Montaż podnośników pionowych dla osób niepełnosprawnych w zależności od ich rodzaju

Co wyróżnia podnośniki pionowe? Przede wszystkim jest to szeroki wybór różnego rodzaju urządzeń, które można z łatwością dopasować do wymagań architektonicznych w danym obiekcie. Dla wielu osób poruszających się na wózku inwalidzkim winda jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż inne urządzenia umożliwiające pokonanie schodów. Dowiedz się, jakie ma zalety oraz jak zamontować podnośnik pionowy.

Podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych

Instalacja podnośników pionowych – dlaczego warto?

Podstawową funkcją platform pionowych jest likwidowanie barier architektonicznych w postaci schodów. Dla osób niepełnosprawnych tego typu urządzenia są krokiem w kierunku niezależności i swobodnego poruszania się zarówno we własnym mieszkaniu, jak i w przestrzeni publicznej. Platformy pionowe można bowiem montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Platformy schodowe można porównać do tradycyjnej windy, jednak są od niej zdecydowanie mniejsze, a przede wszystkim tańsze. Oprócz tego ich montaż nie wymaga dużych (a czasem żadnych) ingerencji w strukturę budynku.

Kiedy warto rozważyć instalację podnośnika pionowego zamiast platformy schodowej? Główną zaletą pierwszej opcji jest to, że nie wpływa na szerokość schodów i pozostawia je całkowicie dostępne, w przeciwieństwie do urządzeń schodowych. Ponadto platformą pionową może przemieścić się jednocześnie więcej osób, np. rodzic z dzieckiem poruszającym się na wózku inwalidzkim. Pozostałe powody, dla których warto zainwestować w montaż podnośników pionowych, przedstawiamy poniżej:

 • nie wymagają budowy szybu;
 • system sterowania i inne elementy niezbędne do funkcjonowania windy są wbudowane w jej korpus;
 • jazda jest całkowicie bezpieczna – windy posiadają przycisk zatrzymania awaryjnego oraz ciągłej jazdy podnośnika;
 • urządzenie można zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich, np. za pomocą kluczyka.

Ponadto montaż podnośników dla osób niepełnosprawnych może być dopełnieniem krzesełka lub platformy schodowej. Podnośnik pionowy może bowiem umożliwić dostanie się na poziom, na którym znajduje się inne urządzenie, usytuowane wyżej niż poziom podłogi lub chodnika.

Montaż podnośników pionowych dla niepełnosprawnych – najpopularniejsze modele

Żeby bliżej przyjrzeć się specyfice instalacji podnośników pionowych, warto odnieść się do konkretnych produktów. Na rynku istnieje bowiem duży wybór platform, wśród których każdy może znaleźć model odpowiadający jego wymaganiom oraz warunkom architektonicznych w domu lub w innym obiekcie. Należy pamiętać, że podnośniki pionowe są montowane nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale także służą budynkom użyteczności publicznej, które powinny być w pełni dostępne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

 1. Podnośnik pionowy Liftboy.

Jest to najmniejsza z omawianych w tym artykule platform, co czyni ją bardzo uniwersalną. Można używać jej w budynku lub na zewnątrz. Podnosi osobę na wózku inwalidzkim maksymalnie na wysokość 97 cm. Dostępne wersje podnośnika Liftboy różnią się udźwigiem: do wyboru jest 180, 240 lub 300 kg. Urządzenie jest wyposażone w manualną lub automatyczną rampę, która zapewnia bezpieczny najazd wózkiem na platformę. Do sterowania ruchem platformy służy pilot zdalnego sterowania.

Podnośnik pionowy LiftBoy
Platforma dla niepełnosprawnych LiftBoy zajmuje mniej miejsca niż rampa i umożliwia komfortowe pokonywanie przeszkód.

Montaż: W przypadku podnośnika Liftboy jego ustawienie w pożądanym miejscu nie wymaga przygotowania fundamentu. Należy ulokować go na płaskiej i twardej powierzchni, jak np. kostka brukowa lub panele, żeby mógł stać stabilnie. Ponadto raz postawione urządzenie można dowolną liczbę razy przemieszczać, w zależności od aktualnych potrzeb – sprzyja temu lekka konstrukcja podnośnika. Podsumowując, instalacja podnośników pionowych Liftboy jest szybka i łatwa, a samo urządzenie w porównaniu do innych platform niedrogie.

 1. Podnośnik pionowy Kali B.

Ta wersja platformy Kali umożliwia przemieszczenie się na wysokość do 3 metrów, a jej udźwig to 385 kg, co pozwala na swobodny transport osoby na wózku inwalidzkim wraz z opiekunem. Platformę Kali B montuje się zazwyczaj na zewnątrz budynku, przy tarasie, balkonie lub innej dostosowanej do tego powierzchni, jednak można zainstalować ją w domu, gdy pozwalają na to warunki architektoniczne. Sterowanie podnośnikiem jest bardzo proste,  służy do tego specjalny panel. Ponadto właściciel platformy może dowolnie skonfigurować usytuowanie drzwi wjazdowych i zjazdowych.

Montaż: Żeby móc w ogóle zacząć instalację Kali B, potrzebna jest powierzchnia 2 metrów kwadratowych. Na początku należy wykonać  płytę fundamentową z podszybiem lub bez oraz należy doprowadzić zasilanie jednofazowe wraz z wyłącznikiem różnicowo-prądowym oraz bezpiecznikiem. Zgodnie z polskim prawem obowiązek rejestracji urządzenie w UDT (Urząd Dozoru Technicznego) spoczywa na Nabywcy. To on wykonuje niezbędne protokoły do rejestracji UDT, a wykonawca wspiera go z pozostałą dokumentacją.

Przed montażem podnośnika pionowego Kali B należy wybrać odpowiednie wymiary dolnej części platformy: 90 × 140 cm lub 110 × 140 cm. Pierwszy wariant polecany jest przy wjeździe i wyjeździe usytuowanym na przelot, natomiast drugi, gdy są one usytuowane pod kątem 90o

 1. Podnośnik pionowy Ascendor PLV9

W tym urządzeniu wysokość podnoszenia wynosi 140 cm, a więc jest to rozwiązanie pośrednie między przenośnym podnośnikiem Liftboy a zaawansowanymi windami Kali. Udźwig platformy to 225 kg. Można sterować nią także podczas zaniku zasilania, co czyni urządzenie niezawodnym. Ponadto Ascendor można złożyć, by nie zajmował miejsca. Jego obsługa jest intuicyjna (za pomocą zdalnego pilota i wyświetlacza LED), a bezpieczne użytkowanie jest zapewniane dzięki przyciskowi awaryjnego zatrzymania oraz czujnikom nacisku na platformę.

Montaż: Jest możliwy i prosty do wykonania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Montaż podnośników pionowych Ascendor PLV9 można wykonać na dwa sposoby:

 • mocując urządzenie do ściany,
 • stawiając platformę jako wolnostojącą konstrukcję – jest to opcja dodatkowa, o której należy powiadomić sprzedawcę.
podnośnik pionowy
 1. Winda domowa Stiltz Trio+

Jest eleganckim i komfortowym podnośnikiem, który po zamontowaniu staje się integralną częścią domu. Może służyć do przejazdu każdego domownika, również poruszającego się na wózku inwalidzkim lub używającego chodzika rehabilitacyjnego. Windę dla niepełnosprawnych obsługuje się w prosty sposób za pomocą przycisku wewnątrz kabiny lub pilota do zdalnego sterowania, który także służy do przywołania windy z innego piętra. Zaletą urządzenia są czujniki, które wykrywają ewentualną przeszkodę wzdłuż toru platformy.

Montaż: Mimo zaawansowanej konstrukcji Stiltz Trio+ instaluje się w jeden dzień. Ekipa monterska wykonuje tylko otwór w stropie, przez który będzie jechać winda. Podnośnik nie musi być montowany do ściany, więc można wybrać dowolne miejsce na jego usytuowanie. Ważne jest, żeby można było podłączyć ją do gniazdka elektrycznego. W razie odcięcia dopływu prądu, urządzenie zostanie zasilone akumulatorem, który pozwoli dokończyć przejazd.

FAQ:

 1. Czy montaż podnośników dla osób niepełnosprawnych wymaga dużej ingerencji w konstrukcję budynku?

Nie – w zależności od modelu wystarczy wykonać dziurę w stropie lub płytę fundamentową z podszybiem i doprowadzić zasilanie.

 1. Czy nabywca platformy pionowej musi sam ją zamontować?

Nie – zajmuje się tym ekipa montażowa. Jedynym zadaniem klienta jest przygotowanie protokołów odbioru wykonania fundamentu i protokołu elektrycznego.

 1. Czy każdy podnośnik wymaga montażu?

Modele, które mogą funkcjonować jako wolnostojące konstrukcje to Liftboy (podnoszenie na wysokość 97 cm) oraz Ascender PLV9 (podnoszenie na wysokość 1,4 m).