windy.
 • Ponadto nowoczesnym rozwiązaniem jest możliwość sterowania podczas zaniku zasilania.
 • Platforma jest bardzo prosta w obsłudze i w pełni zautomatyzowana.
 • Opcjonalnie można sterować nią za pomocą nadajnika radiowego montowanego na stałe na ścianie.
 • Posiada także ograniczenie dostępu dla osób postronnych w postaci kluczyka.

Platformy Extrema Logic

 • Obsługa jest bardzo prosta – służy do niej panel sterujący znajdujący się na urządzeniu lub zdalny pilot.
 • Panel uruchamia się po włożeniu kluczyka zabezpieczającego dostęp.
 • Można korzystać z platformy podczas zaniku zasilania.
 • Posiada pilot na kablu jako opcjonalna metoda sterowania.

Platformy Vimec

 • Winda posiada sterowanie radiowe.
 • Platforma jest wyposażona w kasetkę wywoławczą z kluczykiem oraz przyciskami na dolnym i górnym przystanku, które przytrzymuje się w trakcie ruchu – umożliwia więc sterowanie windą przez drugą osobę.
 • Posiada kasetę dyspozycji z kluczykiem, podłączoną za pomocą przewodu.
 • Zabezpieczenia na wypadek awarii to przycisk STOP oraz ręczne uwalnianie.

FAQ:

 1. Jak obsługuje się platformę schodową?

Większość modeli jest wyposażona w panel sterujący z przyciskami na korpusie platformy oraz zdalny pilot, które są bardzo proste w obsłudze.

 1. Czy sterowaniem platformy schodowej może koordynować druga osoba?

Tak – istnieją modele platform, np. Extrema Logic, którymi można kierować z poziomu pilota na kablu. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku osób, które nie mogą samodzielnie obsługiwać platformy.

 1. Czy można zabezpieczyć dostęp do platformy?

Tak – służą do tego kluczyki lub immobilizery, które wkłada się do panelu sterującego bądź pilota, by umożliwić obsługę platformy schodowej.