Windy dla niepełnosprawnych

Z roku na rok rośnie liczba miejsc przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Urządzenia takie jak windy schodowe możemy spotkać zarówno w obiektach publicznych jak i w domach prywatnych. Zwiększa się również świadomość ludzi dotycząca problemu jakim są bariery architektoniczne oraz wiedza na temat możliwości ich rozwiązania.

Windy dla niepełnosprawnych i likwidacja barier

Na rynku dostępne są różne rodzaje wind schodowych, charakteryzujące się sposobami mocowania, udźwigiem jak i rodzajem ich napędu. Dzięki różnorodności możemy zadbać o to, aby winda była dopasowana indywidualnie do potrzeb konkretnej osoby lub osób z niej korzystających oraz do wnętrza, w którym zostanie zamontowana.

Gdy zdecydowaliśmy się na wybór windy schodowej, kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji o rodzaju urządzenia, możemy wybrać między podnośnikiem pionowym a platformą schodową. Każde z tych wind schodowych dla niepełnosprawnych posiada inne cechy, jednak oba stworzone są do likwidacji barier architektonicznych w postaci schodów dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Podnośniki pionowe

Urządzenia te posiadają udźwig wynoszący zwykle 300 kg lub więcej, i są w stanie podnieść osobę na wózku do wysokości 3 metrów. Montaż podnośnika możliwy jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Posiadają solidny system napędowy, są uniwersalne, proste w obsłudze oraz samej instalacji.

Wśród podnośników pionowych, warto wymienić taki model jak podnośnik pionowy Kali. Przed jego instalacją potrzebne jest odpowiednie przygotowanie miejsca montażu – należy wykonać podszybie lub odpowiednio zbrojoną płytę betonową. Wysokość podnoszenia sięga do 3 metrów, charakteryzuje się cichą pracą oraz idealnie nadaje się do montażu na zewnątrz.

Rynek oferuje również model podnośnika pionowego Liftboy, który nie wymaga specjalnego przygotowania przed montażem – wystarczy podłoże w postaci kostki brukowej lub posadzki w budynku. Urządzenie porusza się na wysokość do 83 cm.

Platformy schodowe

Umożliwiają pokonanie bariery w postaci kilku stopni lub biegów schodowych. Ich udźwig wynosi 200-300 kg. Samo urządzenie jest alternatywą dla wind pionowych, którą stosujemy wtedy, gdy nie ma możliwości zainstalowania dźwigów lub platform pionowych.

Platformy schodowe posiadają najazd po specjalnych rampach, które umieszczona są z boku platformy (lub z przodu). Po ich złożeniu stanowią zabezpieczenie dla użytkownika podczas transportu. Idealnie sprawdzą się w przypadku wąskich klatek. Platformy schodowe możemy podzielić na urządzenia poruszające się na torze prostym oraz na torze krzywoliniowym.

 

Platformy na torze prostym

Urządzenia na torze prostym mogą pokonać różnicę jednego biegu schodowego. Ich montaż jest możliwy na schodach prostych bez półpięter oraz gdy na schodach nie ma zakrętów. Aby móc zainstalować platformę, potrzebne jest 1,3 metra miejsca przed schodami, a minimalna szerokość biegu schodowego dla wjazdu i zjazdu powinna wynosić 1,1 metra.

Przykłady takich platform: Ascendor PLG7, Delta i Logic.

 

Platformy na torze krzywoliniowym

Platformy schodowe na torze krzywoliniowym mogą poruszać się po szynie jezdnej wygiętej zarówno w poziomie jak i w pionie – można je instalować na praktycznie każdych schodach, które posiadają odpowiednią szerokość. Montaż urządzenia nie wymaga wykonywania prac budowlanych ingerujących w architekturę.

Korzystanie z platform jest w pełni bezpieczne, dzięki specjalnym barierkom, które są opuszczone na czas zjazdu. Dodatkowo platformy posiadają antypoślizgową podłogę oraz przycisk awaryjny.

Przykłady takich platform: Ascendor PLK8, Omega i Vimec V65.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące wind schodowych dla osób niepełnosprawnych lub innych urządzeń zaprezentowanych na naszym blogu,  zapraszamy do kontaktu.