Windy powietrzne (podciśnieniowe)

Winda powietrzna (podciśnieniowa) jest nowatorskim rozwiązaniem, które przybyło do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Sprawdza się w miejscach, gdzie wiele innych systemów nie ma możliwości zastosowania z powodu ograniczeń budowlanych. Winda może być zainstalowana niemal w każdym domu.

winda_powietrznaNapęd urządzenia stanowi powietrze (a właściwie jego brak). Kąt wyjścia na każdym przystanku wynosi 0°. Posiada pojedyncze drzwi wejściowe. W środku kabiny może znajdować się dodatkowe składane krzesełko. Jest w stanie pomieścić do 3 osób lub 1 osobę na wózku inwalidzkim.

Nadaje się wyłącznie do użytku w pomieszczeniach. Całe urządzenie napędzane jest na zasadzie podciśnienia, które generowane jest przez zespół turbin znajdujących się w nadszybiu bądź zamontowanych zewnętrznie. Kabina porusza się bez żadnych lin, śrub czy łańcuchów, na prowadnicach. Pozwoliło to na ograniczenie do minimum ruchomych części urządzenia.

Samonośny szyb oparty jest na aluminiowej konstrukcji wypełnionej przeźroczystymi poliwęglanowymi panelami. Dzięki temu uzyskano w pełni panoramiczny widok z kabiny. Konstrukcja urządzenia jest bardzo lekka i zajmuje bardzo mało przestrzeni. Model jednoosobowy ma 0,75 m średnicy, model dwuosobowy ma 0,95 m średnicy, natomiast model trzyosobowy (z możliwością transportu wózka inwalidzkiego) ma 1,34 m średnicy.

Udźwig windy powietrznej (podciśnieniowej) wynosi do 240 kg. Waga pustej kabiny wynosi do 200 kg. W systemie bezpieczeństwa urządzenie posiada alarm awaryjny, automatyczny hamulec bezpieczeństwa i automatyczne obniżenie w przypadku przerwy w dostawie prądu. W wyposażeniu znajduje się oświetlenie kabiny, wentylacja kabiny oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem.

Wśród modeli wind powietrznych (podciśnieniowych) można wyróżnić Turbolifter model 933, Turbolifter model 1316, czy PVE LCC model PVE30, PVE LCC model PVE37, PVE LCC model PVE52.

winda_podcisnieniowa