Serwisowanie wind używanych

Windy osobowe pozwalają osobom starszym i niepełnosprawnym na swobodne przemieszczanie się między piętrami. To jeden ze sposobów na likwidację barier architektonicznych w piętrowych budynkach. Wszystkie urządzenia przeznaczone do przemieszczania osób niepełnosprawnych podlegają regularnemu nadzorowi technicznemu. Jak często należy serwisować windy i na co trzeba zwracać uwagę?

serwis wind używanych

Windy dla niepełnosprawnych

Winda jest potoczną nazwą dla dźwigu osobowego, czyli urządzenia wykorzystywanego do pionowego przemieszczania osób. Podstawą prawną w określaniu warunków montażu, eksploatacji czy serwisowania dźwigów osobowych jest między innymi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu oraz Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.

Działanie urządzeń dla niepełnosprawnych jest uzależnione od zastosowanych technologii napędowych. Na przykład w dźwigach elektrycznych elementem napędowym jest elektryczna wciągarka. Winda porusza się wewnątrz szybu po pionowych prowadnicach. Alternatywą tego urządzenia są między innymi krzesełka schodowe zasilane akumulatorem, który zapewnia działanie konstrukcji nawet wtedy, gdy w budynku nie ma prądu. Wybrane urządzenie dla niepełnosprawnych można zatem zamontować między kondygnacjami w różnych układach przestrzennych. Dla niektórych wygodniejszym rozwiązaniem będzie montaż krzesełka schodowego, dla innych – windy osobowej. W każdej z tych sytuacji oferujemy fachową pomoc i doradztwo najlepszych rozwiązań. Dbamy jednak o to, by nie tylko polecać odpowiedni dźwig osobowy, ale również systematycznie go serwisować. Dokonywanie regularnych przeglądów konserwacyjnych oraz wymaganych napraw urządzeń dźwigowych zapewni utrzymanie wind w stałym funkcjonowaniu. To gwarancja bezpieczeństwa oraz dłuższej żywotności danego sprzętu.

Czy windy używane są bezpieczne?

Zakończenie rehabilitacji, przeprowadzka lub inne zdarzenia losowe sprawiają, że wiele osób decyduje się na odsprzedaż windy krzesełkowej. Dzięki temu inni mają szansę na zakup sprawnego sprzętu, jednak w niższej cenie niż przy inwestycji w nowe urządzenie dla niepełnosprawnych. Wypadek lub nagłe pogorszenie stanu zdrowia wymaga niemal natychmiastowego zakupu platformy, która pomoże osobie niepełnosprawnej lub starszej poruszać się między piętrami. Rozwiązaniem są wcześniej wspomniane windy osobowe. Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się zarówno skupem takich urządzeń, jak i sprzedażą używanych krzesełek oraz platform schodowych. Polecając urządzenia renomowanych producentów mamy pewność, że są to jakościowe i funkcjonalne sprzęty dla niepełnosprawnych. Dajemy tym samym gwarancję na każdy dźwig, niezależnie od jego daty produkcji.

Po odkupieniu używanego sprzętu, poddajemy go regeneracji oraz specjalistycznej kontroli. Dzięki temu jesteśmy pewni, że sprzedając używane windy, oferujemy naszym klientom sprawdzony i niezawodny sprzęt, który będzie bezpieczny zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i ich opiekunów oraz współlokatorów. Serwis wind używanych musi być dokładny, profesjonalny i kompleksowy. Czasem wymiana jednej części sprawia, że urządzenie dla niepełnosprawnych jest całkowicie funkcjonalne i wygląda oraz pracuje, jak nowe. Warto podkreślić, że wszystkie oferowane przez nas urządzenia posiadają wymagane certyfikaty, atesty, a także dokumenty potwierdzające ich zgodność z odpowiednimi normami i dyrektywami Unii Europejskiej. Ponadto do wszystkich urządzeń dołączamy instrukcję obsługi po polsku, a także szkolimy naszych klientów z bezpiecznego korzystania i serwisowania dźwigów osobowych.

naprawa wind używanych

Przegląd konserwacyjny windy osobowej

Według przepisów prawnych urządzenia do przemieszczania osób niepełnosprawnych zaliczają się do Urządzeń Transportu Bliskiego (UTB). Nazwami potocznymi dla tego typu urządzeń są między innymi: winda, platforma lub krzesełko.

W tabeli dotyczącej formy dozoru technicznego UTB oraz terminów badań okresowych i doraźnych kontrolnych w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego widnieje informacja, że urządzenia dla osób niepełnosprawnych podlegają pełnemu badaniu okresowemu co 2 lata.

Według załącznika do ww. Rozporządzenia, przeglądy konserwacyjne urządzeń dla niepełnosprawnych wykonuje się co 30 dni. Warto jednak wiedzieć, że przeglądy urządzeń dla niepełnosprawnych wykonuje się w tym terminie, jeśli nie zostały one określone w instrukcji eksploatacji od producenta. Najczęściej zatem zwraca się uwagę na to, co jest napisane w oryginalnej dokumentacji producenta.

W ramach przeglądów konserwacyjnych urządzeń transportu bliskiego sprawdza się:

  • stan techniczny mechanizmów napędowych, układów hamulcowych, cięgien nośnych i ich zamocowania;
  • działanie urządzeń zabezpieczających i ograniczników ruchowych,
  • funkcjonowanie urządzeń sterujących, sygnalizacyjnych oraz oświetleniowych,
  • właściwą obsługę urządzenia transportu bliskiego.

Postęp techniczny w zakresie zastosowanych materiałów produkcyjnych, jakości wykonywanych urządzeń dla niepełnosprawnych oraz trwałości komponentów sprawia, że okresy międzyprzeglądowe urządzeń transportu bliskiego są coraz dłuższe. Szczegółowe warunki przeprowadzanych przeglądów serwisowych znajdują się w dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) każdego urządzenia. Częstotliwość konserwowania windy osobowej lub krzesełka schodowego zależy w dużej mierze od typu urządzenia oraz rekomendacji dotyczących wybranego modelu.

Serwis używanych wind

Systematyczne kontrole i okresowe badania urządzeń dla niepełnosprawnych pozwalają na bieżące usuwanie skutków eksploatacji danych sprzętów. Regularny serwis wind używanych oraz nowych sprzętów wydłuża żywotność każdego urządzenia. Powinien on być wykonany przez wykwalifikowanych konserwatorów, najlepiej z wieloletnim stażem. Po wykonaniu okresowego badania lub kontroli należy usunąć wszelkie usterki oraz niezgodności w działaniu urządzenia transportu bliskiego.

Prawidłowość działania sprzętu należy określić również wtedy, gdy urządzenie dla niepełnosprawnych zostanie zdemontowane i ponownie zamontowane. Należy wówczas sprawdzić:

  • stan techniczny mechanizmów napędowych, cięgien i ich zamocowań,
  • zgodność montażu z dokumentacją,
  • prawidłowe działanie urządzeń zabezpieczających.

Należy przeprowadzić także próby funkcjonowania zarówno bez obciążenia, jak i z obciążeniem nominalnym.

Montaż i serwis wind tylko z nami!

Od wielu lat działamy kompleksowo – poczynając od fachowego doradztwa, przez sprzedaż urządzeń dla niepełnosprawnych, po ich rzetelny montaż oraz regularne serwisowanie. Często okazuje się, że podczas rutynowego przeglądu wybrane podzespoły wind osobowych wymagają konserwacji, naprawy lub wymiany. Do najczęstszych zalicza się między innymi wymianę akumulatorów w krzesełkach i platformach schodowych czy regulację wybranych czujników, a także inne, nawet drobne poprawki.

Doświadczeni pracownicy i partnerzy naszego przedsiębiorstwa pomagają w przeprowadzeniu profesjonalnego serwisu wind używanych. Ważne jest zastosowanie się do wymagań producenta oraz zasad określonych w przepisach prawnych. Zaniedbanie może prowadzić do uszkodzenia urządzenia, co często stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby starszej bądź niepełnosprawnej.

Wszystkich zainteresowanych współpracą w zakresie kupna, montażu i serwisu urządzeń dla niepełnosprawnych – zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami naszego przedsiębiorstwa. Jesteśmy pewni, że wybór zaufanego partnera pozwoli zainwestować w sprawdzony i niezawodny sprzęt dla niepełnosprawnych, który będzie poddawany regularnej kontroli oraz serwisowi. Systematyczne przeglądy pozwalają zaoszczędzić pieniądze i czas potrzebny do większych napraw lub całkowitej wymiany sprzętu na nowy.

Materiały źródłowe:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/D2018000217601.pdf