Kuchnia przyjazna niepełnosprawnym

Kuchnia jest wyjątkowym miejscem w domu. W niej eksperymentujemy, relaksujemy się podczas gotowania, pieczenia i właśnie w tym pomieszczeniu najczęściej toczy się życie rodzinne oraz towarzyskie. Projektowanie kuchni przyjaznej dla osób niepełnosprawnych powinno być przemyślane i zgodne z kilkoma ważnymi zasadami. W poniższym artykule postaramy się przedstawić Ci o czym musisz pamiętać przed remontem kuchni, aby była w pełni funkcjonalna i komfortowa dla osoby niepełnosprawnej. 

kuchnia_dostosowana1

Jaka powinna być kuchnia dla osoby niepełnosprawnej? 

Najważniejsza w każdej kuchni jest funkcjonalność tzw. ergonomia. Kuchnia powinna być podzielona na strefy: zapasów, przechowywania, przygotowania posiłków, zmywania i gotowania\pieczenia. Istotną kwestią jest kształt wnętrza , który powinien być w kształcie prostokąta lub kwadratu. Oprócz tego należy zapewnić osobie niepełnosprawnej przestrzeń manewrową minimum 150 cm po konturze koła oraz wygodny dostęp do wszystkich przyrządów i szafek kuchennych.

Najważniejsze porady, które musisz poznać przed rozpoczęciem projektu kuchni dla osoby niepełnosprawnej:

 1. Dolne półki lodówki umieść na wysokości co najmniej 30 cm. od podłogi, a górne nie
  wyżej niż 140 cm.
 2. Płytki zlewozmywak zamontuj bez zabudowy, aby podjazd pod niego był swobodny.
 3. Najlepszym wyborem do zlewozmywaka będzie bateria jednouchwytowa, z
  przedłużoną rączka dźwigniową.
 4. Aby ułatwić przemieszczanie garnków, zalecany jest wybór kuchenki elektrycznej np.
  płyty ceramicznej.
 5. Piekarnik zamontuj obok płyty kuchennej, a nie pod. Najlepiej na takiej wysokości,
  aby nie schylać się do wkładania i wyjmowania potraw.
 6. Drzwi szafek kuchennych powinny się otwierać do 110-180 stopni.
 7. Wysokość stołu i rozstaw nóg powinien pozwolić na wygodne podjechanie wózkiem
  pod stół.

kuchnia_dostosowana2

Kuchnia zaprojektowana na specjalne potrzeby osoby z ograniczoną sprawnością ruchową powinna swoim rozmiarem pozwolić na swobodne manewrowanie wózkiem. Codzienność w tym pomieszczeniu można ułatwić poprzez zastosowanie sprecyzowanych wymiarów.

 • Maksymalna wysokość mebli kuchennych nie powinna mieć więcej niż 1,5 metra. Korzystniejszym rozwiązaniem będą szuflady zamiast głębokich szafek ułatwiające dostęp do żywności i akcesoriów kuchennych.
 • Znakomicie sprawdzą się także meble mobilne, które mogą być zarówno blatem roboczym jak i miejscem do przechowywania.
 • Blaty naszawkowe powinny zostać umieszczone na wysokości miedzy 77 a 88 cm. Ich głębokość nie powinna przekraczać 60 cm.
 • Dla komfortu osoby korzystającej z kuchni przestrzeń na nogi znajdująca się pod blatem powinna mieć głębokość bliską 30 cm oraz wysokości około 30 cm nad podłogą.
 • Warto pomyśleć o dodatkowych ułatwieniach takich jak poręcze.

kuchnia_dostosowana3

Przemyślany projekt kuchni dostosowany do specjalnych potrzeb osoby niepełnosprawnej otwiera wachlarz możliwości jakimi są m.in. niezależność oraz przygotowywanie niezapomnianych spotkań rodzinnych.

Wiesz już jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię, dowiedz się również jak przystosować łazienkę – czytając artykuł: Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej