Naprawa i serwis windy schodowej dla niepełnosprawnych

Windy schodowe dla niepełnosprawnych i starszych służą do pomocy w transporcie osób starszych i niepełnosprawnych. Jeśli jesteś użytkownikiem windy schodowej – wiesz jak niezwykle ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jak zatem dbać o windę schodową tak, aby służyła nam przez długie lata? Dziś poruszymy zagadnienia związane z naprawą i serwisem windy schodowej.

Jak dbać i obsługiwać windę schodową?

Zacznijmy od tego – w jaki sposób zadbać o windę schodową dla niepełnosprawnych? Obsługa oraz dbanie o krzesełko schodowe, czy platformę schodową jest bardzo proste. Niestety z doświadczenia wiemy, że nie wszyscy stosują się do zaleceń przekazanych przez specjalistów montujących urządzenie. O czym musisz pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnych awarii?

Urządzenia do likwidacji barier

 

Winda schodowa (krzesełko, platforma czy inne urządzenie dźwigowe) musi być ciągle podłączone do prądu
Nawet jeśli winda schodowa nie jest używana przez dłuższy czas, należy pozostawić ją podłączoną do źródła zasilania. Dlaczego? Akumulatory zamontowane w windzie powinny być ładowane bez przerwy. Dzięki temu ich żywotność znacznie wzrośnie i będą służyły przez wiele lat. Nie przestrzeganie tego zalecenia, może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia windy schodowej ze względu na rozładowanie akumulatorów. W takiej sytuacji ponowne podłączenie do prądu nie wystarczy i będzie konieczna ich wymiana, a co za tym idzie wezwanie serwisanta.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych musi być utrzymana w czystości
Jeśli winda znajduje się w domu należy raz na jakiś czas przetrzeć szynę jezdną urządzenia wilgotną szmatką. Z kolei urządzenie znajdujące się na zewnątrz budynku wymagają częstszego sprawdzania i usuwania zanieczyszczeń takich jak; liście, kurz czy piasek. Brak usuwania zanieczyszczeń może doprowadzić do zablokowania czujników bezpieczeństwa. Gdy nastąpi blokada w wielu przypadkach wystarczy usunąć zanieczyszczenia znajdujące się zewnątrz. Natomiast jeśli zanieczyszczenia dostały się wewnątrz urządzenia należy wezwać serwis, który zdejmie obudowę windy schodowej aby usunąć usterkę.

Naprawa krzesełka schodowego

Regularny serwis windy schodowej

Powyżej przedstawiliśmy częste powody dla których należy wezwać serwisanta. Czy zatem jeśli dbamy o nasze urządzenie i nie pojawiają się żadne usterki, nie muszę serwisować urządzenia? Otóż nie, winda schodowa jak każde inne urządzenia np. samochód potrzebuje regularnych przeglądów. W przypadku urządzenia znajdującego się wewnątrz budynku, zalecany jest serwis raz w roku, a dla urządzenia zewnętrznych 2 razy do roku. Zdaniem fachowca nie jest wyłącznie wyczyszczenie windy i toru jezdnego lecz jest to szereg czynności diagnozujących poprawność funkcjonowania windy oraz sprawdzenie bezpieczeństwa jej użytkowania.

W trakcie wizyty serwisowej jest prowadzony szereg testów obejmujących: tor jezdny, układ napędowy, akumulatory. Po każdej wizycie serwisowej otrzymasz protokół obejmujący ok. 30 pozycji diagnostycznych podzespołów (ilość zależy od konkretnego urządzenia dźwigowego). Badanie ma na celu wykrycie ewentualnych awarii lub zużycia, jeśli pojawią się po ocenie serwisanta rekomenduje on dalsze działania. Koszt przeglądu to zaledwie 150 – 250 zł.

Naprawa windy schodowej dla niepełnosprawnych

Jeśli przestrzegamy wytycznych i dbamy o nasze urządzenie istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej awarii. Natomiast jeśli przydarzy nam się usterka windy schodowej, należy pamiętać, aby naprawy dokonywał certyfikowany specjalista! To bardzo istotne ze względu na ryzyko, jakie niesie powierzanie naprawy windy schodowej dla niepełnosprawnych i seniorów osobie, która nie miała styczności z takim urządzeniem – może ona przynieść więcej szkód, a co za tym idzie i tak trzeba będzie wezwać specjalistę.

Naprawa i serwis windy schodowej – kontakt

Nasi specjaliści zadbają o regularny serwis i naprawę Twojej windy schodowej, zapraszamy do kontaktu:

Telefon: 692 449 474 
Adres e-mail: zapytanie@windy-schodowe.pl