Porównanie krzesełek schodowych na szynie prostej

Wchodzenie po schodach sprawia Ci problem? Potrzebujesz pomocy w przemieszczaniu się na wyższe piętra lub unikasz korzystania z wyższej partii domu? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy rozwiązania, które pomogą w pokonaniu przeszkód, jakimi są bariery architektoniczne.

Krzesełko schodowe – co to takiego?

Krzesełka schodowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dzięki składanej konstrukcji, zajmują bardzo mało miejsca. Ich obsługa jest bardzo prosta a elegancki wygląd krzesełka, będzie współgrał z każdym wnętrzem. Charakteryzują się stosunkowo niską ceną w porównaniu do pozostałych rozwiązań likwidujących przeszkody w postaci schodów.

Modele krzesełek schodowych

Na rynku dostępna jest duża oferta dotycząca tego typu urządzeń. Wśród nich można wymienić zarówno krzesełka na szynie prostej (zaprojektowane dla schodów prostych, posiadających jeden bieg), oraz krzesełka schodowe poruszające się na szynie krzywoliniowej (szyna urządzenia dopasowana jest do konkretnych schodów, wymagane są specjalistyczne pomiary w miejscu montażu).

W naszym artykule skupimy się na urządzeniach poruszających się na szynie prostej. Wytypowaliśmy trzy krzesła schodowe, które są naszym zdaniem najbardziej godne uwagi: Acorn Superglide, Otolift Parallel i HomeGlide.

Acorn Superglide 130

Krzesełko schodowe Acorn Superglide 130 jest wyposażony w automatycznie obracane siedzisko, składany podnóżek i składaną dolną końcówkę szyny jezdnej. Standardowa długość szyny wynosi tu 5 metrów, choć w razie potrzeby można szynę skrócić lub przedłużyć. Dostępna jest również wersja ze składaną szyną. Montaż szyny możliwy jest zarówno po prawej, jak i po lewej stronie schodów.

Urządzenie może poruszać się po schodach nachylonych pod kątem od 23 do 55 stopni. Jego udźwig wynosi do 127 kg. Podróżuje z prędkością poniżej 0,15 m/s, a jego  moc to 0,25 kW. Minimalna szerokość schodów w przypadku tego urządzenia to 60 cm. Może być sterowane za pomocą joysticka lub zdalnego pilota.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, przedstawiającego działanie krzesełka:

Otolift Parallel

Model Otolift Parallel porusza się po szynie jezdnej wykonanej z oksydowanego aluminium. Krzesełko wyróżnia się prostą konstrukcją oraz estetycznym wyglądem. Urządzenie pracuje bardzo cicho, a dzięki systemowi łagodnego startu oraz stopu zapewnia komfort jazdy. W przypadku tego modelu możliwe jest również zdalne zablokowanie dostępu przy pomocy kluczyka elektronicznego, czyli immobilisera.

Napęd w tym krzesełku Otolift pobiera energię z dwóch akumulatorów, które umieszczone są wewnątrz urządzenia. Akumulatory są 12 V, każdy ma pojemność 7Ah. Dzięki zastosowanej konstrukcji krzesełko jest niezależne od wyłączeń napięcia w sieci.

Urządzenie może poruszać się po schodach nachylonych pod kątem od 0 do 56 stopni. Jego udźwig wynosi do 130 kg. Podróżuje z prędkością maksymalnie do 0,15 m/s. Jego moc to 0,3 kW. Minimalna szerokość schodów w przypadku tego urządzenia to 60 cm. Może być sterowane za pomocą joysticka lub zdalnego pilota.

Film przedstawiający działanie krzesełka Otolift Parallel można zobaczyć tutaj:

HomeGlide

Na rynku dostępny jest również ulepszony model HomeGlide Extra. Krzesełko posiada duży wybór opcji i kolorów, dzięki czemu można je bez problemów dopasować do każdego wnętrza. Szyna składa się profilu aluminiowego. Na całej jego długości zamontowana jest zębatka. Urządzenie jeździ po szynie przy pomocy rolek. Napędzane jest przez koło zębate, które zaczepia o zębatki w szynie.

Napęd podnośnika znajduje się pod siedziskiem. Moduł napędu prowadzi po szynie łącznie siedem rolek. Silnik napędu wyposażony jest w urządzenie zabezpieczające zwalnianie elektryczne.

Urządzenie może poruszać się po schodach nachylonych pod kątem od 25 do 53 stopni. Jego udźwig wynosi do 125 kg. Podróżuje z prędkością poniżej 0,15 m/s. Jego moc to 0,28 kW. Minimalna szerokość schodów w przypadku tego urządzenia to 68 cm. Może być sterowane za pomocą joysticka lub zdalnego pilota.

Film przedstawiający działanie krzesełka HomeGlide można zobaczyć tutaj:

Na zakup krzesełka do likwidacji barier architektonicznych, można otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące cen urządzeń, możliwości montażu u siebie w domy czy innych zagadnień związanych z krzesełkami schodowymi, zapraszamy do kontaktu.