Jak zmierzyć schody przed montażem krzesełka schodowego?

Osoby z niepełnosprawnościami lub seniorzy na co dzień napotykają wiele barier architektonicznych – nawet we własnym domu. Wyzwaniem dla osób schorowanych, jest przedostanie się z jednego piętra na drugie, co czasem uniemożliwia inwalidom opuszczenie domu. Jednym ze sposobów likwidacji barier są krzesełka schodowe montowane równolegle ze stopniami. Jednak nie można montować byle jakiego krzesełka, trzeba je dostosować do potrzeb osoby, która będzie je użytkować, a także do wysokości schodów i stopni.

mierzenie krzesełka schodowego

Czym są krzesełka schodowe?

Krzesełka schodowe są udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych i starszych, dla których samodzielne pokonanie stopni jest niemożliwe. Stwarza to poważną barierę architektoniczną, której inwalida nie jest w stanie przejść bez czyjejś pomocy. Krzesła montowane przy schodach umożliwiają sprawne oraz nieinwazyjne pokonanie stopni. Krzesełka schodowe pomagają radzić sobie z barierami architektonicznymi. Najczęściej montowane są w instytucjach służby zdrowia, a także w domach prywatnych.

Taki typ urządzeń dla niepełnosprawnych i seniorów można zamontować na schodach prostych, jak i kręconych. Ich konstrukcja oraz sposób wykonania umożliwia montaż krzesełka wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Dobranie odpowiednich komponentów sprawia, że krzesełko jest odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Jak działa krzesełko schodowe?

Krzesełko należy do urządzeń dźwigowych, które porusza się po zamontowanej wzdłuż schodów szynie zwanej też stelażem jezdnym. Siedzisko, na którym znajduje się pasażer, zamocowane jest do mechanizmu jezdnego, w którym znajduje się silnik elektryczny napędzający urządzenie oraz akumulator, który umożliwia pracę krzesła nawet podczas zaników napięcia w sieci.

Krzesełko schodowe to element, który ma przyczynić się do zmniejszenia wykluczeń społecznych osób, które z powodu bariery nie do pokonania – jaką są schody, nie mogą często opuszczać swojego mieszkania. Krzesło steruje się przy pomocy przycisku na podłokietniku lub pilota zdalnego sterowania.

Krzesełko schodowe wyposażone jest w pasy bezpieczeństwa i inne udogodnienia dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, aby transport po schodach był dla nich komfortowy oraz nie wiązał się ze strachem czy ryzykiem upadku z wysokości. Ponadto – gdy krzesełko nie jest używane – można je złożyć, czym można uzyskać dodatkowe miejsce.

Krzesełko dla niepełnosprawnych – jak je zamontować? Mierzenie schodów

Niewątpliwie ten rodzaj urządzenia, który przyczynia się do likwidowania barier architektonicznych, jest sporym udogodnieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych, ale trzeba wiedzieć, jak zabrać się za montaż krzesełka schodowego.

Krzesła schodowe dzielą się na prostoliniowe i krzywoliniowe, a pod ten rodzaj wykonuje się dokładny pomiar schodów i rysunek. Sam projekt szyny jezdnej i jej montażu wykonuje producent krzesełek schodowych, np. firma Otolift czy Acorn. Dotyczy to zwłaszcza krzesełka, które będą zakładane na schodach zakręcanych. Natomiast pomiaru schodów prostych można dokonać samodzielnie (wtedy też cena montażu będzie nieco niższa).

Pomiar schodów pod krzesełka na linii prostej trzeba rozpocząć od wymierzenia stopni, gdyż szynę jezdną montuje się bezpośrednio na nich. Montażu krzesełek schodowych można dokonać, gdy szerokość schodów ma co najmniej 65-70 cm. Przed schodami także powinna być przestrzeń wynosząca minimum 60 cm, która pozwala na swobodne umiejscowienie się na krzesełku. Ponadto tor jezdny wychodzi przed schody (40-60 cm). Jest on mocowany w pewnej odległości od ściany, aby krzesełko mogło się swobodnie poruszać po torze (przy krzesełku Acorn ta odległość wynosi 6-8 cm). Sama szyna ma kilkanaście centymetrów.

Co jest potrzebne do samodzielnego pomiaru schodów?

  • Strona montażu – niektóre krzesełka, np. marki Home Glide są uniwersalne (mogą być montowane po lewej lub po prawej stronie). Według przyjętej konwencji międzynarodowej stronę schodów ocenia się patrząc z dołu do góry. Jest to ważne, gdyż większość krzesełek jest prawo lub lewostronne. Należy ocenić wygodę wsiadania i zsiadania. Trzeba też wziąć pod uwagę wygodę pozostałych domowników.
  • Dostępne miejsce – trzeba pamiętać, że szyna jezdna montowana jest na samej podłodze – tuż przed pierwszym stopniem – dlatego odpowiednia przestrzeń jest tam niezbędna oraz wymagana ze względów bezpieczeństwa i komfortu.
  • Źródło zasilania – w pobliżu schodów, na których chce się zainstalować krzesełko schodowe, powinno znajdować się źródło zasilania. Współczesna architektura w przeważającej mierze spełnia te wszystkie parametry, które umożliwiają zamontowanie urządzeń dla niepełnosprawnych.

Pozostaje jeszcze tylko zmierzyć schody, aby właściwie dopasować do nich krzesełko. Jak samodzielnie zmierzyć schody w linii prostej?

  • Pomiar należy rozpocząć od najniższego do najwyższego punktu stopni schodowych (wliczając w to dolną podłogę). Najdokładniejszy pomiar uzyskuje się wtedy, gdy stoi się na szczycie schodów i schody mierzy się z pomocą miarki, która sięga do samej podłogi. To tak zwany pomiar ziemia-nosek. Tym sposobem precyzyjnie można określić długość, jaką będzie musiała mieć szyna do mocowania krzesełka. Ważne, aby miarka opadała swobodnie na krawędzie schodów. Nie należy na siłę naciągać miarki. Wynik najlepiej zapisać z zaokrągleniem do pełnej liczby.
  • Krzesełka schodowe można montować na stopniach, które mają odpowiednią szerokość, która powinna wynosić minimum 65 cm. Zbyt wąskie schody mogą uniemożliwić montaż krzesełka, jednak w zdecydowanej większości klatki schodowe w domach i instytucjach publicznych spełniają te parametry. Mierzyć należy same stopnie, a nie np. odległość od ściany do ściany. Co ważne – bierze się pod uwagę także wzrost osoby, która będzie z tych schodów korzystać, dlatego też osoby wyższe potrzebują schodów szerszych, a niższe – węższych. Osoba, która siedzi na krzesełku, jedzie w górę lub w dół bokiem.
  • Trzeba zmierzyć wysokość i głębokość stopnia. Szerokością stopnia nazywamy szerokość biegu schodowego (np. odległość między ścianami, ścianą a poręczą, odległość między poręczami). Głębokość stopnia jest to ten wymiar, gdzie stawiamy stopę, wchodząc po schodach.
  • Ważny jest pomiar głębokości dolnego spocznika, czyli miejsca przed schodami. Powinien on mieć minimum 65 – 75 cm, aby krzesełko mogło tam bez problemu stać. U góry schodów powinno być przynajmniej 40-50 cm spocznika. Jest to ważne dla komfortowego wejścia i zejścia z krzesełka schodowego, a już szczególnie istotne jest to dla inwalidów poruszających się na wózku.
  • Do montażu krzesełka schodowego dla osób niepełnosprawnych niezbędny będzie także pomiar kąta nachylenia, który powinien mieści się w zakresie od 25 do 55 stopni. Do wyznaczenia tego kąta nachylenia trzeba zmierzyć podstawę schodów oraz ich całkowitą wysokość (od podłogi do szczytu). Kąt ten można także określić, mierząc tylko pojedynczy stopień – z uwzględnieniem jego wysokości i głębokości.

Jeśli schody mierzy się samodzielnie, to trzeba wiedzieć, że nie ma znaczenia materiał, z którego wykonane są schody. Niekiedy klienci mają wątpliwości, czy np. na schodach drewnianych lub ażurowych da się zamontować krzesełko. Krzesełko schodowe nie jest ciężkie i ma duży udźwig. Warto też ocenić, czy trzeba demontować poręcze ze schodów. Zazwyczaj nie jest to konieczne, aczkolwiek (jeśli występuje ona po dwóch stronach) można to zrobić. Warto także firmie, która zajmuje się montażem tego udogodnienia dla niepełnosprawnych, wysłać zdjęcia lub filmy miejsca oraz przestrzeni, na której ma być montowane urządzenie. Ocenia, czy występują bariery, które to uniemożliwiają (np. za niski strop, kaloryfery, za mało miejsca). W zdecydowanej większości miejsc nie ma przeciwwskazań, by zamontować takie krzesełka.

Mierzenie schodów można zostawić także profesjonalistom, którzy zajmują się dystrybucją i montażem krzesełek schodowych. Samodzielnych pomiarów zazwyczaj dokonują osoby, które decydują się na zakup używanego krzesełka schodowego.

Czy warto montować krzesełka schodowe?

To urządzenie jest sporym udogodnieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych, dla których schodowe stopnie są barierą niemożliwą do pokonania. Warto wprowadzić takie ulepszenia, które jednocześnie zminimalizują wykluczenie społeczne. Krzesełka dla inwalidów i seniorów są łatwe w instalacji, można je zamontować na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, są bardzo proste w obsłudze, więc ich użytkowanie nie będzie osobom starszym sprawiało problemów. Ponadto są bezpieczne w użytkowaniu, a siedzisko po torze jazdy porusza się płynnie – nie powodując drgań i szarpnięć. Zamontowanie takiego urządzenia minimalizuje ryzyko upadku ze schodów, które może się pojawić przy próbie wejścia lub zejścia. Jest to także udogodnienie dla seniorów, którzy mieszkają samotnie. Krzesełko schodowe umożliwia im samodzielne opuszczenie domu.