Samobieżne krzesełka dźwigowe

Samobieżne krzesełka dźwigowe, lub w skrócie krzesełka schodowe – temat rzeka, poruszany przez nas wielokrotnie, co do którego macie wciąż wiele pytań. Nic dziwnego, bo chociaż na zachodzie Europy i w Stanach to standardowe wyposażenie domów seniorów i osób niepełnosprawnych, to w Polsce to wciąż nowość.

Na szczęście (nieskromnie dodamy, ze również dzięki nam), informacja o urządzeniach tego typu dociera do coraz większej liczby osób, nie tylko interesujących się nimi prywatnie, ale również zawodowo. Niemal codziennie architekci i urzędnicy o nie pytają. Dzięki standardom, których wymaga UE dotyczących likwidowania barier architektonicznych, już na etapie projektowania planowane jest rozmieszczenie wind lub innych urządzeń dźwigowych, umożliwiających pokonywanie schodów osobom starszym lub niepełnosprawnym.

W nowych budynkach można wszystko zaprojektować od zera a rozwiązania architektoniczne są ograniczone tylko budżetem inwestora i wyobraźnią architekta (no i oczywiście przepisami budowlanymi). W starszych natomiast, trzeba dostosować rodzaj urządzenia do istniejących warunków – szerokości klatki schodowej, rodzaju schodów i możliwości finansowych lokatorów.

Najprostszym i najtańszym urządzeniem dźwigowym jest krzesełko schodowe. Samobieżny fotelik poruszający się po szynie wzdłuż schodów, zasilany akumulatorami. Urządzenie jest bezpieczne, gdyż szyna jest na stałe przymocowana a siedzisko jest wyposażone w pas bezpieczeństwa. Łatwe w obsłudze, można nim sterować joystickiem w podłokietniku lub pilotem. Krzesełko dźwigowe może być montowane nawet na wąskich i stromych schodach.

Acorn krzesłko dźwigowe

Zalety krzesełek dźwigowych dostrzegli również urzędnicy pracujący w Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie (MOPR) czy Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie (PCPR), którzy udzielają dofinansowania na nie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Urządzenie używane można kupić już za 6000 – 7000 zł (cena zależy m.in. od długości toru jezdnego). Nowością w tego typu krzesełkach dźwigowych jest możliwość regulacji szerokości między podłokietnikami, co jest istotne dla osób z dużą wagą. Mogą wygodnie usiąść i wyregulować fotelik tak aby nic ich nie uwierało.

Jako ciekawostkę pokażemy Wam, do czego jeszcze może służyć krzesełko dźwigowe 😉

Acorn krzesełko schodowe dla psa