Urządzenia dźwigowe dla osób starszych i niepełnosprawnych

Urządzenia dźwigowe od wielu lat pomagają w likwidacji barier architektonicznych, które spotykają na swojej drodze osoby starsze oraz niepełnosprawne. Bariery architektoniczne spotykane w domu, pracy czy w miejscach użytku publicznego stanowią również problem dla osób, które uległy wypadkowi lub są po operacji, przez co ich motoryka została zaburzona. Dzięki montażu urządzeń dźwigowych, takich jak platformy, czy krzesełka schodowe, ułatwiamy życie oraz codziennie funkcjonowanie osób, które potrzebują skutecznej niwelacji barier. Urządzenia dźwigowe dla osób starszych i niepełnosprawnych możemy podzielić na poniższe kategorie.

Urządzenia do likwidacji barier

Krzesełka schodowe na szynie prostej oraz krzywoliniowej

Idealnie sprawdzą się do montażu w domach jednorodzinnych, w budownictwie wielomieszkaniowym lub obiektach użytku publicznego. Występują również modele krzesełek takie jak: Superglide 130 czy Otolift Parallel, które można montować na zewnątrz. Krzesełka schodowe na szynie prostej, montowane są w przypadku jednego prostego biegu schodów, a krzesełka na szynie krzywoliniowej w przypadku schodów krzywoliniowych, zabiegowych, krętych oraz wielopoziomowych. Urządzenia poruszają się po specjalnej szynie oraz montowane są najczęściej bezpośrednio do schodów.

Zasilanie krzesełek odbywa się przez akumulatory, a ładowanie następuje podczas postoju urządzenia na dolnym lub górnym przystanku. Warto pamiętać, aby akumulatory były podłączone cały czas do zasilania sieciowego. Sterowanie krzesełka schodowego jest możliwe za pomocą panelu sterującego, który znajduje się w podłokietniku oraz za pomocą pilota zdalnego sterowania. Urządzenia zostały wyposażone w pasy bezpieczeństwa, składane podłokietniki, podnóżek oraz siedzisko, dzięki czemu pozostali mieszkańcy mogą swobodnie korzystać ze schodów.

Platformy schodowe

Podobnie jak krzesełka likwidują bariery architektoniczne w postaci schodów, lecz mają większy udźwig niż one, nawet do 300 kg. Platformy schodowe sprawdzą się w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim, pomagając bezpiecznie pokonać schody. Sterowanie urządzeniem jest możliwe za pomocą panelu sterowania lub zdalnie przy pomocy pilota. Najazd na platformy schodowe jest możliwy z boku urządzenia, dzięki specjalnym rampom, jeśli przed schodami nie ma wystarczającej ilości miejsca. Możliwość złożenia ramp, stanowi zabezpieczenie dla osoby korzystającej z urządzenia. Platformy schodowe są podzielone na 2 typy: poruszające się na szynie prostej oraz na krzywoliniowej. Montaż nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia w Wydziale Architektury, wymaga natomiast zgody administracji.

Podnośniki pionowe

Umożliwiają transport osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Urządzenia te przypominają windę w swojej konstrukcji, jednak są od niej prostsze w montażu oraz ich cena jest znacznie niższa. Podnośniki pionowe poruszają się na wysokość do 4,5 metrów. Winda schodowa zazwyczaj jest montowana w miejscach, gdzie niemożliwa jest instalacja platformy schodowej, a montaż jest możliwy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zanim zainstalujemy podnośnik pionowy należy zapoznać się ze ściśle określonymi przepisami prawa budowlanego. Maksymalny udźwig podnośnika pionowego wynosi do 400 – 500 kg, a wysokość podnoszenia sięga do kilkunastu metrów. Można wyróżnić dwa podnośniki pionowe: Kali A: platforma pionowa w samonośnym szybie oraz Kali B: stosowana głównie na zewnątrz budynków.

Przed zakupem urządzenia warto zapoznać się z możliwością, uzyskania dofinansowania dla osób niepełnosprawnych – szczegóły znajdują się na naszej stronie.

Ceny urządzeń są uzależnione od wyboru danego modelu, wszystkie urządzenia można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz do miejsca jego instalacji. Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat opisanych urządzeń dźwigowych, zapraszamy do kontaktu lub do przejścia na dedykowaną stronę urządzeń.