Krzesełka kardiologiczne – czym są i gdzie najczęściej są stosowane?

Krzesełko kardiologiczne używane jest najczęściej przez służby medyczne, ratowników i straż pożarną do transportowania osób poszkodowanych (ale przytomnych) po schodach. Solidna konstrukcja i wyposażenie krzesła w koła wspomaga transportowanie osoby, a tym samym ułatwia pracę ratowników medycznych. Coraz częściej krzesełka kardiologiczne wykorzystywane są także do transportu seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których schody stanowią poważną barierę architektoniczną.

krzesełko kardiologiczne transportowe

Czym jest krzesełko kardiologiczne?

Krzesełko kardiologiczne, transportowe, ratownicze – to kilka nazw na rodzaj sprzętu, który służy do transportowania poszkodowanych, osób starszych i niepełnosprawnych. Zazwyczaj takie krzesełka wykorzystuje się w placówkach medycznych, ratownictwie, a także na użytek prywatny. Stanowią alternatywę dla wózków inwalidzkich, a do tego zdecydowanie łatwiej jest je przewozić. Krzesełka kardiologiczne zajmują mniej miejsca niż wózki inwalidzkie, co jest ważne w przypadku transportu karetką lub samochodem osobowym.

Krzesełka kardiologiczne przydatne będą opiekunom osób starszych lub niepełnosprawnym, które z takich urządzeń korzystają tylko w wyjątkowych sytuacjach w miejscach, w których nie ma windy lub podjazdu dla niepełnosprawnych. Krzesełka transportowe zazwyczaj wykonane są z aluminium, co czyni je lekkimi. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca w bagażniku samochodowym. Krzesełka kardiologiczne mogą być wykorzystywane zamiast krzesełek schodowych (mocowanych są na stałe w danym miejscu), a także zamiast schodołazów, które są droższe od krzesełek kardiologicznych.

Ten rodzaj krzesełka znajduje szerokie zastosowanie w ratownictwie i w służbach medycznych, ale równie dobrze sprawdza się także w użytku prywatnym. To dlatego, że lekka konstrukcja o odpowiednim kształcie umożliwia transportowanie potrzebującego po schodach w sposób całkowicie bezpieczny i wygodny dla opiekuna lub ratownika medycznego. Krzesełko kardiologiczne zostało zaprojektowane w taki sposób, by pokonywanie nawet stromych schodów czy nierównej powierzchni nie wymagało od opiekuna wysiłku. Z tego względu użytkowanie krzesełek transportowych jest wygodne i komfortowe zarówno dla seniora lub osoby niepełnosprawnej czy poszkodowanej, jak i dla opiekuna.

Budowa krzesełka kardiologicznego

Krzesełko kardiologiczne wykonuje się z wytrzymałego stopu aluminium, dzięki czemu jego konstrukcja jest także lekka. Jest to bardzo istotna cecha, dzięki której opiekun osoby transportowanej krzesełkiem nie jest narażony na nadmierny wysiłek fizyczny.

 • Koła – krzesełko ratownicze wyposażone jest w dwa lub cztery koła, które w znaczący sposób ułatwiają transportowanie chorego po schodach czy nierównym terenie. Rozstaw kół dobrany jest do wielkości krzesełka i jego udźwigu, dzięki czemu manewrowanie nim jest łatwe, a sam ruch przebiega płynnie. Co ważne – taka specyficzna konstrukcja sprawia, że transportowanie seniora lub osoby poszkodowanej nie wiąże się z wysiłkiem fizycznym opiekuna albo ratownika.
 • Składana konstrukcja – krzesełka kardiologiczne są składane, a właściwa blokada zabezpiecza przed przypadkowym złożeniem się siedziska. W kilku ruchach można je złożyć i rozłożyć – bez potrzeby używania siły. Jest to także duża oszczędność miejsca.
 • Regulowane uchwyty – urządzenie wyposażone jest w antypoślizgowe uchwyty teleskopowe, które zapewniają pewny chwyt i umożliwiają wygodne manewrowanie krzesełkiem.
 • Podnóżek i pasy bezpieczeństwa – krzesełko transportowe wyposażone jest w składany podnóżek oraz regulowane pasy bezpieczeństwa, które gwarantują skuteczne przewożenie seniora czy osoby niepełnosprawnej. Te elementy zwiększają także poczucie komfortu opiekuna, który może bez obaw przewozić poszkodowanego nawet po stromych schodach.
 • Wytrzymałe siedzisko – siedziska wykonane są z plamoodpornych materiałów łatwych w czyszczeniu, a przy tym wytrzymałych, gdyż większość krzesełek transportowych posiada udźwig do 150 kilogramów.
 • Waga – krzesełko jest stosunkowo lekkie, bo waży do kilkunastu kilogramów (10-15 kg), a po złożeniu zajmuje mniej niż metr długości i szerokości, dzięki czemu jest bardzo wygodne w transporcie – zarówno medycznym, jak i prywatnym.

Krzesełko do transportu – zalety

Krzesełko transportowe jest alternatywą dla wózków inwalidzkich i droższych schodołazów. To sposób na likwidowanie barier architektonicznych tam, gdzie nie ma windy lub innych udogodnień dla niepełnosprawnych. Korzyści wykorzystywania tych urządzeń są nieocenione w transporcie przez służby medyczne i ratownicze. Krzesełka kardiologiczne mają ponadto inne zalety, gdyż są:

 • mobilne i wygodne w przewożeniu,
 • łatwe w składaniu i rozkładaniu,
 • lekkie i wytrzymałe,
 • posiadają obrotowe koła umożliwiające manewry,
 • gwarantują odpowiednie zabezpieczenie pacjenta,
 • zapewniają komfort dla użytkownika i opiekuna,
 • niedrogie.

Gdzie stosuje się krzesło kardiologiczne do transportu?

Krzesełka te ułatwiają pracę służb ratowniczych (np. w czasie ewakuacji). Znajdują szerokie zastosowanie w placówkach medycznych, szpitalach, ośrodkach opieki lub niektórych instytucjach miejskich. Sprawdzają się także w warunkach domowych, mogą być także przewożone w samochodzie i użytkowane w miejscach, w których występują bariery architektoniczne.

Krzesełka kardiologiczne użytkowane są przez osoby poszkodowane, niepełnosprawne i starsze, ale również przez te, które uległy wypadkowi i z tej przyczyny – przez czas rekonwalescencji – są ograniczone ruchowo.

Krzesełko transportowe czy schodołaz?

Jest to wybór istotny dla osób indywidualnych, które chcą użytkować krzesełko kardiologiczne lub schodołaz dla swoich prywatnych celów. Zarówno jedne, jak i drugie wspomagają transport osób z niepełnosprawnościami wszędzie tam, gdzie występuje bariera architektoniczna. Różnicą między krzesełkiem kardiologicznym a schodołazem jest przede wszystkim sposób napędzania urządzenia – schodołazy napędzane są akumulatorem, a ponadto mogą stanowić nakładkę na wózek inwalidzki. Z tego względu mają na ogół szersze zastosowanie niż krzesełka kardiologiczne, niestety takie rozwiązanie niesie za sobą także pewne ograniczenia – schodołazy dostosowane są do schodów o określonej wysokości stopnia.

Przy krzesełku kardiologicznym koła zdecydowanie ułatwiają transportowanie osoby niepełnosprawnej lub starszej po schodach, a gdy ta czynność jest utrudniona – przy pomocy dwóch opiekunów, poszkodowanego można znieść z wyższych kondygnacji (większość tego typu krzesełek wyposażona jest w uchwyty teleskopowe przednie i tylne). Nawet przy bardzo stromych schodach, pacjent będzie mógł zostać zniesiony na krzesełku trzymanym przez dwie osoby.

Co więc wybrać – krzesełko kardiologiczne czy schodołaz? Jest to zależne od potrzeb osób niepełnosprawnych, częstotliwości użytkowania, a także zasobności portfela.

Krzesełko kardiologiczne – cena

Cena krzesełka kardiologicznego uzależniona jest od modelu oraz od tego, czy jest ono nowe, czy też używane. Istnieje także możliwość wypożyczenia urządzenia.

Zwyczajowo za krzesełko kardiologiczne używane trzeba zapłacić od 500 do 1 500 zł, natomiast koszt nowego oscyluje w kwotach od 2 000 do 5 000 złotych.

Sposób na pokonanie barier architektonicznych

Krzesełka transportowe, schodołazy, krzesełka schodowe, podjazdy czy windy są sposobem na to, aby zlikwidować bariery architektoniczne, z którymi osoby niepełnosprawne lub starsze spotykają się na co dzień – również w swoich własnych domach. W Likwidacji-barier przedstawiamy alternatywy, które umożliwią pokonanie przede wszystkim schodów, które często stanowią ogromną przeszkodę uniemożliwiającą samodzielne wyjście z domu. Krzesełka kardiologiczne ułatwią osobom potrzebującym i ich opiekunom pokonywanie kondygnacji w miejscach, w których nie ma udogodnień dla osób niepełnosprawnych.