Platformy schodowe na szynie prostej

Platforma schodowa to urządzenia dźwigowe, które likwiduje bariery architektoniczne w budynkach (schody), transportując osoby niepełnosprawne (również poruszające się na wózku). Platformy schodowe na szynie prostej są w stanie pokonać różnicę jednego biegu schodowego. Można je zastosować na schodach prostych bez półpięter.

Aby móc zamontować urządzenie i mieć możliwość swobodnego parkowania i rozkładania podestu, potrzebne jest 1,3 m miejsca przed schodami. Minimalna szerokość biegu schodowego dla wjazdu i zjazdu to 1,1 m.

W celu zorientowania się, czy montaż platformy schodowej jest możliwy, trzeba wiedzieć m.in.: ile jest stopni do pokonania, jaka jest wysokość i głębokość stopni, ile jest miejsca przed schodami, jaka jest szerokości klatki schodowej. Decydując się na montaż platformy na szynie prostej, należy też pamiętać, że można ją zastosować w przypadku, gdy na schodach nie ma zakrętów.

Zamontować platformę można na trzy różne sposoby: 1. bezpośrednio do ściany nośnej, 2. na słupkach samonośnych do stopni schodów, 3. częściowo do ściany a częściowo na słupkach do schodów. Wybór sposobu zależy od możliwości w konkretnej sytuacji. Montaż platformy nie wymaga pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia w Wydziale Architektury, wymaga natomiast zgody administracji.

Platformy schodowe wyposażone są w różne elementy bezpieczeństwa. Należą do nich m.in.: barierki zabezpieczające przed zjechaniem z podestu, przycisk awaryjny Stop, antypoślizgowa podłoga czy system przeciwzgnieceniowy.

Na rynku dostępne są platformy schodowe różnych producentów. Kilka z nich przedstawiamy.

Pierwszą propozycją jest platforma Ascendor PLG7. Charakteryzuje się ona nowoczesnym wzornictwem, elegancją i funkcjonalnością. Część elementów konstrukcji urządzenia została wykonana z aluminium, dzięki czemu cała platforma jest bardzo lekka. Obsługa platformy jest bardzo prosta (posiada pilot zdalnego sterowania i wyświetlacz LED). Udźwig takiej platformy to 225 kg (300 kg w opcji). Prędkość podróżowania wynosi 0,15 m/s. Moc platformy to 0,5 kW.

platforma_ascendor_plg7

Kolejną propozycją jest platforma Delta. Urządzenie pracuje bardzo cicho. Jego wygląd można dopasować do każdego wnętrza (dzięki dostępnym  opcjom). Zbudowana jest z części stałej i części ruchomej. Obsługa nie wymaga pomocy drugiej osoby. Udźwig takiej platformy to 225 kg (300 kg w opcji). Prędkość podróżowania wynosi 0,11 m/s. Napęd to 0,5 kW.

platforma_delta

Inną propozycją jest platforma Extrema Logic. Platforma jest w pełni automatyczna (samoczynnie otwiera się i zamyka na przystankach końcowych). Urządzenie porusza się po aluminiowym torze jezdnym. Udźwig takiej platformy to 225 kg. Prędkość podróżowania wynosi 0,1 m/s. Moc platformy to 0,54 kW.

platforma_logic

Ostatnią propozycją jest platforma Vimec V64. Urządzenie posiada sterowanie radiowe, nowoczesne mechanizmy zabezpieczające i chowane barierki (aby zmniejszyć zajmowane przez urządzenie miejsce podczas postoju). Montaż urządzenia nie wpływa źle na styl i aranżację otoczenia oraz na bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Udźwig takiej platformy to 230 kg przy nachyleniu schodów do 45° i 200 kg przy nachyleniu większym. Prędkość podróżowania wynosi 5 m/min. Moc platformy to 0,75 kW.

platforma_vimec_v64

Na zakup i montaż platformy schodowej można uzyskać dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Wniosek należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie/Społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Wnioski rozpatrywane są w kolejności składania – więc „kto pierwszy, ten lepszy”. Zadaniem osoby niepełnosprawnej i jej rodziny jest tylko wybór odpowiedniego produktu.