Dofinansowania do likwidacji barier jeszcze w tym roku

Nie otrzymałeś dofinansowania na początku roku? A może nie zdążyłeś złożyć wniosku? Możesz spróbować aplikować o dofinansowanie jeszcze w tym roku. Często pod koniec roku instytucje takie jak Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie otrzymują od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dodatkowe środki na ten cel. 

Zakres pomocy jest różny w zależności od rejonu kraju. Każda zainteresowana dofinansowaniem osoba powinna przed złożeniem wniosku skontaktować się z jednostką obsługującą wnioski (MOPR, PCPR, MOPS), aby uzyskać szczegółowe informacje.

Dofinansowanie na likwidacje barier architektonicznych

Wysokość dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych

Dofinansowanie może wynieść nawet do 95% całości kosztów. Nie powinno jednak przekroczyć piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Ostateczna wysokość środków z dofinansowania jest ustalana przez komisję powołaną do akceptacji warunków dofinansowań.

Kto może ubiegać się o wsparcie finansowe? Osoba niepełnosprawna, która posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (lub inne równoważne orzeczenie) i mieszka na terenie danego miasta. Państwowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych

3 rodzaje obszarów dofinansowań do likwidacji barier.

Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych
Przysługuje ono osobie niepełnosprawnej, która ma problemy z poruszaniem się. Powinna być także właścicielem lub użytkownikiem wieczystym danej nieruchomości, gdzie miałyby być zlikwidowane bariery lub musi posiadać zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego. Likwidacja barier polega tu na wykonaniu czynności lub podjęciu inwestycji mających na celu udostępnianie przestrzeni architektonicznej. Poprzez bariery architektoniczne rozumieć należy; wszystkie utrudnienia, które występują w budynku i w jego najbliższej okolicy, uniemożliwiające lub utrudniające swobodę ruchu osobie niepełnosprawnej. W ramach tego obszaru można starać się m.in. o dofinansowanie zakupu dźwigu osobowego, podnośnika lub budowy pochylni.

Przykładem takiego dźwigu osobowego jest krzesełko schodowe. Urządzenie świetnie sprawdza się w małych wnętrzach, ze względu na to, że zajmuje mało miejsca (zawiera bowiem elementy składane). Jest łatwe w obsłudze i charakteryzuje się stosunkowo niską ceną. Jego instalacja nie wymaga wykonywania żadnych prac budowlanych. Na rynku dostępne są 2 rodzaje krzesełek schodowych: na szynie prostej i na szynie krzywoliniowej.

Krzesełko schodowe do likwidacji barier architektonicznych w postaci schodów

Dofinansowanie do likwidacji barier technicznych
Polega ono na inwestowaniu w sprzęt techniczny, który pozwala osobie niepełnosprawnej samodzielnie i niezależnie funkcjonować. Poprzez bariery techniczne rozumieć należy wszystkie przeszkody wynikające z braku zastosowania lub niedostosowania, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń. W ramach tego obszaru można starać się m.in. o zakup podnośnika, platformy schodowej czy transportera schodowego.

Takim rodzajem podnośnika mogą być np. krzesełka schodowe firmy Acorn. Są to urządzenia nieskomplikowane, proste w instalacji i obsłudze, często dostępne z wieloma różnymi opcjami. Charakteryzują się również wszechstronnością i uniwersalnością. Sprawdzają się w przypadku bardzo wąskich schodów. Umożliwiają poruszanie się po schodach o kącie nachylenia już od 25 do aż 55 stopni. Firma ma w ofercie zarówno nowe, jak i używane (nieco tańsze) modele. Można ich używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się
Polega ono na działaniu, które ma na celu umożliwienie osobie niepełnosprawnej porozumiewania się z innymi ludźmi. Poprzez bariery w komunikowaniu się rozumieć należy wszystkie bariery, które uniemożliwiają lub utrudniają osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i przekazywanie informacji. W ramach tego obszaru można starać się m.in. o montaż instalacji dźwiękowej sygnalizacyjno-alarmowej, zakup telefonu ze wzmacniaczem/cewką indukcyjną lub urządzenia wspomagającego odbiór dźwięku telewizora.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

Telefon: +48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002
E-mail: zapytanie@windy-schodowe.pl