Likwidowanie barier w blokach

Osoby starsze i niepełnosprawne, mieszkające w blokach, oprócz walki z własnymi ograniczeniami, mają do pokonania również takie przeszkody jak wąskie schody, wysokie partery, niedziałające windy. To wszystko oraz ich niepełnosprawność prowadzi do tego, że zamykają się we własnych czterech ścianach. Nie mogąc swobodnie wydostać się z miejsca zamieszkania, mają utrudniony dostęp do wszelkich kampanii na rzecz integracji ze środowiskiem i lokalną społecznością. Oni czują się więźniami we własnych domach a szczytne idee są realizowane tylko na papierze.

Czy można to zmienić? Oczywiście!

Jak? Likwidując bariery architektoniczne.

 Na rynku jest dostępny szereg urządzeń, można więc wybierać wg potrzeb i możliwości finansowych. Są podnośniki pionowe, platformy schodowe, schodołazy – każde z tych urządzeń w kilku wersjach, większe i mniejsze, prostoliniowe i krzywoliniowe. Nie ma miejsca, w którym nie można wykorzystać któregoś z tych rozwiązań. Przed ostatecznym wyborem, warto skonsultować się z fachowcem. Firma zajmująca się montażem takich urządzeń, nie dość że podpowie odnośnie danych technicznych, to jeszcze wskaże gdzie można ubiegać się o dofinansowanie.

Likwidowanie barier architektonicznych to specyficzna branża, najwyższą wartością jest dobro osoby starszej czy niepełnosprawnej.

Oprócz niepełnosprawności i schodów, jest jeszcze jedna bariera do przekroczenia – ludzie. Zarówno sąsiedzi jak i administracja bloku czasami sprawiają dodatkowe problemy. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wszystkie urządzenia są z atestem a ich montaż odbywa się zgodnie z wszelkimi przepisami. Sąsiadów, którzy nie wyrażają zgody na podnośnik lub platformę, należy uczulić, że za jakiś czas sami mogą być w potrzebie. Zresztą nie trzeba być niepełnosprawnym, żeby korzystać z tego typu urządzeń – można na nich przewieźć np. wózek z małym dzieckiem czy meble przy okazji przeprowadzki. Urządzenia te są tak skonstruowane, żeby nie zajmować dużo miejsca a mogą służyć całemu blokowi.

Platforma schodowa Ascendor PLG7 dla osób niepełnosprawnych
Platforma schodowa Ascendor PLG7 dla osób niepełnosprawnych