Krzesełka schodowe Otolift TWO i Modul AIR – podobieństwa i różnice

Dekady doświadczenia, dzielenie się swoją wiedzą i walka o większy komfort życia osób niepełnosprawnych – to cechy, które najlepiej charakteryzują holenderską firmę Otolift, od wielu lat zajmującą się produkcją urządzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Polski rynek także obfituje w ich produkty, wśród których można znaleźć często porównywane ze sobą modele krzesełek schodowych – Otolift TWO oraz Modul AIR. Dowiedz się, czym się od siebie różnią.

Krzesełko transportowe dla niepełnosprawnych

Krzesełka schodowe Otolift – podobieństwa

Holenderska firma zaczynała produkować pierwsze krzesełka schodowe dla osób niepełnosprawnych już w latach 70. Dziś udostępnia najstarsze modele jako eksponaty świadczące o rozwoju i osiągnięciach techniki w dziedzinie urządzeń dla osób mających problem z samodzielnym poruszaniem się. Ówczesne modele były bowiem toporne i poruszały się na szynach zasilanych z trzech faz. Modele Otolift TWO oraz Modul AIR to ich kompletne przeciwieństwa – lekkie, komfortowe, ale solidne i proste w obsłudze konstrukcje należą do jednych z najlepszych w skali Europy.

Wiele osób szukających korzystnego cenowo i jakościowo urządzenia do pokonywania schodów przez niepełnosprawnych domowników, staje przed decyzją, który model wybrać. Okazuje się, że nie jest to wybór prosty, ponieważ można wyróżnić między nimi wiele podobieństw.

 1. Przeznaczenie: krzesełka Otolift służą do pokonywania schodów przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim lub każdą inną, której przemieszczanie się między piętrami sprawia trudności. Omawiane modele są dostosowane do torów krzywoliniowych. Można zainstalować je na schodach betonowych, drewnianych i metalowych.
 2. Napęd: obie windy schodowe są napędzane silnikiem prądu stałego zasilanym przez akumulator. W obu przypadkach taka sama jest także ładowarka do akumulatorów.
 3. Sterowanie: obydwoma modelami można sterować bardzo intuicyjnie. Służy do tego przycisk umieszczony na podłokietniku lub pilot zdalnego sterowania. To niewielkie urządzenie łączy się z windą za pomocą fal radiowych.
 4. Zabezpieczenie: zapewnia je pas bezpieczeństwa zapinany przy siedzisku. Oprócz tego oba modele posiadają czujniki bezpieczeństwa zatrzymujące krzesło po napotkaniu na drodze przeszkody.
 5. Zajmowane miejsce: szyna jezdna, czyli prowadnica, po której porusza się krzesełko, zawęża schody tylko o 18-22 cm.
 6. Montaż: oba krzesła można instalować tak, by prowadnica przylegała do poręczy lub do ściany, co wyróżnia te dwa krzesełka na tle wielu innych modeli. Montaż obu wind Otolift nie wymaga żadnych prac budowlanych.
 7. Nóżki: służą do podparcia szyny jezdnej i przejmują cały ciężar w trakcie jazdy.
 8. Siedzisko i oparcie: w obu modelach wyglądają bardzo podobnie. Można do nich dobrać tapicerkę według własnego uznania spośród kilku kolorów materiałów. Dostępna jest także opcja wykończenia welurowego. Ponadto oba urządzenia mają ręcznie obracane siedzisko.
 9. Zabezpieczenie dostępu: w przeciwieństwie do wielu innych modeli wind schodowych do Otolift TWO oraz Modul AIR można zamówić immobilizer, czyli kluczyk elektryczny, który służy do uruchamiania urządzenia. Takie ograniczenie dostępu przed osobami trzecimi szczególnie sprawdza się np. na klatkach schodowych w blokach.
 10. Koszt: nie ma jednej uniwersalnej ceny, ponieważ zależy to głównie od długości toru, czyli schodów oraz liczby i kąta zakrętów. W przybliżeniu można określić, że koszt krzesła schodowego Otolift zaczyna się od 25 tysięcy złotych, a zamyka zazwyczaj w 35 tysiącach.
 11. Kolor szyny: w obu modelach są to stonowane, uniwersalne barwy: biały i brązowy w Otolift Modul AIR oraz biały, brązowy i szary w Otolift TWO.
mierzenie krzesełka schodowego

Zarówno model Otolift TWO, jak i Otolift Modul AIR posiadają także następujące funkcje:

 • podnoszone podłokietniki,
 • antypoślizgowa powierzchnia podnóżka,
 • funkcja łagodnego startu i zatrzymania,
 • mikroprocesor kontrolujący pracę silnika.

Krzesełko schodowe Otolift TWO

Krzesełko schodowe Otolift TWO jest dostępne na polskim rynku w ofercie Wind Schodowych od 10 lat i przez ten czas zdążyło zagościć w domach setek osób. Proces realizacji zamówienia wygląda w jego przypadku następująco:

Najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia jest wykonanie składającej się z dwóch rur szyny jezdnej dopasowanej do konkretnych schodów. W tym celu przedstawiciele firmy odpowiedzialnej za montaż krzesła wykonują dokładny pomiar stopni, tworzą rysunek schodów w formie rzutu z góry, a następnie wraz z pomiarami i formularzem zamówienia wysyłają go specjalistom z Otolift. Zgodnie z wytycznymi przygotowywany jest projekt windy, który ilustruje jej kształt, zakręty i miejsca parkingowe. Czas produkcji to zwykle kilka tygodni. Prowadnica jest następnie dostarczana w częściach, które łączy się na miejscu montażu. Pozostaje wówczas tylko zamocowanie nóżek i ustabilizowanie całego urządzenia względem schodów.

Szyna jezdna zawsze jest wygięta tak, by dopasować ją do konkretnych schodów. Średnica rur, z których się składa to ok. 40 cm. Na dolnej rurze przyspawana jest listwa zębata, natomiast górna służy jako stabilizator.

Zalety krzesła schodowego Otolift TWO

Na tle krzesła Modul AIR i innych modeli wind Otolift TWO wyróżnia:

 • niezwykła wytrzymałość – udźwig windy według dokumentacji technicznej to 130 kg, jednak w praktyce krzesełko prawidłowo działa nawet po przekroczeniu tego limitu o 10-20 kg;
 • duży i solidny podnóżek, który wytrzymuje ciężar osoby stojącej, ważącej nawet do 100 kg;
 • możliwość szybszej jazdy (niż np. Modul Air) – świetnie sprawdzi się w przypadku wysokich schodów lub kilku kondygnacji, np. w kilkupiętrowym bloku czy obiekcie publicznym;
 • składane siedzisko;
 • może występować w wersji zewnętrznej i ułatwiać tym samym dostanie się do budynku.

Wady krzesła schodowego Otolift TWO

Jak każdy produkt, ten model ma też pewne ograniczenia:

 • nie posiada oddzielnego mechanizmu pionującego siedzisko;
 • szyna jezdna zawsze musi schodzić do podłogi, dlatego ogrzewanie podłogowe, drzwi czy grzejnik w pobliżu schodów będą problemem w przypadku tego urządzenia;
 • dostęp do akumulatora jest trudniejszy niż w Modul AIR;
 • jeśli krzesełko będzie miało trafić na rynek wtórny, do ponownego użycia nadawać się będzie tylko mechanizm jezdny.

Krzesełko schodowe Modul AIR

Jest na rynku nieco krócej niż wyżej opisany model, jednak również posiada szereg funkcjonalności, które wyróżniają go w porównaniu do innych urządzeń. W tym przypadku prowadnica składa się z jednej grubej rury o szerokości 60 mm, zbudowanej z kilku krótkich elementów. Części do tego modelu są produkowane przez firmę Otolift masowo, dlatego czas realizacji trwa znacznie krócej niż w przypadku TWO. Proces kompletacji zamówienia obejmuje dobranie komponentów o odpowiedniej długości i dopasowanie ich do zakrętów.

Odsprzedaż krzesełek schodowych
Wymieniamy używane windy schodowe na nowe w rozliczeniu.

Zalety krzesła schodowego Modul AIR

Do korzyści płynących z zakupu windy dla niepełnosprawnych należą:

 • komfortowa, a przede wszystkim cicha jazda;
 • przemieszczanie się po stromych odcinkach;
 • konstrukcja umożliwiająca montaż obok drzwi lub grzejnika – szyna jezdna może kończyć się tuż przy pierwszym stopniu;
 • mechanizm jazdy tyłem, dzięki któremu można używać krzesła nawet na bardzo wąskich schodach (mniej niż 70 cm) lub przy niskich elementach sufitu (np. belkach);
 • automatycznie rozkładany podnóżek;
 • podnoszone siedzisko;
 • łatwy dostęp do akumulatora;
 • szybki czas realizacji;
 • możliwość ponownego wykorzystania elementów szyny jezdnej.

Wady krzesła schodowego Modul AIR

Możemy wyróżnić też kilka słabych punktów tego modelu:

 • przemieszcza się nieco wolniej niż Otolift TWO, przez co raczej nie montuje się go na kilkupiętrowych klatkach schodowych;
 • udźwig wynosi 125 kg i nie zaleca się przekraczania tego limitu;
 • słabszy podnóżek;
 • nie montuje się go na dworze.

FAQ:

 1. Czym kierować się przy wyborze krzesełka schodowego Otolift?

Należy skupić się na następujących czynnikach: udźwig, miejsce montażu (w budynku/na zewnątrz), osiągana prędkość, ograniczenia architektoniczne w miejscu montażu (szerokość schodów, obecność drzwi lub grzejnika), czas realizacji.

 1. Kiedy warto kupić krzesełko schodowe Otolift TWO?

Ten model jest szczególnie polecany do montażu na zewnątrz, gdy wymagany jest udźwig powyżej 125 kg oraz długa szyna jezdna (np. w bloku na klatce schodowej lub w obiektach publicznych).

 1. Kiedy warto kupić krzesełko schodowe Otolift Modul AIR?

Polecane jest do schodów bardzo stromych i wąskich. Ponadto jazda jest cicha i komfortowa. Model jest dostosowany do ograniczonego miejsca obok schodów oraz nad głową pasażera.