Jak jest zasilane krzesełko schodowe?

Kilkakrotnie opisywaliśmy urządzenia do likwidacji barier architektonicznych (krzesełka schodowe i platformy). Wiele osób sądzi, że zainstalowanie takiego urządzenia wymaga skomplikowanych przygotowań, np. elektrycznych. To mit. Krzesełko schodowe jest zasilane akumulatorami (w większości są to akumulatory żelowe). Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie działa nawet w trakcie przerwy dostawy prądu.

Acorn nowe siedzisko

Akumulatory natomiast są zasilane ładowarką ze zwykłego gniazdka elektrycznego, tak jak. np. ładuje się telefon komórkowy. Aby zapewnić urządzeniu optymalne warunki, ładowarka powinna być wpięta do gniazdka na stałe. Po skończonej jeździe krzesełko zatrzymuje się w punkcie ładowania i wówczas akumulatory są automatycznie doładowywane.
Są osoby, które w ramach oszczędności odłączają ładowarkę, gdy krzesełko nie pracuje. To błąd, ponieważ gdy akumulatory są odłączone od ładowarki na dłuższy okres i napięcie w nich spadnie poniżej pewnej wartości to nie będzie można ich już doładować i potrzebna będzie wymiana na nowe. Jak widać, odłączenie ładowarki to tylko pozorna oszczędność.
Akumulatory w krzesełkach mają 12 woltów (12 V) o pojemności od 7 do 9 Ah, baterie są łączone szeregowo, dzięki czemu silnik otrzymuje napięcie stałe 24 V. Podczas ładowania urządzenia w momencie gdy jest na przystanku pobór prądu jest bardzo mały – niecały amper (oczywiście w zależności od modelu ta wartość może się nieznacznie różnić). Nie ma też specjalnych wymagań odnośnie przewodu, wystarczy zwykły kabel 3×1,5mm.

gniazdko-sieciowe-294x300

Jak widać, nie potrzebne są w zasadzie żadne prace budowlano-elektryczne przed montażem krzesełka schodowego lub platformy. Wystarczy gniazdko elektryczne w niedużej odległości od schodów (optymalna odległość to 1m, ale może być też 3-4m).