Krzesełka schodowe Acorn – najtańsza i najprostsza droga do odzyskania samodzielności

Krzesełka schodowe Acorn to najtańsza i najprostsza droga do samodzielności dla osób, które mają kłopot z poruszaniem się po schodach. Wzdłuż schodów montowana jest szyna. To po której porusza się samobieżny fotelik. Krzesełko jest wygodne i bezpieczne,  na jego wyposażeniu znajduje się obracane siedzisko, podnóżek, podłokietniki i pas bezpieczeństwa.

Krzesełka schodowe Acorn można zamontować na zewnątrz.

Krzesełka schodowe

Krzesełka schodowe Acorn są odporne na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że można z nich korzystać zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Dzięki zasilaniu akumulatorowemu można z nich korzystać także podczas przerwy w dostawie prądu. Zmieszczą się nawet na wąskich schodach, a składane siedzisko, podłokietniki i podnóżek nie przeszkadzają pozostałym mieszkańcom. Niski koszt urządzenia sprawia, że są one bardzo popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych, prywatnych praktyk lekarskich, itp. Cena używanego krzesełka schodowego kształtuje się na poziomie 7 000 złotych wraz z montażem.

Poza krzesełkami schodowymi, dostępne są również inne, bardzo praktyczne rozwiązania, ułatwiające poruszanie się po schodach: platformy schodowe, podnośniki pionowe i schodołazy. W zależności od potrzeb, warunków technicznych i finansowych, można wybrać optymalne rozwiązanie, dzięki któremu poruszanie po schodach będzie łatwe, przyjemne a przede wszystkim bezpieczne.

Platformy schodowe

Platformy schodowe umożliwiają przewóz osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Podobnie jak krzesełko schodowe poruszają się wzdłuż szyny montowanej do schodów lub ściany. Maksymalny udźwig platformy to 300 kg, są w pełni zautomatyzowane i składane. Ich ceny zaczynają się od ok. 43 000, dokładny koszt zależy od długości toru i ilości zakrętów. Doskonale sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i we wszelkich innych budynkach. Platformy schodowe można zamontować w szkołach, przychodniach, urzędach, bibliotekach, wszędzie tam gdzie są schody i nie ma tradycyjnej windy.

Platforma schodowa Delta 1 zamontowana w domu.

Podnośniki pionowe

Podnośniki pionowe, to mini windy montowane niezależnie od schodów. Prywatni użytkownicy często wybierają montaż platformy przy balkonie. W ten sposób osoba na wózku inwalidzkim w łatwy sposób może wyjeżdżać z mieszkania na zewnątrz. Cena takie podnośnika wynosi ok. 37 500 zł. Trzeba jednak pamiętać, że osoby orzeczeniem o niepełnosprawności mogą występować o dofinansowanie z PFRONu na jego zakup.

Podnośnik pionowy zamontowany bezpośrednio przy balkonie.

Schodołazy

Schodołazy, to kolejne urządzenie pomagające pokonać schody, wymaga jednak obecności drugiej osoby, która będzie nim sterować. Mechanizm kroczący pozwala na wwiezienie lub zwiezienie siedzącej osoby po schodach. Na poniższym zdjęciu widać model Scalamobil S25 z wózkiem inwalidzkim, są dostępne również modele z krzesełkiem.

Schodolaz scalamobil to przenośne urządzenie pomagające osobom na wózkach pokonywać schody.

Schodołazy są całkowicie mobilne, co oznacza, że nie są na stałe zamontowane na schodach ani przy ścianie. Można je rozłożyć i przewieźć samochodem w inne miejsce, w którym osoba na wózku będzie potrzebowała pomocy w pokonaniu schodów. Jak widać, możliwości jest wiele.