Krzesełka kardiologiczne – czym są i gdzie najczęściej są stosowane?

Krzesełko kardiologiczne znajduje zastosowanie w działaniach służb medycznych, ratowników i straży pożarnej. Umożliwia ono transportowanie osób poszkodowanych (ale przytomnych) po schodach. Solidna konstrukcja i wyposażenie krzesła w koła wspomaga transportowanie osoby, a tym samym ułatwia pracę ratowników medycznych. Coraz częściej krzesełka kardiologiczne wykorzystywane są także do transportu seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których schody stanowią poważną barierę architektoniczną.

krzesełko kardiologiczne transportowe

Czym jest krzesełko kardiologiczne?

Krzesełko kardiologiczne, transportowe, ratownicze – to kilka nazw na rodzaj sprzętu, który służy do transportowania poszkodowanych, osób starszych i niepełnosprawnych. Zazwyczaj takie krzesełka wykorzystuje się w placówkach medycznych, ratownictwie, a także na użytek prywatny. Stanowią alternatywę dla wózków inwalidzkich, a do tego zdecydowanie łatwiej jest je przewozić. Krzesełka kardiologiczne zajmują mniej miejsca niż wózki inwalidzkie, co jest ważne w przypadku transportu karetką lub samochodem osobowym.

Urządzenia te przydadzą się opiekunom osób starszych lub niepełnosprawnym. Świetnie sprawdzają się w wyjątkowych sytuacjach w miejscach, w których nie ma windy lub podjazdu dla niepełnosprawnych. Niewielka waga krzesełek transportowych wynika z tego, że wykonano je z aluminium. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca w bagażniku samochodowym. Krzesełka kardiologiczne można wykorzystywać zamiast krzesełek schodowych (mocowanych są na stałe w danym miejscu). Mogą też zastąpić schodołazy, które są droższe od krzesełek kardiologicznych.

Ten rodzaj krzesełka znajduje szerokie zastosowanie w ratownictwie i w służbach medycznych. Równie dobrze sprawdza się także w użytku prywatnym. Lekka konstrukcja i odpowiedni kształt umożliwiają transportowanie potrzebującego po schodach w sposób bezpieczny i wygodny dla opiekuna lub ratownika medycznego. Krzesełko kardiologiczne zaprojektowane jest w taki sposób, by pokonywanie nawet stromych schodów czy nierównej powierzchni nie wymagało od opiekuna wysiłku. Dlatego użytkowanie krzesełek transportowych jest wygodne i komfortowe zarówno dla seniora lub osoby niepełnosprawnej czy poszkodowanej, jak i dla opiekuna.

Jak jest zbudowane krzesełko kardiologiczne?

Krzesełko kardiologiczne wykonuje się z wytrzymałego stopu aluminium, dzięki czemu jego konstrukcja jest także lekka. Jest to bardzo istotna cecha, dzięki której opiekun osoby korzystającej z krzesełka nie naraża się na nadmierny wysiłek fizyczny.

 • Koła – krzesełko ratownicze ma dwa lub cztery koła. Dzięki nim transport chorego po schodach czy nierównym terenie jest łatwiejszy. Rozstaw kół jest odpowiedni do wielkości krzesełka i jego udźwigu. To sprawia, że manewrowanie nim jest łatwe, a sam ruch przebiega płynnie. Co ważne – taka specyficzna konstrukcja sprawia, że transportowanie seniora lub osoby poszkodowanej nie wiąże się z wysiłkiem fizycznym opiekuna albo ratownika.
 • Składana konstrukcja – krzesełka kardiologiczne można składać, a właściwa blokada zabezpiecza przed przypadkowym złożeniem się siedziska. W kilku ruchach można je złożyć i rozłożyć – bez potrzeby używania siły. Jest to także duża oszczędność miejsca.
 • Regulowane uchwyty – urządzenie posiada antypoślizgowe uchwyty teleskopowe, które zapewniają pewny chwyt i umożliwiają wygodne manewrowanie krzesełkiem.
 • Podnóżek i pasy bezpieczeństwa – krzesełko transportowe ma dodatkowo składany podnóżek oraz regulowane pasy bezpieczeństwa. Gwarantują one skuteczne przewożenie seniora czy osoby niepełnosprawnej. Te elementy zwiększają także poczucie komfortu opiekuna, który może bez obaw przewozić poszkodowanego nawet po stromych schodach.
 • Wytrzymałe siedzisko – siedziska wykonane są z plamoodpornych materiałów łatwych w czyszczeniu. Jednocześnie są one bardzo wytrzymałe – większość krzesełek transportowych ma udźwig do 150 kilogramów.
 • Waga – krzesełko jest stosunkowo lekkie, bo waży do kilkunastu kilogramów (10-15 kg). Po złożeniu zaś zajmuje mniej niż metr długości i szerokości. Jest więc bardzo wygodne w transporcie – zarówno medycznym, jak i prywatnym.

Krzesełko do transportu – zalety

Krzesełko transportowe jest alternatywą dla wózków inwalidzkich i droższych schodołazów. To sposób na likwidowanie barier architektonicznych tam, gdzie nie ma windy lub innych udogodnień dla niepełnosprawnych. Korzyści wykorzystywania tych urządzeń są nieocenione w transporcie przez służby medyczne i ratownicze. Krzesełka kardiologiczne mają ponadto inne zalety, gdyż są:

 • mobilne i wygodne w przewożeniu,
 • łatwe w składaniu i rozkładaniu,
 • lekkie i wytrzymałe,
 • posiadają obrotowe koła umożliwiające manewry,
 • gwarantują odpowiednie zabezpieczenie pacjenta,
 • zapewniają komfort dla użytkownika i opiekuna,
 • niedrogie.

Gdzie stosuje się krzesło kardiologiczne do transportu?

Krzesełka te ułatwiają pracę służb ratowniczych (np. w czasie ewakuacji). Znajdują szerokie zastosowanie w placówkach medycznych, szpitalach, ośrodkach opieki lub niektórych instytucjach miejskich. Sprawdzają się także w warunkach domowych. Można je także przewozić w samochodzie i użytkować w miejscach, w których występują bariery architektoniczne.

Krzesełka kardiologiczne użytkowane są przez osoby poszkodowane, niepełnosprawne i starsze. Korzystają z nich też osoby, które uległy wypadkowi i z tej przyczyny – przez czas rekonwalescencji – są ograniczone ruchowo.

Krzesełko transportowe czy schodołaz?

Jest to wybór istotny dla osób indywidualnych, które chcą użytkować krzesełko kardiologiczne lub schodołaz dla swoich prywatnych celów. Zarówno jedne, jak i drugie wspomagają transport osób z niepełnosprawnościami wszędzie tam, gdzie występuje bariera architektoniczna. Różnicą między krzesełkiem kardiologicznym a schodołazem jest przede wszystkim sposób napędzania urządzenia. Schodołazy napędzane są akumulatorem, a ponadto mogą stanowić nakładkę na wózek inwalidzki. Z tego względu mają na ogół szersze zastosowanie niż krzesełka kardiologiczne. Niestety takie rozwiązanie niesie za sobą także pewne ograniczenia – schodołazy dostosowane są do schodów o określonej wysokości stopnia.

Przy krzesełku kardiologicznym koła zdecydowanie ułatwiają transportowanie osoby niepełnosprawnej lub starszej po schodach. Gdy ta czynność jest utrudniona – przy pomocy dwóch opiekunów, poszkodowanego można znieść z wyższych kondygnacji. Większość tego typu krzesełek ma uchwyty teleskopowe przednie i tylne. Nawet przy bardzo stromych schodach, pacjenta można znieść na krzesełku trzymanym przez dwie osoby.

Co więc wybrać – krzesełko kardiologiczne czy schodołaz? Jest to zależne od potrzeb osób niepełnosprawnych, częstotliwości użytkowania, a także zasobności portfela.

Krzesełko kardiologiczne – cena

Cena krzesełka kardiologicznego zależy od modelu oraz od tego, czy jest ono nowe, czy też używane. Istnieje także możliwość wypożyczenia urządzenia.

Sposób na pokonanie barier architektonicznych

Krzesełka transportowe, schodołazy, krzesełka schodowe, podjazdy czy windy są sposobem na to, aby zlikwidować bariery architektoniczne. Osoby niepełnosprawne lub starsze spotykają się na co dzień z ograniczeniami w przestrzeni – również w swoich własnych domach. W firmie Windy Schodowe dostarczamy alternatyw, które umożliwią pokonanie schodów, które często stanowią ogromną przeszkodę uniemożliwiającą wyjście z domu. Krzesełka kardiologiczne ułatwią osobom potrzebującym i ich opiekunom pokonywanie kondygnacji w miejscach, w których nie ma udogodnień dla osób niepełnosprawnych.