Podnośnik platformowy dla niepełnosprawnych – ceny i przykłady użycia

Czasami schody są na tyle wąskie, że zamontowanie platformy schodowej nie jest możliwe. W takich sytuacjach podnośnik platformowy dla niepełnosprawnych jest rozwiązaniem, które warto rozważyć. Zamontowanie tego urządzenia pozwoli na skuteczne zlikwidowanie bariery architektonicznej bez konieczności przebudowywania obiektu. Zobacz, jak można zastosować to rozwiązanie w różnych typach budynków.

Podnośniki platformowe
Podnośnik platformowy pozwala zlikwidować bariery w bloku i budynku jednorodzinnym.

Z artykułu dowiesz się:

Podnośnik platformowy dla niepełnosprawnych
Przykład wykorzystania podnośnika Kali B w bloku.

Podnośnik platformowy – podstawowe informacje

Mówiąc o podnośniku platformowym często mamy tak naprawdę na myśli kilka różnych typów urządzeń. Wspólna jest funkcja oraz ogólna konstrukcja. Podnośnik platformowy ma za zadanie przetransportować osobę poruszającą się na wózku (ale nie tylko) na podwyższenie lub wyższą kondygnację, w przypadku obiektów mieszkalnych oraz użytkowych.

Jak sama nazwa wskazuje, główną jej częścią jest platforma, która porusza się w górę i w dół, umożliwiając bezpieczny transport. Czasem takie podnośniki platformowe przyjmują postać wind dla niepełnosprawnych, które pozwalają na podnoszenie na wysokość nawet kilku pięter, a niektóre modele – jak np. podnośnik liftboy, mają za zadanie pomoc w pokonaniu niewielkiej różnicy poziomów, nieprzekraczającej jednego metra, czyli kilku schodów.

Podnośnik dla niepełnosprawnych przy balkonie

Sposobem na ominięcie bariery architektonicznej w postaci schodów w bloku jest zamontowanie podnośnika pionowego tuż obok balkonu. Ze względu na maksymalną wysokość unoszenia platformy, która wynosi 3 m, taki sposób montażu sprawdzi się w przypadku niskich kondygnacji. Ominięcie schodów umożliwia zlikwidowanie bariery architektonicznej nawet w budynku, w którym przepisy przeciwpożarowe zakazują montażu krzesełek lub platform na schodach. Pozwala też zachować pozostałym mieszkańcom bloku lub domu jednorodzinnego swobodę wchodzenia i schodzenia po całej szerokości stopni. Dla przykładu podnośnik dla niepełnosprawnych Kali B można montować bez podszybia, dzięki czemu unikniesz problemów z odpływem wody.

Podnośnik platformowy - obsługa
Z obsługą modelu Kali B poradzi sobie nawet osoba w podeszłym wieku.

Kliknij, aby pobrać dokumentację techniczną podnośnika platformowego Kali B.

Kliknij, aby pobrać dokumentację techniczną.

Podnośnik platformowy dla niepełnosprawnych obok tarasu

Podnośniki wyposażone w platformę do przewożenia osób niepełnosprawnych znajdują zastosowanie zarówno w domach oraz blokach, jak i niewielkich obiektach handlowych. Są także z powodzeniem montowane na posterunkach policji, przed wejściami do przychodni oraz w bibliotekach czy filiach urzędów. Niewątpliwymi zaletami podnośników platformowych są:

  • odporność na warunki atmosferyczne,
  • niewielkie wymagania montażowe.

Likwidowanie barier architektonicznych za pomocą tych urządzeń nie musi nawet wymagać przebudowywania instalacji elektrycznej. Jeżeli zdecydujesz się na dokupienie falownika, podnośnik platformowy będzie czerpał prąd ze zwykłego gniazdka elektrycznego.

Kliknij, aby pobrać dokumentację techniczną modelu LiftBoy.

Kliknij, aby pobrać dokumentację techniczną.

Podnośnik platformowy dla niepełnosprawnych – cena

Jeżeli chodzi o podnośnik platformowy, cena zależy od wielu czynników, m.in. od jego rozmiarów oraz wybranych opcji. Ceny niewielkiej wersji podstawowej wraz z montażem i dowozem rozpoczynają się od ok. 37 tys. zł. netto. Istnieje możliwość dokupienia opcji dodatkowych m.in.:

  • zasilania 230V z falownikiem (pozwala na korzystanie ze zwykłego gniazdka elektrycznego),
  • wypełnienia barierek i furtek bezpiecznym szkłem,
  • elektrycznego zjazdu awaryjnego,
  • personalizacji koloru urządzenia.
Mały podnośnik platformowy
Mała platforma podośnikowa dla niepełnosprawnych może być montowana na zewnątrz – np. przy tarasie.

Znacznie tańszy jest montaż modelu LiftBoy, a więc niewielkiego podnośnika pionowego. Ceny urządzenia o platformie unoszonej do wysokości 595 mm rozpoczynają się już od 28,5 tys. zł. netto. Na wszystkie rodzaje podnośników platformowych dla niepełnosprawnych można uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, które zmniejsza koszty średnio o 65-85%.