Ceny platform schodowych dla niepełnosprawnych

Każdy potencjalny klient zainteresowany kupnem i montażem platformy dla osób niepełnosprawnych, chciałby już na wstępie poznać ceny platform schodowych. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ na ostateczną cenę ma wpływ kilka czynników. Bez ich poznania, sprzedawca nie może podać kosztów. Artykuł ten przedstawia, na co należy zwrócić uwagę, podczas planowania kosztów zakupu platformy przyschodowej.

Zacznijmy jednak od krótkiej charakterystyki platform schodowych

Platformy schodowe likwidują bariery architektoniczne w postaci schodów. Mają większy udźwig niż np. krzesełka schodowe. Sterowanie nimi odbywa się przy pomocy panelu sterowania lub zdalnie za pomocą pilota albo tzw. kasety przywoławczej.

ceny platform schodowych

Zwykle posiadają najazd po specjalnych rampach umieszczonych z boku platformy. Możliwe jest też zrobienie najazdu od frontu podnośnika, stosowane w przypadku, gdy przed schodami nie ma wystarczającej ilości miejsca. Po złożeniu ramp, stanowią one zabezpieczenie dla użytkownika poruszającego się na urządzeniu.

Maksymalny kąt nachylenia toru jazdy oraz rodzaj napędu zależą od warunków technicznych pomieszczenia i modelu platformy. W przypadku wąskich klatek montaż platformy schodowej może być niewykonalny.

Typy platform schodowych

Można rozróżnić dwa typy platform schodowych:

 1. Na szynie prostej – stosuje się w przypadku, gdy trzeba pokonać jeden bieg schodowy (kilka stopni połączonych ze sobą w prostej linii). Ich montaż nie wymaga pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia w Wydziale Architektury, wymaga natomiast zgody administracji.
  ceny platform schodowych
 2. Na szynie krzywoliniowej – stosuje się wtedy, gdy schody są kręte lub trzeba pokonać np. kilka kondygnacji. Ich montaż nie wymaga wykonywania prac budowlanych ingerujących w architekturę.
  ceny platform schodowych

Od czego zależą ceny platform schodowych

Nim nastąpi decyzja o zakupie platformy schodowej, warto zorientować się, czy montaż takiego urządzenia będzie w konkretnym przypadku możliwy. Odpowiedź na kilka podstawowych pytań pozwoli wstępnie zorientować się, czy montaż platformy będzie możliwy:

 1. Ile jest stopni (schodów) do pokonania?
 2. Jaka jest wysokość i głębokość stopni?
 3. Jaki montaż byłby lepszy – do ściany nośnej pełnej czy na słupkach samonośnych?
 4. Ile miejsca jest przed samymi schodami?
 5. Jaka jest szerokości klatki schodowej?
 6. Czy są zakręty, a jeśli tak, to ile ich jest?

Końcowe ceny platform schodowych zależą od kilku czynników, którymi m.in. są:

 • ilość zakrętów – i odpowiedź, czy będzie to platforma na szynie prostej, czy krzywoliniowej,
 • sposób montażu – i odpowiedź, czy tor jezdny platformy zamocowany będzie do ściany pełnej nośnej, czy też na słupkach samonośnych,
 • długość toru jezdnego – i odpowiedź, czy będzie możliwe zachowanie przed schodami minimum ok. 130 cm wolnego miejsca,
 • miejsce montażu – i odpowiedź, czy platforma będzie umieszczona wewnątrz, czy na zewnątrz budynku,
 • wymiary platformy – i odpowiedź, czy potrzebna jest platforma o niestandardowych wymiarach,
 • dodatkowe opcje – i odpowiedź, czy potrzebne są np. takie elementy, jak dodatkowe, składane krzesełko, czy np. automatyczne otwieranie platformy.

Te czynniki wpływają na konkretne ceny platform schodowych i należy je wziąć pod uwagę podczas przygotowania szacunkowych kosztów.

Przed decyzją na temat zakupu platformy schodowej, warto zobaczyć film dotyczący platform schodowych.