Krzesełko schodowe czy schodołaz – co lepsze dla seniora z bloku?

Wiele osób w podeszłym wieku narzeka na brak windy w bloku, ponieważ wchodzenie po schodach z roku na rok sprawia im coraz więcej problemów. Istnieją jednak rozwiązania pozwalające bez trudu pokonywać schody – krzesełko schodowe lub schodołaz. Zobacz, w jakich sytuacjach sprawdzi się każde z nich.

Niski blok – wysokie ryzyko upadku

Problem braku windy dotyczy przede wszystkim seniorów mieszkających na trzecim lub czwartym piętrze niskiego bloku. Codzienne pokonywanie kilkuset stopni w drodze po zakupy lub do przychodni staje się dla nich w końcu nieosiągalnym wyzwaniem i sprawia, że w obawie o swoje bezpieczeństwo rezygnują z wychodzenia z domu. W obliczu dużego zmęczenia i ograniczonej sprawności każde wejście po schodach stanowi dla nich bowiem poważne ryzyko upadku.

Krzesełko schodowe czy schodołaz - co wybrać dla mieszkańca bloku?
Jak zlikwidować bariery w bloku?

Można to jednak zmienić, zapewniając seniorowi bezpieczeństwo i jednocześnie umożliwiając mu pokonywanie kilku pięter w komfortowy sposób. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup schodołazu lub montaż krzesełka schodowego. Zanim jednak wybierzesz konkretne urządzenie, zobacz, jakie plusy i minusy niesie za sobą każde z nich.

Krzesełko schodowe – połączenie fotela i windy

Jeżdżące krzesełko to idealne rozwiązanie dla osoby w podeszłym wieku, która ma problemy z chodzeniem, lecz nie musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Sprawdzi się ono przede wszystkim w przypadku seniorów mieszkających samotnie i chcących zachować niezależność związaną z wychodzeniem z domu bez pomocy opiekuna.

Urządzenie porusza się tuż nad schodami – sunie w górę i w dół po szynie dopasowanej do kształtu schodów. Jego obsługa jest na tyle łatwa, że poradzi sobie z nią każdy senior – nawet osoba, która jest na bakier z nowoczesnymi technologiami. Po zajęciu miejsca na krzesełku wystarczy sterować nim za pomocą dużego joysticka umieszczonego w podłokietniku lub pilota. Winda krzesełkowa zapewnia seniorowi pełne bezpieczeństwo i chroni go przed wypadnięciem z fotelika dzięki specjalnym pasom oraz możliwości zmniejszenia prędkości na zakrętach. Jeżeli podczas jazdy napotka na przeszkodę, rejestruje ją dzięki wbudowanym czujnikom i zatrzymuje się, aby uniknąć kolizji. Po zakończeniu korzystania z urządzenia można je złożyć, dzięki czemu zajmuje bardzo mało miejsca i nie blokuje schodów. Jeżdżące krzesełko schodowe jest zasilane prądem ze zwykłego gniazdka elektrycznego.

Krzeselko schodowe po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.
Krzesełko schodowe ma składane podlokietniki, siedzenie i podnożek, dzięki czemu zajmuje bardzo mało miejsca.

Tor, po którym przesuwa się krzesełko schodowe musi zostać zawsze dopasowany do rodzaju schodów. W przypadku osób mieszkających np. na drugim lub trzecim piętrze w bloku jedyną opcją może być montaż krzesełka krzywoliniowego (np. Otolift), a więc takiego, które nie przemieszcza się w linii prostej, lecz zakręca, mijając kolejne poziomy. Rozwiązanie to zapewnia komfort pokonywania schodów, lecz pociąga za sobą większe koszty. Jego montaż na drugim piętrze może mieścić się w przedziale od ponad 35 000 do nieco ponad 40 000 zł. Schodołaz jest znacznie tańszy niż winda krzesełkowa dla niepełnosprawnych. Cena mobilnego transportera wynosi 18 000 zł. Jego koszt jest niezależny od rodzaju czy wielkości schodów.

Warto pamiętać o tym, że montaż krzesełka schodowego w bloku wiąże się z koniecznością uzyskania odbioru od Urzędu Dozoru Technicznego oraz regularnego serwisowania.

Krzesełko schodowe dla seniora
Krzesło ruchome na schody nie wymaga pomocy opiekuna.

Korzyści związane z montażem krzesełka schodowego to:

 • bezpieczeństwo,
 • intuicyjna obsługa niewymagająca pomocy opiekuna,
 • komfortowe użytkowanie.

A wady:

 • cena przewyższająca zakup schodołazu,
 • krzesełko wymaga odbioru i nadzoru UDT.

Schodołaz gąsienicowy – mobilny transporter

W przypadku seniora poruszającego się na wózku inwalidzkim rozważ zakup schodołazu gąsienicowego. Można z niego korzystać zarówno w bloku, jak i w przychodni czy podczas wakacyjnego wyjazdu. Jego konstrukcja umożliwia szybkie składanie i łatwe przewożenie, co sprawia, że urządzenie pomoże zlikwidować barierę architektoniczną w postaci schodów w niemal każdym miejscu, w którym pojawi się jego właściciel. Schodołaz nie podlega pod nadzór UDT.

Schodołaz gąsienicowy nie wymaga użycia siły od opiekuna kierującego urządzeniem.
Mechanizm wykorzystany w schodołazie gąsienicowym sprawia, że jego uzycie nie wymaga użycia siły od opiekuna osoby niepełnosprawnej.

Schodołaz jest zasilany dzięki akumulatorowi, który po pełnym naładowaniu pozwala na pokonanie maksymalnie 1 000 stopni. Choć do jego obsługi niezbędna jest pomoc opiekuna, to schodołaz gąsienicowy nie wymaga użycia siły. Z łatwością poradzi sobie z nim więc nawet drobna osoba.

Kiedy warto rozważyć zakup schodołazu? Z pewnością wtedy, gdy mieszkaniec bloku bez windy porusza się na wózku inwalidzkim i może liczyć na pomoc rodziny. Schodołaz nie pozwala bowiem osobie w podeszłym wieku na samodzielne pokonywanie schodów.

Korzyści związane z zakupem schodołazu gąsienicowego:

 • mobilność osoby na wózku inwalidzkim – nie tylko w bloku,
 • niska cena,
 • użytkowanie bez nakładu siły,
 • brak prac związanych z montażem,
 • nie wymaga nadzoru UDT.

Wadą schodołazu jest to, że:

 • urządzenie wymaga pomocy ze strony opiekuna.
Schodołaz o napędzie gąsienicowym
Schodołaz gąsienicowy wymaga pomocy opiekuna.

Odbierz dofinansowanie do budowy windy

Dotacja ze środków PFRON, którą można uzyskać w MOPS-ie dotyczy zarówno krzesełka schodowego, jak i schodołazu, ponieważ on także pomaga w likwidowaniu barier architektonicznych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dokumentację niezbędną do złożenia wniosku.

Zadzwoń pod numer +48 692 44 94 74 i poproś o bezpłatną wycenę.