Samobieżne krzesełka dźwigowe

Samobieżne krzesełka dźwigowe, lub w skrócie krzesełka schodowe – temat rzeka, poruszany przez nas wielokrotnie, co do którego macie wciąż wiele pytań. Nic dziwnego, bo chociaż na zachodzie Europy i w Stanach to standardowe wyposażenie domów seniorów i osób niepełnosprawnych, to w Polsce to wciąż nowość.

Na szczęście (nieskromnie dodamy, ze również dzięki nam), informacja o urządzeniach tego typu dociera do coraz większej liczby osób, nie tylko interesujących się nimi prywatnie, ale również zawodowo. Niemal codziennie architekci i urzędnicy zadają pytanie o krzesełko dźwigowe i związane z nim systemy. Dzięki standardom, których wymaga UE dotyczących likwidowania barier architektonicznych, już na etapie projektowania planowane jest rozmieszczenie wind lub innych urządzeń dźwigowych, umożliwiających pokonywanie schodów osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Krzesełko dźwigowe – dlaczego jest tak potrzebne?

W nowych budynkach można wszystko zaprojektować od zera, a rozwiązania architektoniczne są ograniczone tylko budżetem inwestora i wyobraźnią architekta (no i oczywiście przepisami budowlanymi). W starszych natomiast trzeba dostosować rodzaj urządzenia do istniejących warunków – szerokości klatki schodowej, rodzaju schodów i możliwości finansowych lokatorów.

Najprostszym i najtańszym urządzeniem dźwigowym jest krzesełko schodowe. Samobieżny fotelik poruszający się po szynie wzdłuż schodów, zasilany akumulatorami. Urządzenie jest bezpieczne, gdyż szyna jest na stałe przymocowana, a siedzisko jest wyposażone w pas bezpieczeństwa. Łatwe w obsłudze, można nim sterować joystickiem w podłokietniku lub pilotem. Krzesełko dźwigowe może być montowane nawet na wąskich i stromych schodach. Służy do transportu osób starszych i niepełnosprawnych. Trzeba przyznać, że sprawdza się doskonale, pomagając w komfortowym życiu na co dzień.

Krzesełko dźwigowe Acorn

Krzesełko dźwigowe – główne zalety

Oczywiście krzesełko dźwigowe, montowane w domu oraz obiektach użyteczności publicznej, to świetne rozwiązanie zarówno dla osób niepełnosprawnych ruchowo, jak i seniorów, którzy nieraz mają problemu w pokonywaniu wysokich schodów. Jakie główne zalety można wymienić?

  • Krzesełko dźwigowe samobieżne porusza się automatycznie, przez co nie potrzeba wykonywać żadnych dodatkowych działań.
  • Panel sterowania, w jaki wyposażone jest zazwyczaj krzesełko dźwigowe, jest niezwykle intuicyjny dla użytkowników.
  • Winda schodowa w postaci krzesełka dźwigowego może sprawdzić się na prostych, jak i zakręcających schodach – wszystko dzięki możliwości użycia skrętnej szyny.
  • Krzesełko dźwigowe do transportu osób starszych i niepełnosprawnych razem z całą instalacją to wytrzymały system, który nie wymaga kosztownego serwisowania.
  • Kiedy nie korzysta się z krzesełka dźwigowego, można je złożyć, a więc nie przeszkadza w tradycyjnym wchodzeniu po schodach.

To oczywiście tylko główne zalety, a można wymienić o wiele więcej korzyści wynikających z montażu krzesełka dźwigowego. Jest nim na przykład cena, która (zwłaszcza w wersji z prostą szyną) jest nieporównywalnie mniejsza od kwoty, jaką przychodzi zapłacić za windę schodową platformową. Warto również zaznaczyć, że możliwe jest dofinansowanie – o którym przeczytasz poniżej.

Winda schodowa w postaci krzesełka dźwigowego – świetny pomysł dla instytucji publicznych

Zalety krzesełek dźwigowych dostrzegli również urzędnicy pracujący w Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie (MOPR) czy Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie (PCPR), którzy udzielają dofinansowania na nie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Urządzenie używane można kupić już za 6000 – 7000 zł (cena zależy m.in. od długości toru jezdnego). Nowością w tego typu krzesełkach dźwigowych jest możliwość regulacji szerokości między podłokietnikami, co jest istotne dla osób z dużą wagą. Mogą wygodnie usiąść i wyregulować fotelik tak aby nic ich nie uwierało.

Jako ciekawostkę pokażemy Wam, do czego jeszcze może służyć krzesełko dźwigowe 😉

Krzesełko schodowe / winda schodowa Acorn