Krzesełko schodowe i platforma dla niepełnosprawnych – porównanie

2 windy schodowe dla osób niepełnosprawnych
Krzesełko i platforma schodowa


Likwidowanie barier architektonicznych jest możliwe zarówno poprzez montaż krzesła schodowego jak i platformy przyschodowej. Nie oznacza to jednak, że te dwa rodzaje wind schodowych można stosować zamiennie. Każde urządzenie do niwelowania barier architektonicznych charakteryzuje się nieco innymi funkcjonalnościami i zastosowaniem. Zobacz, które z nich sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są podobieństwa pomiędzy krzesełkami schodowymi i platformami,
  • co różni obydwa typy urządzeń,
  • ile kosztuje zakup i montaż krzesła oraz platformy przyschodowej,
  • kiedy warto wybrać montaż windy platformowej, a kiedy krzeselkowej.

Winda krzesełkowa i platforma – podobieństwa

Zarówno krzesła schodowe, jak i platformy można założyć wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Obydwa typy urządzeń sprawdzają się w przypadku schodów prostych i krzywoliniowych. Każde z nich przewozi osobę niepełnosprawną w pozycji siedzącej, zapewniając jej bezpieczeństwo m.in. za sprawą pasa (w przypadku jeżdżących fotelików) lub ramion bezpieczeństwa (w platformach przyschodowych). Zarówno krzesełka schodowe, jak i windy platformowe dla niepełnosprawnych są zasilane akumulatorowo i mogą być montowane po lewej lub prawej stronie schodów. Podobny jest nawet czas oczekiwania na obydwa typy urządzeń prostoliniowych – model platformy Logic i krzesła schodowe są dostępne od ręki.

Krzesełka schodowe i platforma na schodach krzywoliniowych
Obydwa urządzenia występują w wersji prosto- i krzywoliniowej.

Zobacz na filmiku, jak działa zewnętrzna platforma schodowa Logic.

Platformy przyschodowe i samobieżne foteliki – różnice

Pomimo licznych cech wspólnych, pomiędzy windami dla niepełnosprawnych występują znaczące różnice, które należy uwzględnić przed dokonaniem wyboru urządzenia. Krzesełka, które umożliwiają samodzielne pokonywanie schodów, są przeznaczone zarówno dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, jak i seniorów. Z kolei platformy zostały stworzone z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich – samodzielnie lub w towarzystwie opiekuna. W przypadku samobieżnych fotelików sunących po torze krzywym czas oczekiwania na wyprodukowanie urządzenia wynosi ok. 4-5 tygodni i jest znacznie krótszy od czasu wykonania krzywoliniowej windy platformowej. Największym czynnikiem różnicującym obydwa rozwiązania są jednak koszty zakupu i montażu.

Krzesełko schodowe i platforma po złożeniu
Opcja składania ruchomego krzesła oraz platformy przyschodowej pozwala uzyskać więcej wolnej przestrzeni.

Obejrzyj sposób działania krzesełka schodowego na filmie.

Cena życia bez barier

Tańszym sposobem na pokonywanie barier jest niewątpliwie krzesełko schodowe. W przypadku schodów krętych, zabiegowych lub wielobiegowych koszt jego montażu może być dwukrotnie niższy, niż założenie platformy schodowej krzywoliniowej. Choć ostateczna cena zależy m.in. od kształtu i długości schodów, to można założyć, iż ceny krzesełek krzywoliniowych rozpoczynają się od 28 tys. zł, a wind platformowych – od 60 tys. zł. Niezależnie od tego, które urządzenie wybierzesz, możesz zmniejszyć wydatki dzięki dofinansowaniu na budowę windy ze środków PFRON. Jeśli natomiast w Twoim domu znajdują się schody o prostym biegu, rozważ montaż używanego krzesełka przyschodowego, które jest dostępne już od ok. 6 tys. zł.

Dowiedz się więcej o używanych krzesełkach schodowych!

Windy schodowe dla niepełnosprawnych w wersji zewnętrznej
Krzesełko schodowe oraz platforma mogą być montowane także na zewnątrz.

Platforma czy winda krzesełkowa – co wybrać?

Jeżeli szukasz urządzenia, dzięki któremu skutecznie zlikwidujesz bariery architektoniczne, nie kieruj się przy wyborze wyłącznie ceną. Kluczowym elementem, który należy wziąć pod uwagę, są potrzeby osoby starszej lub niepełnosprawnej zmuszonej do codziennego pokonywania schodów. Zobacz, kiedy warto wybrać windę krzesełkową, a kiedy lepiej postawić na platformę przyschodową.

Windy schodowe zapewniają osobie niepełnosprawnej wygodę i bezpieczeństwo.
Krzesełka schodowe zawierają pasy ochronne, a platformy ramiona bezpieczeństwa.

Rozważ zakup krzesełka schodowego, jeżeli:

  • jesteś osobą starszą lub o ograniczonej sprawności ruchowej,
  • mieszkasz sam w domu albo nie możesz liczyć na pomoc opiekuna,
  • zależy Ci na zachowaniu samodzielności w pokonywaniu schodów.

Wybierz platformę przyschodową, jeśli:

  • poruszasz się na wózku inwalidzkim,
  • regularnie korzystasz z pomocy opiekuna (udźwig platformy pozwala na przewożenie osoby niepełnosprawnej wraz z towarzyszem),
  • szukasz uniwersalnego urządzenia, dzięki któremu usuniesz bariery architektoniczne w budynku użyteczności publicznej lub bloku (platforma umożliwia również przewożenie osób niekorzystających z wózka inwalidzkiego – mogą one siedzieć na wysuwanym siedzisku).

Dowiedz się więcej o windach dla niepełnosprawnych i zamów bezpłatny kosztorys.