Schodołaz czy krzesełko schodowe? Co wybrać?

Wielu Czytelników dzwoni do naszego eksperta z pytaniem co wybrać – krzesełko schodowe czy schodołaz? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, gdyż trzeba każdorazowo wziąć pod uwagę indywidualną sytuację danej osoby. Schodołaz jest urządzeniem mobilnym, nie jest montowany na stałe do konkretnych schodów, wymaga jednak pomocy osoby trzeciej. Krzesełko schodowe natomiast samo wwozi/zwozi po schodach, jest montowane na stałe do schodów.

Jeżeli więc osoba, wymagająca pomocy w pokonywaniu schodów, mieszka w domku jedno lub wielorodzinnym, jest w miarę samodzielna (wsiądzie na fotelik) i jej głównym problemem są schody w konkretnym budynku, powinna wybrać krzesełko schodowe. Uwaga kształt schodów nie ma znaczenia, dostępne są urządzenia jeżdżące zarówno po torze prostym jak i krzywoliniowym. W budynkach wielorodzinnych, wymagana jest zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej na zamontowanie krzesełka schodowego. Na zdjęciach poniżej widać krzesełko z obrotowym siedziskiem. Po użyciu krzesełko może być złożone, żeby nie utrudniać poruszania się po schodach pozostałym mieszkańcom.IFIF

Z drugiej strony, osoba opiekująca się inną, jeżdżącą na wózku, wożąca ją do różnych ośrodków, na turnusy rehabilitacyjne itp. powinna zakupić mobilny schodołaz, który można łatwo spakować do bagażnika samochodu i wziąć wszędzie ze sobą. Nigdy nie wiadomo czy wszystkie wejścia będą dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Mając ze sobą schodołaz nie trzeba się o to martwić. Na zdjęciu poniżej jest schodołaz Sherpa, w wersji z fotelikiem._DSC1213_sherpa_01pp

Kliknięcie w poniższe zdjęcie otworzy film pokazujący działanie schodołazu:

film

Kolejną kwestią do rozważenia są finanse. Najtańszy jest schodołaz, zwłaszcza używany, potem używane krzesełko schodowe (tylko modele na torze prostym, gdyż krzywoliniowe są każdorazowo projektowane pod konkretne schody). Należy pamiętać, że osoby z orzeczoną niepełnosprawnością ruchową, mogą ubiegać się o dofinansowanie z PFRONu. Dofinansowanie takie może wynosić nawet 80% kosztu zakupu i montażu urządzenia.

Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie tych urządzeń, prosimy o kontakt na redakcja@likwidacja-barier.pl, ekspert odpowie na nie.