Dlaczego warto wybrać podnośnik pionowy / podnośnik windowy?

Poruszasz się na wózku inwalidzkim, a może w Twoim bliskim otoczeniu znajduje się osoba niepełnosprawna? Jeśli odpowiedź brzmi tak, na pewno wiesz, jak dużym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu są bariery architektonicznie. Schody, podesty czy wysokie krawężniki. Bez specjalistycznych urządzeń lub pomocy innych osób, pokonanie niektórych barier staje się niemożliwe. Największym problemem jednak są przeszkody, które spotykamy codziennie w miejscu naszego zamieszkania lub pracy. Warto wiedzieć, że zakup urządzania, jakim jest winda dla niepełnosprawnych, nie musi być ogromną inwestycją. W tym artykule wyjaśnimy – czym są podnośniki pionowe i jak mogą pomóc w codziennym życiu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Podnośnik windowy
 

Podnośniki pionowe to urządzenia stworzone do transportu osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim. Ich wygląd przypomina zwykłą windę, lecz jest od niej znacznie tańszy oraz prostszy w montażu. Dzięki temu znajduje swoje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych jak i miejscach użyteczności publicznej. W przypadku tych urządzeń różna jest wysokość podnoszenia – od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów. Jaki podnośnik pionowy wybrać? Zapoznaj się z charakterystyką modeli Liftboy oraz Kali.

Winda dla niepełnosprawnych

Mały podnośnik pionowy Liftboy

Podnośniki pionowe to urządzenia stworzone do transportu osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim. Ich wygląd przypomina zwykłą windę, lecz jest od niej znacznie tańszy oraz prostszy w montażu. Dzięki temu znajduje swoje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych jak i miejscach użyteczności publicznej. W przypadku tych urządzeń różna jest wysokość podnoszenia – od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów.

Zobacz jak działa podnośnik Liftboy:

Podnośnik pionowy Liftboy posiada wysokość podnoszenia do 83 cm, umożliwiając pokonanie licznych barier architektonicznych osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Charakteryzuje się bardzo cichą pracą, dzięki wykorzystaniu elektrycznego siłownika liniowego do napędu.

Co warto wiedzieć o urządzeniu dźwigowym Liftboy:

 • jego udźwig wynosi w zależności od modelu – od 180 kg na wysokość 595 mm do nawet 300 kg na wysokość 830 mm,
 • posiada lekką konstrukcję, umożliwiającą bezproblemowe przeniesienie urządzenia w inne miejsce,
 • jest odporny na każde warunki atmosferyczne,
 • zapewnia cichą i bezawaryjną pracę,
 • możesz wybrać manualną lub automatyczną rampę wjazdową,
 • jest bardzo prosty w obsłudze i sprawdzi się do użytkowania przez osoby w każdym wieku,
 • urządzenie ma stosunkowo niską cenę – możliwe jest otrzymanie dofinansowanie ze środków PFRON,
 • jego instalacja jest szybka i łatwa.
Podnośniki pionowy Liftboy zamontowany na zewnątrz
Podnośnik pionowy Liftboy

Podnośniki pionowe Kali

W przypadku tych wind wysokość podnoszenia jest bardzo atrakcyjna. Urządzenia dźwigowe Kali mogą podnieść osobę na wózku inwalidzkim nawet do 3 metrów. Udźwig wynosi 385 kg, bez problemu podniesie osobę na wózku w towarzystwie opiekuna. Podnośnik Kali najczęściej znajduje swoje zastosowanie na zewnątrz budynku, natomiast istnieje również możliwość montażu wewnątrz. Dzięki temu daje możliwość transportu osób niepełnosprawnych lub starszych w wielu różnych przestrzeniach. Obsługa samego urządzenia jest bardzo prosta a użytkowanie bezpieczne.

Podnośnik pionowy Kali A zamontowany przed budynkiem
Podnośniki pionowe Kali zamontowane przed budynkami

Jak montuje się podnośnik platformowy? Wystarczą 2 metry kwadratowe powierzchni, na których będzie znajdowało się urządzenie. Winda dla niepełnosprawnych schodowa montowana jest z niedużym podszybiem lub na płaskiej płycie betonowej – takie rozwiązanie gwarantuje bezawaryjną pracę podnośnika w trudnych warunkach zimowych.

Przydatne informacje na temat podnośników pionowych Kali

 • umieszczenie drzwi wjazdowych oraz zjazdowych może być dowolnie skonfigurowane,
 • podnośnik posiada funkcję łagodnego startu oraz zatrzymania,
 • możesz wybrać dowolny kolor podnośnika – dostępny w palecie RAL,
 • podnośnik należy postawić na płycie fundamentowej,
 • na zakup urządzenia możesz otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON.
 

Urządzenia są zgodne z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE i przystosowane są w pełni do transportu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich (i nie tylko) a ich cena zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wysokości podnoszenia. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania ze środków PFRON na zakup podnośnika pionowego.

Masz pytania dotyczące oferty? Interesuje Cię funkcjonalna winda dla niepełnosprawnych? Skontaktuj się z nami!

Poznaj także ciekawą alternatywę dla podnośników pionowych – windę TRIO dla osób niepełnosprawnych. Możesz ją zamontować w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu dwukondygnacyjnym i korzystać z urządzenia wraz z całą rodziną.