Platformy schodowe na torze krzywoliniowym

Platforma schodowa jest urządzeniem dźwigowym, które służy do transportu po schodach osób niepełnosprawnych i starszych, poruszających się na wózkach. Jest dobrą alternatywą dla typowej windy. Montaż nie wymaga wykonywania prac budowlanych ingerujących w architekturę i po złożeniu zajmuje mało miejsca.

Platforma schodowa na torze krzywoliniowym charakteryzuje się tym, że posiada kręty tor jazdy. Poleca się jej zastosowanie w sytuacji, kiedy wymagane jest wygięcie szyny w dowolnym kierunku. Można ją instalować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Urządzenie jest zawsze projektowane według indywidualnej specyfiki miejsca. Cena uzależniona jest od kilku parametrów: od ilości stopni i półpięter, od sposobu montażu, od dodatkowych opcji.

Sterowanie platformą odbywa się za pomocą panelu sterowania, za pomocą kasety przywoławczej lub zdalnie za pomocą pilota. Podczas jazdy opuszczane są specjalne barierki, które zabezpieczają osobę znajdującą się na platformie.

Platformę schodową z torem krzywoliniowym można zainstalować na schodach prostych jednobiegowych ze spocznikami między stopniami schodów, na schodach krętych, na schodach spiralnych, czy na schodach zabiegowych. Ten rodzaj platformy stosuje się również, gdy platforma parkuje po zakręcie 90° lub 180°. Każde wygięcie szyny sugeruje, że należy zastosować tor krzywoliniowy.

Na rynku dostępne są różne modele platform schodowych na torze krzywoliniowym. Przedstawiamy kilka z nich.

Pierwszą propozycją jest platforma Ascendor PLK8. Jest ona konstrukcyjnie podobna do platformy PLG7 na torze prostym. Porusza się po dwóch szynach, które mogą być mocowane do ściany nośnej lub do słupków. W przypadku tego urządzenia, dodatkiem jest zakręt parkingowy (180 stopni lub 90 stopni), dzięki któremu urządzenie można schować, kiedy jest nieużywane. Udźwig takiej platformy to 225 kg (300 kg w opcji). Prędkość podróżowania wynosi 0,15 m/s. Moc platformy to 0,5 kW.

platforma_ascendor_plk8

Kolejną propozycją jest platforma Omega. Zbudowana jest z części stałej (szyny montowanej do ściany lub na słupkach) i ruchomej (platformy wyposażonej w napęd). Obsługa urządzenia nie wymaga pomocy drugiej osoby. Udźwig takiej platformy to 225 kg (300 kg w opcji). Prędkość podróżowania wynosi 0,1 m/s. Moc platformy to od 0,3 do 2,2 kW.

platforma_omega

Ostatnią propozycją jest platforma Vimec V65. Dzięki zasilaczowi najnowszej generacji, urządzenie może doładować baterie podczas zjazdu. Jest urządzeniem cichym w eksploatacji. Udźwig takiej platformy to 230 kg do 45° i 200 kg do 50°. Prędkość podróżowania wynosi 0,13 m/s. Moc platformy to 1 kW.

platforma_vimec_v65

Podobnie jak w przypadku platform na szynie prostej, na zakup i montaż platformy schodowej na torze krzywoliniowym można uzyskać dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (do likwidacji barier architektonicznych). Wniosek należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie/Społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Wnioski rozpatrywane są w kolejności składania.