Schodołazy platformowe

Schodołazy platformowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zróżnicowaniem wózków inwalidzkich (używane są zarówno wózki standardowe, wózki aktywne, wózki spacerowe, jak i wózki elektryczne).

Urządzenie sprawdza się w budynkach publicznych (szkoły, uniwersytety, dworce kolejowe, muzea itp.). Jego obsługa jest bardzo prosta i bezpieczna.

Przy zastosowaniu takiego rozwiązania nie wymaga się żadnych zmian budowlanych ani zezwoleń na zainstalowanie, czy licencji. Nie trzeba też zmniejszać szerokości schodów. Urządzenie działa również w przypadku braku prądu.

Warto w tym wypadku pamiętać jednak o niewielkiej konserwacji.

Przykładami modeli schodołazów platformowych mogą być:

Schodołaz platformowy Treppenkuli Public

Urządzenie wymaga obsługi przez drugą osobę, jednak jest ona łatwa i nie wymaga użycia siły. Bardzo dobrze sprawdza się w warunkach domowych, ale i w miejscach publicznych. Schodołaz jest solidnie wykonany, dają to gwarancję wielu lat bezawaryjnej pracy. Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 200 kg. Waga schodałaza to 115 kg.

schodolaz_treppenkuli_public

Schodołaz platformowy Ramp1

Urządzenie wyposażone jest w bazę napędową zaprojektowaną tak, aby możliwe było zamocowanie wózków nawet z bardzo niskim krzyżakiem. Przyciski „wjazd” i „zjazd” wymagają stałego nacisku. Dwa niewielkie koła pozwalają na łatwe manewrowanie na płaskich powierzchniach. W przypadku uszkodzenia (poluzowania) łańcucha napędowego, transporter dla bezpieczeństwa się zatrzymuje. Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 150 kg. Waga schodałaza to 70 kg.

schodolaz_ramp1

Na zakup takiego rodzaju schodołaza, podobnie jak w przypadku schodołazów kroczących i gąsienicowych, można uzyskać dofinansowanie. Dofinansowanie przyznawane jest ze środków PFRON. Obsługują je MOPRy i PCPRy właściwe dla miejsca zamieszkania ubiegającej się o nie osoby i tam też należ składać wnioski na zakup urządzenia.