Zewnętrzne krzesełka schodowe vs „sorry taki mamy klimat”

Krzesełka schodowe idealnie spełniają swoją funkcję nie tylko w domach, ale również na zewnątrz. Są wykonane z odpowiednich materiałów – szyna z aluminium a pozostałe elementy z odpornego na promieniowanie słoneczne i warunki pogodowe plastiku. Dodatkowo krzesełko takie ma pokrowiec, który osłania je przed deszczem i śniegiem.  Krzesełko takie pomoże użytkownikowi pokonać schody przed wejściem do budynku, można je zamontować również w ogrodzie. Dzięki niemu osoba starsza lub niepełnosprawna nie będzie uwięziona w przysłowiowych czterech ścianach, będzie mogła żyć bez barier.

Pamiętacie słowa pani Elżbiety Bieńkowskiej „sorry, taki mamy klimat”? Część osób uważa, że zewnętrzne krzesełka schodowe mają zastosowanie od wiosny do jesieni, a to mit. Krzesełka spełniają swoją rolę przez cały rok a zimą użytkownik doceni je jeszcze bardziej. Dlaczego? Dlatego, że osoba mająca problem z poruszaniem się, na oblodzonych lub ośnieżonych schodach jest bardziej narażona na upadek i uraz w postaci złamania ręki czy nogi. Skorzystanie z samobieżnego fotelika jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Co istotne, nowe modele siedzisk np. w krzesełkach firmy Acorn, mają podłokietniki rozsuwane na boki – w grubej kurtce lub płaszczu można swobodnie usiąść i zjechać, bądź wjechać po schodach.

Acorn_zewnetrzne_nowe_siedz

Poniżej przedstawiamy film, na którym jest pokazane działanie zewnętrznego krzesełka schodowego oraz pokrowiec ochronny.

Jeżeli ktoś się waha czy warto zainwestować w takie urządzenie, odpowiadamy – warto. Używany model to koszt ok. 6000zł (dokładna wycena zależy od długości toru jezdnego). Można na nie otrzymać dofinansowanie z PFRONu, w wysokości do 80%, w praktyce oznacza to, że można stać się właścicielem krzesełka schodowego za 1200zł. Więcej informacji na temat dofinansowań z PFRONu znajdziecie tu https://www.likwidacja-barier.pl/tagi/dofinansowanie-pfron/