Krzesełka schodowe Acorn – najtańsza i najprostsza droga do odzyskania samodzielności

Krzesełka schodowe Acorn to najtańsza i najprostsza droga do odzyskania samodzielności przez osoby, które mają kłopot z poruszaniem się po schodach. Wzdłuż schodów montowana jest szyna, po której porusza się samobieżny fotelik. Krzesełko jest wygodne i bezpieczne,  wyposażone w obracane siedzisko, podnóżek, podłokietniki i pas bezpieczeństwa.

acorn-outdoor-stair-lift-uk

Krzesełka schodowe Acorn są odporne na warunki atmosferyczne, z powodzeniem mogą być montowane zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Dzięki zasilaniu akumulatorowemu można z nich korzystać także podczas przerwy w dostawie prądu. Zmieszczą się nawet na wąskich schodach, siedzisko, podłokietniki i podnóżek są składane, nie przeszkadzają pozostałym mieszkańcom. Dzięki niskim kosztom (ceny w granicach 5500-6500 zł za używany model wraz z montażem) są bardzo popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych, właścicieli prywatnych praktyk lekarskich itp.

Poza krzesełkami schodowymi, dostępne są również inne, bardzo praktyczne rozwiązania, ułatwiające poruszanie się po schodach: platformy schodowe, podnośniki pionowe i schodołazy. W zależności od potrzeb, warunków technicznych i finansowych, można wybrać optymalne rozwiązanie, dzięki któremu poruszanie po schodach będzie łatwe, przyjemne a przede wszystkim bezpieczne.

Platformy schodowe umożliwiają przewóz osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Podobnie jak krzesełko schodowe poruszają się wzdłuż szyny montowanej do schodów lub ściany. Mają udźwig do 300 kg, są w pełni zautomatyzowane i składane. Ich ceny zaczynają się od ok. 30 000, dokładny koszt zależy od długości toru i ilości zakrętów. Doskonale sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i we wszelkich innych budynkach – szkołach, przychodniach, urzędach, bibliotekach, wszędzie tam gdzie są schody i nie ma tradycyjnej windy.

Delta 1

Podnośniki pionowe, to mini windy montowane niezależnie od schodów. W przypadku prywatnych użytkowników często są montowane przy balkonie, w ten sposób osoba na wózku inwalidzkim w łatwy sposób może wyjeżdżać z mieszkania na zewnątrz. Cena takie podnośnika wynosi ok 30 000 zł, osoby orzeczeniem o niepełnosprawności mogą występować o dofinansowanie z PFRONu na jego zakup.

images

Schodołazy, to kolejne urządzenie pomagające pokonać schody, wymaga jednak obecności drugiej osoby, która będzie nim sterować. Mechanizm kroczący pozwala na wwiezienie lub zwiezienie siedzącej osoby po schodach. Na poniższym zdjęciu jest przedstawiony model Scalamobil S25 z wózkiem inwalidzkim, są dostępne również modele z krzesełkiem.

schodolaz_scalamobil_s25_z_wozkiem

Schodołazy są całkowicie mobilne, nie są mocowane do schodów ani do ściany. Można je rozłożyć i przewieźć samochodem w inne miejsce, w którym osoba na wózku będzie potrzebowała pomocy w pokonaniu schodów. Jak widać, możliwości jest wiele.