Ułatwienia w pokonywaniu schodów dla niepełnosprawnych

Windy schodowe dla niepełnosprawnych. Dlaczego to taki ważny temat? Czym różni się winda dla niepełnosprawnych od zwykłej windy? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, wystarczy siąść na wózku i spróbować pojechać do ulubionej knajpki, sklepu, szkoły czy urzędu. Kilka schodów, których sprawne osoby nawet nie zauważają na swojej codziennej drodze, stanowią przeszkodę nie do pokonania dla ludzi na wózkach.

To właśnie w takich miejscach montuje się windy. Są miejsca gdzie nie ma możliwości technicznej ani finansowej na montaż tradycyjnej windy. W niektórych z nich byłoby to wręcz niewskazane (np. kilka stopni przed wejściem do budynku). Specjalnie na potrzeby likwidowania barier w takich miejscach produkuje się platformy schodowe. Mogą być montowane zarówno do ściany jak i na słupkach. Można zaprojektować ich tor jezdny indywidualnie do schodów z uwzględnieniem zakrętów, długości schodów czy ich kąta nachylenia.

Platformy schodowe mają bardzo ważną cechę, która łączy potrzeby osób niepełnosprawnych z wygodą korzystania ze schodów przez innych użytkowników – są składane. Oto zdjęcia z kilku miejsc, gdzie zamontowane są windy dla niepełnosprawnych:

platforma_w_bloku_gdansk

przasnysz_2

wug_1

 

Jak widać na zdjęciach, platformy schodowe mogą poruszać się zarówno po torze prosto- jak i krzywoliniowym. Są przystosowane do pracy wewnątrz i na zewnątrz budynków. Są bezpieczne i ułatwiają życie niepełnosprawnym.