Aplikacje mobilne dla osób niepełnosprawnych jako wsparcie w codziennym funkcjonowaniu

Wyobraźmy sobie życie bez aplikacji mobilnych. Czy nasze smartfony byłyby nam w ogóle potrzebne? Znikają rozmowy na chatach, pomiary pokonanych kilometrów, promocje w supermarketach czy ekspresowo działające słowniki. Aplikacje, rozważnie używane, mogą upraszczać i urozmaicać nasze życie. Warto wykorzystać ich potencjał i kreatywność twórców także do pomocy osobom niepełnosprawnym. Dowiedz się, jakie rozwiązania obecnie proponuje im rynek aplikacji mobilnych.

Aplikacje mobilne dla osób niepełnosprawnych

Aplikacje mobilne dla osób niepełnosprawnych ruchowo

Warto zacząć od doskonale znanych wielu użytkownikom smartfonów dwóch aplikacji służących do przemieszczania się. Nie każdy bowiem wie, że posiadają one funkcje dostosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 1. Jakdojade – aplikacja służy do wyszukiwania połączeń w ramach komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Pokazuje rozkłady oraz godziny przyjazdów i odjazdów tramwajów, autobusów, trolejbusów, pociągów, a także średni czas dotarcia na przystanek lub do celu bez używania pojazdów mechanicznych. Udogodnieniem dla osób pokonujących dystans na wózku jest możliwość zastosowania filtra i wyszukania tylko pojazdów niskopodłogowych. Ponadto w wielu miastach JakDojade umożliwia kupienie biletów na komunikację bezpośrednio przez aplikację z wykorzystaniem BLIK lub innej formy płatności.
 2. Mapy Google (Google Maps) – są popularną aplikacją umożliwiającą nie tylko przeglądanie map, ale także wyszukiwanie obiektów z bardzo wielu kategorii. Nową funkcją, która w tym roku weszła w skład opcji dostępnych w Google Maps, jest oznaczanie wszystkich miejsc przyjaznych dla wózków, zarówno inwalidzkich, jak i tych dla dzieci czy tzw. balkoników rehabilitacyjnych dla seniorów.

Przykłady działania nowej funkcji to oznaczanie ikonką z wózkiem inwalidzkim miejsc i obiektów, które mają wejście, toaletę lub miejsce do siedzenia dostosowane do wózków. Ponadto ikoną będą opatrzone przyjazne niepełnosprawnym ciągi komunikacyjne, np. przejścia podziemne. Na razie jednak trzeba cierpliwie czekać, aż aplikacja udostępni tę funkcję także polskim użytkownikom.

Aplikacje dla niepełnosprawnych – sposób na promocję miasta

Na uwagę zasługuje dostępna na systemy Android oraz iOS aplikacja stworzona z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności – poruszających się na wózku inwalidzkim, mających problemy ze słuchem lub wzrokiem – które chcą zwiedzić Kraków.

W aplikacji Kraków Dla Niepełnosprawnych można znaleźć informacje o takich obiektach jak: zabytki, tereny zielone, muzea, teatry i inne miejsca rozrywki, a także hotele i lokale gastronomiczne. Oprócz tego aplikacja dla osób niepełnosprawnych posiada bazę miejsc, w których można znaleźć wypożyczalnię wózków inwalidzkich, taksówek dla osób z trudnościami w poruszaniu się, a także miejsc, w których znajdą one przystosowaną dla siebie toaletę, sklep spożywczy czy aptekę. Ponadto osoby mające problemy ze słuchem lub wzrokiem znajdą w aplikacji oferowane im udogodnienia w Krakowie.

Dodatkowym atutem aplikacji jest to, że sama organizuje za nas turystyczny wypad. Dostępnych jest bowiem aż dziewięć tras, według których można zwiedzać to piękne miasto z pomocą GPS. Oprócz aplikacji powstał też dedykowany osobom chorym przewodnik w tradycyjnej analogowej wersji, który zbiera w przystępny sposób informacje o wszystkich obiektach dostosowanych do turystów z niepełnosprawnością. Można go otrzymać w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych UMK, przy ul. Stachowicza 18 w Krakowie lub w miejskich punktach informacji turystycznej.

Aplikacje dla osób niepełnosprawnych niewidomych i niedowidzących

Chorzy poruszający się na wózku inwalidzkim to nie jedyna grupa osób, która potrzebuje wsparcia w codziennym przemieszczaniu się w przestrzeni publicznej. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących powstała aplikacja dla niepełnosprawnych Seeing Assistant Move.

 • Towarzyszy im w czasie podróży i pieszego przemieszczania się, które dzięki temu jest ona bezpieczniejsza i przyjemniejsza.
 • Program planuje trasę, a następnie głosowo komunikuje użytkownikowi, jak ona wygląda punkt po punkcie, odcinek po odcinku, posługując się GPS-em.
 • Osoba niepełnosprawna może wybrać częstotliwość występowania komunikatów. 
 • Seeing Assistant Move ułatwia jej nie tylko piesze wędrówki, ale także podróż pociągiem czy komunikacją miejską.
 • Aplikacja posiada funkcję zapamiętania trasy, dzięki czemu użytkownik może wrócić tą samą, poznaną już drogą.
 • Program obsługuje polecenia głosowe.
 • Działa również off-line.

Aplikacje na telefon dla osób niepełnosprawnych – ułatwienie dla niedosłyszących

Wśród aplikacji mobilnych dla osób niepełnosprawnych, których schorzeniem jest uszkodzenie słuchu, warto wyróżnić Transkrypcję na żywo. Program posiada następujące funkcje:

 • wykonuje transkrypcję w czasie rzeczywistym, co oznacza, że rejestrowane słowa automatycznie pojawiają się na ekranie telefonu;
 • ma ponad 80 języków i dialektów do wyboru, więc można z niego korzystać również za granicą lub w rozmowie z obcokrajowcem;
 • transkrypcje można przechowywać do 3 dni, a także kopiować;
 • umożliwia uczestniczenie w rozmowie z osobą zdrową, która nie musi znać języka migowego, ani posługiwać się telefonem w momencie konwersacji;
 • można ustawić wibracje, gdy ktoś wypowie imię użytkownika;
 • posiada funkcję rozpoznawania dźwięków, dzięki czemu za pomocą wibracji lub diody sygnalizuje np. dźwięk dzwonka, płacz dziecka czy alarmu.

Komunikator przystosowany do osób niepełnosprawnych – aplikacja stworzona przez polski startup

Mowa tu o aplikacji ParrotOne, która powstała z myślą o osobach mających problemy z czynnościami manualnymi, w tym z pisaniem za pomocą klawiatury smartfona. Ta nowatorska aplikacja dla osób niepełnosprawnych pomaga im więc w jednym z najważniejszych aspektów życia – komunikacji międzyludzkiej. Celem programu jest ograniczenie liczby ruchów dłoni potrzebnych do wygenerowania wiadomości do minimum.

ParrotOne zapamiętuje najczęściej wpisywane przez użytkownika słowa, zwroty i zdania, dzięki czemu z czasem aplikacja staje się coraz bardziej inteligentna i spersonalizowana. Drżenie rąk, przykurcze, czy inne dysfunkcje kończyn górnych to niejedyny rodzaj niepełnosprawności, z którym można radzić sobie dzięki temu programowi. Pomocny okaże się także dla osób słabowidzących.

Aplikacje na telefon dla osób niepełnosprawnych – co Ty możesz zrobić?

Twórcy nowej funkcji Google Maps, która ułatwia przemieszczanie się osób na wózku inwalidzkim, w filmiku promującym zwrócili się z podziękowaniami do użytkowników aplikacji. Przyznali bowiem, że wprowadzenie nowego udogodnienia to skutek ich sugestii i komentarzy, które wskazywały na osoby niepełnosprawne jako pomijana grupa docelowa. Oznacza to, że, choć na ogół bardzo w to wątpimy, nasz głos, opinia, realne działanie mają znaczenie i warto wykorzystać je do tworzenia równego społeczeństwa.

FAQ:

 1. Jakie aplikacje dla niepełnosprawnych pomagają w poruszaniu się po mieście?

  Osoby chcące skorzystać z komunikacji miejskiej przystosowanej do wózków mogą korzystać z aplikacji Jakdojade. Obiekty przyjazne osobom niepełnosprawnym będą też w przyszłości pokazywane w Google Maps.

 2. Jaką aplikację polecamy osobom niewidomym?

  Osoby niewidzące całkowicie lub częściowo mogą wypróbować aplikację Seeing Assistant Move, która opisuje na głos każdy punkt trasy.

 3. Jak przyczynić się do powstawania aplikacji dla niepełnosprawnych?

  Najprostszym sposobem jest komentowanie aplikacji w sklepie Androida lub iOS (App Store), którym brakuje funkcji pozwalających na korzystanie przez osoby chore.