Modernizacja krzesełek prostoliniowych przy schodach dwuczęściowych/dwubiegowych

To, jakie krzesełko schodowe dla osób niepełnosprawnych wybierzemy zależy głównie od rodzaju schodów. W przypadku dwubiegowych schodów (czyli takich, które są podzielone na dwie części) polecamy wybór dwóch krzesełek prostoliniowych lub jednego krzesełka krzywoliniowego. Po kilku latach stosowania tych pierwszych, możliwa jest ich modernizacja oraz wymiana na jedno krzywoliniowe krzesełko. Wyjaśniamy etapy tej procedury.

Zmodernizowane krzesełko schodowe prostoliniowe

Krzesełko schodowe prostoliniowe a krzywoliniowe

Zakup krzesełek schodowych to inwestycja rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z czasem jednak pojawia się potrzeba wymiany krzesełek schodowych i urządzeń dla niepełnosprawnych. Wynika to ze zmieniających się potrzeb osób starszych, ograniczonych ruchowo lub niepełnosprawnych, np. przez postępującą chorobę. Pojawiają się też coraz lepsze i wygodniejsze rozwiązania w zakresie likwidacji barier architektonicznych. Warto pamiętać, że co 5 lat można uzyskać dofinansowanie.

Krzesełka na szynie prostej

Często w przypadku schodów dwuczęściowych doradzamy naszym Klientom zakup i montaż dwóch krzesełek schodowych na szynie prostej. Główną przyczyną takiej decyzji są kwestie finansowe. Krzesełko schodowe prostoliniowe jest bowiem tańszą alternatywą krzesełka, które porusza się po szynie krzywoliniowej.

Przekładając to na przykład z życia codziennego: zakup dwóch krzesełek schodowych na szynie prostej kosztuje łącznie około 22-25 tysięcy złotych. Z kolei zakup jednego krzesełka na szynie krzywoliniowej to koszt około 32-34 tysiące złotych.

Już na tym przykładzie można zauważyć, że na pierwszym rodzaju krzesełek może zaoszczędzić nawet 10 000 złotych. Zazwyczaj różnica cenowa pomiędzy tymi rodzajami wynosi około 20-30%. Klienci, którzy chcą oszczędzić pieniądze, często decydują się zatem na wybór dwóch krzesełek prostoliniowych. To dość uniwersalne urządzenia, które można dopasować do większej liczby rodzajów schodów.

Krzesełka na torze krzywoliniowym

Krzesełka krzywoliniowe są droższe, ponieważ wykonuje się je wymiar. Przed ich wykonaniem należy dokonać specjalistycznych pomiarów oraz opracować projekt, który będzie najlepszym rozwiązaniem pasującym do danych warunków wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to urządzenie znacznie bardziej komfortowe. Może z niego korzystać osoba starsza, ograniczona ruchowo, a także ta, która porusza się na wózku inwalidzkim, bez konieczności przesiadania się z jednego krzesełka na drugie. Zjazd jest bardziej komfortowy, ponieważ nie trzeba robić sobie przystanków, wstawać lub prosić opiekuna o przeniesienie na drugie urządzenie.

Kiedy warto wybrać krzesełko schodowe krzywoliniowe?

  • Postępująca choroba
  • Wiek
  • Gorsza kondycja
  • Trudności ze wstawaniem
  • Chęć zwiększenia komfortu jazdy

To tylko niektóre sytuacje, w trakcie których wiele osób decyduje się na wymianę dwóch krzesełek schodowych, na krzesełko schodowe wykonane na torze krzywoliniowym. Zdarza się tak, że dwa krzesełka schodowe na szynie prostej, które na początku okazały się mniej kosztowną inwestycją, teraz po prostu nie są wystarczające dla naszych Klientów. Rozumiejąc ich potrzeby, proponujemy demontaż urządzeń prostoliniowych i wymianę ich na krzesełko krzywoliniowe.

Ostatnio dość często zauważamy, że u Klientów, u których montowaliśmy prostoliniowe krzesełka (około 8-10 lat temu), teraz zachodzi konieczność wymiany tych urządzeń na sprzęt krzywoliniowy, który gwarantuje jeden, wygodny i bezpieczny przejazd, bez konieczności wstawania i przesiadania się. System transportu osoby niepełnosprawnej lub starszej praktycznie pozostaje ten sam: krzesełko parkuje na górze i na dole w tym samym miejscu, gdzie poprzednie.

Jak zmodernizować krzesełko schodowe prostoliniowe?

Modernizacja krzesełek schodowych

Chcąc dokonać zmian, o których pisaliśmy wyżej, można śmiało się do nas zgłaszać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne rozwiązania z biegiem lat i postępem choroby stają się niewystarczające. Nawet te, które sami doradziliśmy i zamontowaliśmy 🙂

Na co dzień wykonujemy realizacje dotyczące demontażu prostoliniowych krzesełek schodowych na rzecz tych, które poruszają się po torze krzywoliniowym na schodach dwubiegowych. Dobrą informacją jest fakt, że co 5 lat można starać się o dofinansowanie sprzętu dla niepełnosprawnych. Warto skorzystać z tej okazji i wymienić urządzenie na bardziej komfortowe i spełniające aktualne potrzeby.

W sytuacji, gdy klienci zamawiają u nas na wymiar krzesełka na torze krzywoliniowym, nasi specjaliści demontują krzesełka schodowe prostoliniowe. Następnie rozliczamy i ujmujemy to w rozliczeniu za przygotowanie i zamontowanie nowego krzesełka. Zajmujemy się regeneracją zdemontowanych krzesełek, dlatego wszelkie kwestie dotyczące demontażu i naprawy ewentualnych uszkodzeń są po naszej stronie. Czasem te krzesełka są użytkowane przez wiele lat, dlatego ich regeneracja wymaga od nas dużego nakładu pracy. Dzięki takim pracom odnowiony sprzęt zaproponujemy innym Klientom, którzy zdecydowali się na dwa krzesełka na szynie prostej. Kosz urządzeń będzie wówczas znacznie niższy.

Te rozwiązania sprawiają, że przyczyniamy się do poprawy komfortu życia osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów. Krzywoliniowe krzesełka schodowe, mogą likwidować bariery architektoniczne w bardzo zróżnicowanych miejscach. Koszt tego typu urządzeń jest wyższy niż standardowych krzesełek prostoliniowych. Wynika to z faktu, że urządzenia poruszające się po torze krzywoliniowym są projektowane i wykonywane na wymiar. Modernizacja krzesełek schodowych jest dobrym rozwiązaniem w przypadku zmieniających się potrzeb oraz wymagań Klientów. Samo przeznaczenie, czy obsługa tego typu urządzeń często nie ulega zmianie, a cała procedura polega tylko na kontakcie z nami, zamówieniu krzesła krzywoliniowego i złożenia wniosku o dofinansowanie do odpowiednich instytucji. Demontaż, modernizacja toru, regeneracja sprzętu i montaż nowego krzesełka leży po naszej stronie.

Zainteresowanych szczegółowymi informacjami dotyczącymi wymianą krzesełek schodowych prostoliniowych na krzywoliniowe, zapraszamy do kontaktu w dogodnej formie – telefonicznej bądź poprzez e-mail. Jesteśmy cały czas dostępni zarówno dla naszych stałych, jak i przyszłych Klientów!

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Ile kosztuje krzesełko schodowe krzywoliniowe?

Koszt zakupu krzesełek poruszających się po szynie krzywoliniowej wynosi od 32 do 36 tysięcy złotych.

  1. Gdzie znajdują zastosowanie krzesełka na torze krzywoliniowym?

Na schodach dwubiegowych/dwuczęściowych w budynkach prywatnych, firmowych lub publicznych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Istnieje możliwość montażu krzesełek po prawej lub lewej stronie schodów. Krzesełka tego typu dają możliwość wjazdu i zjazdu ze schodów złożonych z kilku oddzielnych biegów.

  1. Jak dobrać krzesełko do schodów?

Podsumowując: wybór krzesełek dla niepełnosprawnych zależy od kształtu i wymiarów schodów. Dla prostych jednobiegowych schodów można wybrać standardowe krzesełka na szynie prostej. Z drugiej strony do dwuczęściowych schodów najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie krzesełek krzywoliniowych. Profesjonalnym pomiarem i doradztwem zajmują się nasi specjaliści.