Nowoczesna technika pomaga w poruszaniu się osobom sparaliżowanym

Do tej pory koncentrowaliśmy się na opisywaniu urządzeń wspomagających osoby niepełnosprawne, typu windy schodowe, platformy, krzesełka, schodołazy itp. Nauka i technika nie stoją w miejscu i pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technicznie urządzenia dla osób sparaliżowanych. Przykładem może być projekt badawczy „Brain-Gate”, zainicjowany przez naukowców z Brown University w Providence (USA). Można go przeczytać TU, a więcej informacji, w języku angielskim znajdziecie TU.

            Udało im się stworzyć sztuczne ramię, sterowane… myślami. Sparaliżowanej osobie (np. w wyniku udaru), wszczepia się w ośrodek ruchu w mózgu chip, który jest przekształca impuls (myśl) na sygnał a ten z kolei odczytuje sztuczne ramię.

            Ten eksperyment jest nadzieją dla wielu osób, które cierpią na paraliż lub niedowład. To milowy krok w stronę ich rehabilitacji i zwiększenie samodzielności. Naukowcy twierdzą, że część mózgu odpowiedzialna za określoną funkcję ciała (np. poruszanie ręką lub nogą) jest sprawna nawet 15 lat, po utracie lub porażeniu tej części ciała.

            Na podstawie takich badań i eksperymentów widać, że problem osób niepełnosprawnych jest problemem globalnym. Wiele firm, jednostek badawczych pracuje nad sposobami zwiększenia samodzielności i poprawy komfortu życia zarówno takich osób, jak i ich ich rodzin. Im większą mobilność i sprawność zostanie przywrócona niepełnosprawnym, tym mniej będą wymagali pomocy osób trzecich. To bardzo ważne, szczególnie w domach, gdzie jedynymi opiekunami są członkowie rodziny, na których ciąży odpowiedzialność całodobowej opieki.