Dziecko z niepełnosprawnością – jak pomóc mu przystosować się do otoczenia?

Dziecko niepełnosprawne to ogromna odpowiedzialność spoczywająca na rodzicach. Dla kochającej się rodziny może być uskrzydlającym wyzwaniem, obowiązkiem, ale realizowanym z miłością i oddaniem. Jednym z najważniejszych zadań rodziców jest pomoc w przystosowaniu się pociechy do otaczającej ją rzeczywistości i wsparcie w walce z codziennymi ograniczeniami. Jak sobie z nimi radzić?

dziecko z niepełnosprawnością

Likwidacja barier architektonicznych dla niepełnosprawnych dzieci

Mieszkanie dziecka z niepełnosprawnością powinno być dla niego ostoją. W tym celu należy zniwelować wszelkie ograniczenia, z którymi mogłaby spotkać się osoba mająca trudności z samodzielnym poruszaniem się. Warto wiedzieć, że na montaż urządzeń ułatwiających przemieszczanie się niepełnosprawnego dziecka można otrzymać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Rodzina mieszkająca w bloku lub kamienicy, która potrzebuje urządzenia dla niepełnosprawnego dziecka na klatce schodowej, także może starać się o uzyskanie dotacji w porozumieniu z właścicielem obiektu. Procedurę należy rozpocząć od złożenia wniosku zamieszczonego na stronie PFRON i złożenia go w lokalnej siedzibie PCPR lub MOPS.

Poniżej przedstawiamy urządzenia niwelujące bariery techniczne w domach (i nie tylko), dzięki którym niepełnosprawne dziecko będzie mogło dostać się na wyższe kondygnacje.

1. Krzesełka schodowe – konstrukcja składa się z siedziska, wagonika jezdnego oraz szyny, którą przymocowuje się do schodów. Urządzeniem steruje się za pomocą przełącznika w podłokietniku bądź pilota. Dziecko niepełnosprawne może bezpiecznie dostać się na kolejne piętro lub piętra, ponieważ do siedziska przymocowane są pasy, a przed ewentualną przeszkodą konstrukcję chroni czujnik ruchu.

Krzesełko schodowe

Główną zaletą krzesełek jest to, że w przeciwieństwie do platform schodowych, nie zabierają dużo miejsca, ponieważ wiele modeli ma funkcję składania. Ponadto urządzenie jest szczególnie polecane rodzinom, w których mieszka nie tylko dziecko z niepełnosprawnością, ale także senior mający kłopoty z poruszaniem się. Bezwysiłkowe pokonanie schodów będzie dla niego ogromnym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu. Krzesełko można przymocować do każdego rodzaju schodów.

2. Platformy schodowe – są montowane przy ścianach lub na specjalnych słupkach samonośnych. Od krzesełek różni je to, że mogą udźwignąć dużo większy ciężar, gdyż posiadają podest. Niepełnosprawne dzieci mogą więc przemieścić się wzdłuż schodów wraz z wózkiem. Jest to niezwykle ważne i ułatwia poruszanie się im, gdy znajdują się same w domu. Podczas przejazdu na krzesełku zawsze potrzebny jest rodzic lub inna osoba, która przetransportuje na kolejne piętro wózek. Natomiast w przypadku platform taka pomoc ze strony opiekunów nie jest konieczna. Platformy takich firm jak Delta, Ascender lub Vimec także mogą mieć składane krzesełko dla dzieci niepełnosprawnych oraz osób w podeszłym wieku.

Platforma schodowa

3. Podnośniki pionowe – ich atutem jest możliwość uniknięcia montażu, jeśli do pokonania jest mała wysokość, tj. do 6 schodów (max. 83 cm). Niewielki podnośnik firmy Liftboy można postawić w domu bezpośrednio na podłodze przy schodach. Dziecko niepełnosprawne może dzięki niemu pokonać bariery architektoniczne w domu jednorodzinnym, w którym występują niewielkie różnice w wysokości poziomów. Ponadto Liftboy może być przenoszony w inne miejsca dzięki lekkiej konstrukcji.

Bardziej zaawansowanym urządzeniem, dzięki któremu dziecko z niepełnosprawnością może pokonać wysokość nawet do 3 metrów, jest podnośnik pionowy Kali A. Często stosuje się go na zewnątrz budynków mieszkalnych, np. przy balkonie. Wyglądem przypomina podłużną przeszkloną kabinę, do której wjeżdża osoba poruszająca się na wózku, a następnie jest podnoszona na odpowiednią wysokość.

Z kolei podnośnik Kali B nie posiada szybu. Jest to konstrukcja mniejsza od modelu A, ale także pozwala na pokonanie wysokości do 3 metrów. Można go postawić także wewnątrz budynku, przy tarasie lub balkonie. Atutem podnośników schodowych jest możliwość ustawienia przystanków.

Podnośnik pionowy Kali

Dziecko niepełnosprawne w przestrzeni publicznej

Wiele miejsc użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale, ośrodki rehabilitacyjne, dworce czy domy kultury jest zaopatrzonych w pochylnie i rampy dla dorosłych i dzieci z niepełnosprawnością. Zdarza się jednak, że w przestrzeni publicznej brakuje tego typu udogodnień, a schody są barierą architektoniczną niemożliwą do pokonania.

Urządzeniem, które może pomóc niepełnosprawnemu dziecku w przystosowaniu się do otoczenia, jest schodołaz. Główne dwa rodzaje tego sprzętu to:

 • Schodołaz kroczący – jest to wózek, który pokonuje każdy stopień osobno. Można używać go zarówno na schodach prostych, jak i kręconych, regulować jego prędkość oraz włączać przystanki. Występuje w zestawach z wózkiem inwalidzkim lub fotelem. Z łatwością mieści się w bagażniku auta osobowego.
Schodolaz kroczacy
 • Schodołaz gąsienicowy – od modeli kroczących różni go sposób pokonywania kolejnych schodów. Urządzenie porusza się na gąsienicach, które najeżdżają na krawędzie stopni.

Niepełnosprawne dzieci – pomoc w pierwszych krokach do samodzielności

Na uwagę zasługuje nowoczesny schodołaz gąsienicowy Stairmax, dzięki któremu niepełnosprawne dziecko może nauczyć się samodzielnie pokonywać stopnie, bez pomocy rodzica lub opiekuna, a co za tym idzie – przemieszczać się między kondygnacjami bez niczyjej pomocy. Jest to niezwykle ważny etap w przystosowaniu go do przyszłego, dorosłego życia, w którym będzie mu zależeć na dużym poziomie niezależności. Warunkiem korzystania przez dziecko z tego urządzenia jest jednak sprawny tułów i obie ręce. Ponadto będzie trzeba skorzystać z poręczy. Pociecha sama bowiem przedostaje się na schodołaz wraz z wózkiem.

Zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych

Będąc rodzicem dziecka z niepełnosprawnością, możemy skorzystać z pomocy osób, które zajmują się osobami z poważnymi schorzeniami, ponieważ mają do tego odpowiednie kwalifikacje, a nierzadko jest to także ich powołanie lub pasja. Warto więc dowiedzieć się, czy pociecha może uczestniczyć w terapii zajęciowej w najbliższej okolicy. Wiele rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wieloma aktywnościami mogą z powodzeniem zająć się ograniczone ruchowo dzieci. Organizatorzy zajęć dla dzieci niepełnosprawnych dbają o ich rehabilitację fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną poprzez różnego rodzaju warsztaty. W ten sposób rodzice mogą być nieco odciążeni, a dziecko na terapii uczy się m.in. radzenia sobie z emocjami, zwiększa swoją samodzielność, przygotowuje się do pracy zawodowej, a także rozwija różne zainteresowania.

FAQ

 1. Jakie urządzenia pomagają dzieciom niepełnosprawnym w codziennym poruszaniu się?

  Sprzęt, który można zainstalować w domu jednorodzinnym lub na klatce to m.in. krzesełko schodowe oraz platforma schodowa. Z kolei do wchodzenia do domu przez balkon lub taras może służyć podnośnik pionowy. Do pokonywania schodów z pomocą opiekuna lub samodzielnie, nie korzystając z pochylni, używa się schodołazów gąsienicowych i kroczących.

 2. Czy na przystosowanie dziecka niepełnosprawnego do otoczenia można dostać dofinansowanie?

  Tak – należy złożyć wniosek o dotację od PFRON w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Można ubiegać się m.in. o dofinansowanie urządzenia, które ma pomóc najmłodszym w pokonywaniu barier architektonicznych.

 3. Czy warto zapisać dziecko z niepełnosprawnością na terapię zajęciową?

  Tak, jest to niezwykle ważne w kształtowaniu osobowości oraz samodzielności dziecka z wieloma różnymi schorzeniami. Dzięki temu wykwalifikowane osoby mogą pomóc mu rozwijać swoje pasje, szukać nowych zainteresowań i wykorzystywać własne atuty.