Windy powietrzne (podciśnieniowe) – charakterystyka, dodatkowe właściwości

Winda powietrzna (podciśnieniowa) jest nowatorskim rozwiązaniem, które przybyło do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Sprawdza się w miejscach, gdzie wiele innych systemów nie ma możliwości zastosowania z powodu ograniczeń budowlanych. Winda może być zainstalowana niemal w każdym domu.

Winda powietrzna podciśnieniowa ułatwia poruszanie się po domu.

Prosta winda powietrzna dla osób niepełnosprawnych i starszych

Dla osób z trudnościami w poruszaniu się wejście po schodach stanowi nie lada wyzwanie. W przypadku osób na wózku inwalidzkim jest to przeszkoda nie do przejścia. Dlatego tak ważne jest dbanie o tworzenie rozwiązań, które mogą ułatwić im codzienne życie. Możliwości rozwiązania tego problemu jest mnóstwo, różnią się jednak stopniem zaawansowania i komfortu dostarczanego osobom z nich korzystającym. Mini winda domowa to świetne rozwiązanie, które sprawdza się w budynkach wielokondygnacyjnych i może stanowić ułatwienie dla każdego, kto na co dzień boryka się z kłopotami w dostaniu się na wyższe piętro w swoim domu. 

W dzisiejszym artykule zwracamy uwagę na szczególny rodzaj mechanizmów, jakim są windy powietrzne działające na podciśnienie. Ogólna zasada działania została oczywiście opisana poniżej. Warto jednak już tutaj zaznaczyć, że taki rodzaj windy charakteryzuje się znacznym poziomem wygody użytkowania, a także stanowi niezwykle innowacyjne i funkcjonalne rozwiązanie.

Zalety prostej windy domowej na podciśnienie

  • Bardzo łatwa instalacja, która nie wymaga radykalnych zmian w układzie domu. Szyb może zostać umieszczony np. w wolnej przestrzeni obok schodów, bez konieczności ingerencji w strop i elementy konstrukcyjne budynku.
  • Niskie koszty serwisowania – niepotrzebne jest smarowanie oraz częste przeglądy mechanizmu.
  • Stosunkowo cicha praca, niepowodująca takich zakłóceń, jak tradycyjne windy.
  • Łatwy do obsłużenia mechanizm z intuicyjnym panelem sterującym, z którym poradzi sobie każdy.
  • Przezroczysty szyb umożliwiający kontrolę położenia windy powietrznej i sprawiający wrażenie większej przestrzeni.
  • Bardzo precyzyjny mechanizm, który sprawia, że wsiadanie i wysiadanie jest niezwykle łatwe.
  • Winda wewnętrzna z mechanizmem podciśnieniowym jest uniwersalna, ponieważ pozwala korzystać z niej również osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Zasada działania windy powietrznej

Napęd urządzenia stanowi powietrze (a właściwie jego brak). Kąt wyjścia na każdym przystanku wynosi 0°. Posiada pojedyncze drzwi wejściowe. W środku kabiny może znajdować się dodatkowe składane krzesełko. Jest w stanie pomieścić do 3 osób lub 1 osobę na wózku inwalidzkim.

Nadaje się wyłącznie do użytku w pomieszczeniach. Całe urządzenie napędzane jest na zasadzie podciśnienia, które generowane jest przez zespół turbin znajdujących się w nadszybiu bądź zamontowanych zewnętrznie. Kabina porusza się bez żadnych lin, śrub czy łańcuchów, na prowadnicach. Pozwoliło to na ograniczenie do minimum ruchomych części urządzenia.

Samonośny szyb oparty jest na aluminiowej konstrukcji wypełnionej przeźroczystymi poliwęglanowymi panelami. Dzięki temu uzyskano w pełni panoramiczny widok z kabiny. Konstrukcja urządzenia jest bardzo lekka i zajmuje bardzo mało przestrzeni. Model jednoosobowy ma 0,75 m średnicy, model dwuosobowy ma 0,95 m średnicy, natomiast model trzyosobowy (z możliwością transportu wózka inwalidzkiego) ma 1,34 m średnicy.

Winda powietrzna zamontowana w domu.

Mini winda domowa – dodatkowe parametry

Udźwig windy powietrznej (podciśnieniowej) wynosi do 240 kg. Waga pustej kabiny wynosi do 200 kg. W systemie bezpieczeństwa urządzenie posiada alarm awaryjny, automatyczny hamulec bezpieczeństwa i automatyczne obniżenie w przypadku przerwy w dostawie prądu. W wyposażeniu znajduje się oświetlenie kabiny, wentylacja kabiny oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem.

Wśród modeli wind powietrznych (podciśnieniowych) można wyróżnić Turbolifter model 933, Turbolifter model 1316, czy PVE LCC model PVE30, PVE LCC model PVE37, PVE LCC model PVE52.

Winda domowa – cena

Jeżeli chodzi o powietrzne windy domowe, cena tak naprawdę zależy od szeregu czynników, z których główne to wysokość szybu, planowany udźwig, ewentualna konieczność dokonania zmian konstrukcyjnych (chociaż to ma miejsce raczej rzadko), obecność dodatkowych mechanizmów i udogodnień, czy chociażby wybór konkretnego producenta. Z tych wszystkich powodów nie da się powiedzieć, jaka jest cena windy domowej. To trochę tak, jakby zapytać ile kosztuje samochód osobowy. Wszystko zależy od tego, jaki to będzie model, z jakim wyposażeniem oraz dodatkowymi parametrami. 

Decydując się na windy domowe, ceny poznać można zwracając się bezpośrednio do producenta oraz dystrybutora, który zapewni profesjonalną wycenę, w oparciu o zgromadzone informacje. Patrząc na obecne standardy rynkowe, można jednak powiedzieć, że powietrzna winda domowa powinna kosztować powyżej 100 tys. zł. Warto jednocześnie wskazać na fakt, że w przypadku wind tego rodzaju odpada wiele kosztów związanych z eksploatacją. Jeżeli Twoim wyborem będzie mała winda domowa, cena (w ogólnym ujęciu) może nie sytuować się ostatecznie na nazbyt wysokim poziomie. 

Prosta winda domowa powietrzna – jednoosobowa

Winda jednoosobowa (lub większa) z mechanizmem powietrznym – podciśnieniowym – to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób z niepełnosprawnością i kłopotami mobilnymi. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że instalacje tego typu nadają się wyłącznie do stosowania w środku budynku – nie bez powodu nazywa się je windami domowymi wewnętrznymi. Warto zastanowić się o montażu takiego systemu w domu, ale również w obiekcie użyteczności publicznym, w którym nie ma mowy o tradycyjnej windzie. Chodzi w końcu o to, aby poprawić komfort osób, które najbardziej narażone są na bariery architektoniczne w ich codziennym życiu.