Modernizacja krzesełek prostoliniowych przy schodach dwuczęściowych/dwubiegowych

Wybór krzesełek dla osób niepełnosprawnych zależy głównie od rodzajów schodów. W przypadku dwubiegowych schodów (czyli takich, które są podzielone na dwie części) polecamy wybór dwóch krzesełek prostoliniowych lub jednego krzesełka krzywoliniowego. Po kilku latach stosowania tych pierwszych, możliwa jest ich modernizacja oraz wymiana na jedno krzywoliniowe krzesełko. Wyjaśniamy etapy tej procedury.

modernizacja krzesełek prostoliniowych

Krzesełko prostoliniowe a krzywoliniowe

Zakup krzesełek schodowych to inwestycja rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych. Możliwość uzyskania dofinansowania co około 5 lat, zmieniające się potrzeby osób starszych, ograniczonych ruchowo lub niepełnosprawnych, postępująca choroba, a także coraz lepsze rozwiązania w zakresie likwidacji barier architektonicznych sprawiają, że wiele osób decyduje się na wymianę krzesełek schodowych i urządzeń dla niepełnosprawnych.

Krzesełka na szynie prostej

Często zdarza się tak, że w przypadku schodów dwuczęściowych doradzamy naszym Klientom zakup i montaż dwóch krzesełek schodowych na szynie prostej. Główną przyczyną takiej decyzji są kwestie finansowe. Krzesełko schodowe prostoliniowe jest bowiem tańszą alternatywą krzesełka, które porusza się po szynie krzywoliniowej.

Przekładając to na przykład z życia codziennego: zakup dwóch krzesełek schodowych na szynie prostej kosztuje łącznie około 16-18 tysięcy złotych, z kolei zakup jednego krzesełka na szynie krzywoliniowej to koszt około 26-28 tysięcy złotych.

Już na tym przykładzie można zauważyć, że na pierwszym rodzaju krzesełek może zaoszczędzić nawet 10 000 złotych. Zazwyczaj różnica cenowa pomiędzy tymi rodzajami wynosi około 20-30%. Klienci, którzy chcą oszczędzić pieniądze, często decydują się zatem na wybór dwóch krzesełek prostoliniowych. To dość uniwersalne urządzenia, które można dopasować do większej liczby rodzajów schodów.

Krzesełka na torze krzywoliniowym

Krzesełka krzywoliniowe są droższe, ponieważ wykonuje się je wymiar. Przed ich wykonaniem należy dokonać specjalistycznych pomiarów oraz opracować projekt, który będzie najlepszym rozwiązaniem pasującym do danych warunków wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to urządzenie znacznie bardziej komfortowe. Może z niego korzystać osoba starsza, ograniczona ruchowo, a także ta, która porusza się na wózku inwalidzkim, bez konieczności przesiadania się z jednego krzesełka na drugie. Zjazd jest bardziej komfortowy, ponieważ nie trzeba robić sobie przystanków, wstawać lub prosić opiekuna o przeniesienie na drugie urządzenie.

Kiedy warto wybrać krzesełko krzywoliniowe?

  • Postępująca choroba
  • Wiek
  • Gorsza kondycja
  • Trudności ze wstawaniem
  • Chęć zwiększenia komfortu jazdy

To tylko niektóre sytuacje, w trakcie których wiele osób decyduje się na wymianę dwóch krzesełek schodowych, na krzesełko wykonane na torze krzywoliniowym. Zdarza się tak, że dwa krzesełka schodowe na szynie prostej, które na początku okazały się mniej kosztowną inwestycją, teraz po prostu nie są wystarczające dla naszych Klientów. Rozumiejąc ich potrzeby, proponujemy demontaż urządzeń prostoliniowych i wymianę ich na krzesełko krzywoliniowe.

Ostatnio dość często zauważamy, że u Klientów, u których montowaliśmy prostoliniowe krzesełka (około 8-10 lat temu), teraz zachodzi konieczność wymiany tych urządzeń na sprzęt krzywoliniowy, który gwarantuje jeden, wygodny i bezpieczny przejazd, bez konieczności wstawania i przesiadania się. System transportu osoby niepełnosprawnej lub starszej praktycznie pozostaje ten sam: krzesełko parkuje na górze i na dole w tym samym miejscu, gdzie poprzednie.

remont krzesełek prostoliniowych

Modernizacja krzesełek schodowych

Chcąc dokonać zmian, o których pisaliśmy wyżej, można śmiało się do nas zgłaszać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne rozwiązania z biegiem lat i postępem choroby stają się niewystarczające – nawet te, które sami doradziliśmy i zamontowaliśmy 🙂

Na co dzień wykonujemy realizacje dotyczące demontażu prostoliniowych krzesełek schodowych na rzecz tych, które poruszają się po torze krzywoliniowym na schodach dwubiegowych. Dobrą informacją jest fakt, że co 5 lat można starać się o dofinansowanie sprzętu dla niepełnosprawnych. To dobry czas na wymianę urządzenia na bardziej komfortowe i spełniające aktualne potrzeby.

W sytuacji, gdy klienci decydują się na zamówienie u nas na wymiar krzesełka na torze krzywoliniowym, nasi specjaliści demontują krzesełka schodowe prostoliniowe, a my rozliczamy i ujmujemy to w rozliczeniu za przygotowanie i zamontowanie nowego krzesełka. Zajmujemy się regeneracją zdemontowanych krzesełek, dlatego wszelkie kwestie dotyczące demontażu i naprawy ewentualnych uszkodzeń są po naszej stronie. Czasem te krzesełka są użytkowane przez wiele lat, dlatego ich regeneracja wymaga od nas dużego nakładu pracy. Jednak dzięki takim pracom możemy ten odnowiony sprzęt zaproponować innym Klientom, którzy wolą zdecydować się na dwa krzesełka na szynie prostej w znacznie niższej cenie.

Dzięki takim rozwiązaniom przyczyniamy się do poprawy komfortu życia osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów. Krzywoliniowe krzesełka schodowe, mogą likwidować bariery architektoniczne w bardzo zróżnicowanych miejscach. Koszt tego typu urządzeń jest wyższy w porównaniu do standardowych krzesełek prostoliniowych z tego względu, że urządzenia poruszające się po torze krzywoliniowym są projektowane i wykonywane na wymiar. Modernizacja krzesełek schodowych jest dobrym rozwiązaniem w przypadku zmieniających się potrzeb oraz wymagań Klientów. Samo przeznaczenie, czy obsługa tego typu urządzeń często nie ulega zmianie, a cała procedura polega tylko na kontakcie z nami, zamówieniu krzesła krzywoliniowego i złożenia wniosku o dofinansowanie do odpowiednich instytucji. Demontaż, modernizacja toru, regeneracja sprzętu i montaż nowego krzesełka leży po naszej stronie.

Zainteresowanych szczegółowymi informacjami dotyczącymi wymianą krzesełek schodowych prostoliniowych na krzywoliniowe, zapraszamy do kontaktu w dogodnej formie – telefonicznej bądź poprzez e-mail. Jesteśmy cały czas dostępni zarówno dla naszych stałych, jak i przyszłych Klientów!

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Ile kosztuje krzesełko krzywoliniowe?

Koszt zakupu krzesełek poruszających się po szynie krzywoliniowej wynosi od 25 do 30 tysięcy złotych.

  1. Gdzie znajdują zastosowanie krzesełka na torze krzywoliniowym?

Na schodach dwubiegowych/dwuczęściowych w budynkach prywatnych, firmowych lub publicznych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Istnieje możliwość montażu krzesełek po prawej lub lewej stronie schodów. Krzesełka tego typu dają możliwość wjazdu i zjazdu ze schodów złożonych z kilku oddzielnych biegów.

  1. Jak dobrać krzesełko do schodów?

Wybór krzesełek dla niepełnosprawnych zależy od kształtu i wymiarów schodów. Dla prostych jednobiegowych schodów można wybrać standardowe krzesełka na szynie prostej, z kolei do dwuczęściowych schodów najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie krzesełek krzywoliniowych. Profesjonalnym pomiarem i doradztwem zajmują się nasi specjaliści.