Jak pokonać schody w swoim domu?

Z upływem lat nasza sprawność się zmniejsza,  czynności, które nie sprawiają żadnego trudu osobie młodej stają się olbrzymim wyzwaniem dla seniora, a tym bardziej osoby niepełnosprawnej. Do czynności takich niewątpliwie można zaliczyć poruszanie się po schodach. Aby móc skutecznie zlikwidować barierę architektoniczną, czy to w domu, czy też w bloku bądź w miejscu pracy najpierw trzeba się zmierzyć z wyborem odpowiedniego urządzenia z całej dostępnej gamy wind i urządzeń transportowych przeznaczonych dla osób starszych i niepełnosprawnych.

W jaki sposób wybrać odpowiednie urządzenie do pokonania schodów?

Jak pokonać schody w domu

Wybór odpowiedniego rozwiązania, które pozwoli nam pokonać barierę architektoniczną w postaci schodów zależy od wielu czynników. Podstawowym z nich jest rodzaj niepełnosprawności – inne potrzeby ma osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, a inne ktoś kto bez problemu porusza się po płaskich powierzchniach, a jedynie schody są barierą.

Z drugiej strony musimy brać pod uwagę ograniczenia techniczne w danym miejscu. Dla przykładu platforma schodowa, która pozwala przetransportować osobę z wózkiem inwalidzkim potrzebuje zarówno więcej miejsca na dole przed schodami jak i szerokość biegu schodowego musi być większa. W domu, gdzie mamy często schody wąskie (poniżej 90 cm), zbudowane z drewna, a do tego na dole nie dużej przestrzeni idealnym rozwiązaniem jest krzesełko schodowe.

Z trzeciej strony prawie zawsze ważne są finanse. To ile środków finansowych możemy przeznaczyć na zakup i montaż danego urządzenia w pewien sposób ogranicza nasz wybór. Całe szczęście osoby niepełnosprawne mające pierwszy lub drugi stopień niepełnosprawności mogą skorzystać z dofinansowania ze środków PFRON.

Jak widać przy wyborze urządzenia, które ma w sposób bezpieczny pomóc nam pokonać schody należy wziąć pod uwagę całą masę czynników, z których najważniejsze to:

  • rodzaj niepełnosprawności i nasze potrzeby w zakresie zniwelowania bariery architektonicznej
  • ograniczenia techniczne panujące w danym miejscu
  • wielkość środków finansowych

Jak zatem w sposób łatwy i bezpieczny pokonywać schody jeżeli mamy trudności z poruszaniem się?

Jak pokonać łatwo i bezpiecznie schody we własnym domu

Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań pozwalających bezpiecznie pokonać schody w domu, a jednocześnie najtańszych cenowo jest krzesełko schodowe.

Dla przykładu krzesełko schodowe Acorn Superglide 130, czyli winda schodowa poruszająca się na szynie prostej może przetransportować osobę starszą bądź niepełnosprawną o wadze do 130 kg. Urządzenie to wraz z montażem można kupić już w cenie około 8500 zł brutto. Krzesełko schodowe Acorn jest to produkt angielski, który posiada świetną jakość wykonania oraz dużą prostotę obsługi. Jednocześnie doświadczona ekipa montażowa może dopasować to krzesełko schodowe wręcz idealnie do potrzeb praktycznie każdego.

W sytuacji kiedy chcemy pokonać kilka kondygnacji w budynku (np. w bloku) lub w domu, mamy schody zabiegowe, zakręcające lub wielobiegowe idealnym rozwiązaniem staje się zakup krzesełka schodowego na szynie krzywoliniowej. Tego rodzaju urządzenia są równie łatwe w obsłudze co krzesełka prostoliniowe i również pozwalają na przewiezienie osoby o wadze do 130 kg w pozycji siedzącej. Windy krzesełkowe krzywoliniowe są zawsze produkowane na indywidualne zamówienie, pod konkretne schody – to oznacza, że zarówno czas realizacji jak i cena są większe niż w przypadku krzesełek prostoliniowych.

Niekiedy można na rynku znaleźć używane krzesełka schodowe. Szczególnie dotyczy to wind krzesełkowych na szynie prostej. Można również nabyć używaną windę krzesełkową na schody krzywoliniowe. Urządzenia używane tego rodzaju są znacznie tańsze w porównaniu do nowych – cena może być niższa nawet o 40%. Zawsze trzeba pamiętać, aby upewnić się odnośnie warunków gwarancji oraz mieć zapewniony montaż takiego urządzenia.

Inne urządzenia pozwalające na pokonywanie schodów

Oprócz krzesełek schodowych możemy na polskim rynku znaleźć inne urządzenia pozwalające w sposób łatwy i bezpieczny pokonywać schody. Możemy je podzielić na 3 grupy:

Artykuły dotyczące wszystkich urządzeń, znajdziecie również na naszej stronie internetowej