Platformy schodowe – charakterystyka

Platformy schodowe likwidują bariery architektoniczne w postaci schodów, a ich udźwig wynosi ok. 225 – 300 kg. Dzięki platformom, możliwy jest transport osoby na wózku inwalidzkim. Wykorzystanie platform schodowych idealnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych jak i w budownictwie wielomieszkaniowym oraz w obiektach użytku publicznego.

Dodatkową opcją do platformy jest rozkładane krzesełko, które umożliwia używanie tego urządzenia także przez osoby, które nie poruszają się na wózku. Platformy przyschodowe można instalować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, a montaż  toru na którym porusza się platforma schodowa, jest możliwy do ściany lub na słupach. Wszystkie urządzenia zasilane są z akumulatorów, a tor jezdny może być wykonany ze stali lub aluminium.

Rynek oferuje wiele modeli platform schodowych,  które możemy podzielić na urządzenia poruszające się na szynie prostej, takie jak Ascendor PLG7, Delta i LOGIC oraz krzywoliniowej, między innymi Ascendor PLK8, Omega i Vimec V65.

Urządzenia na szynie prostej mogą pokonać różnicę jednego biegu schodowego  i można je zastosować na schodach prostych bez półpięter.

Platformy na szynie krzywoliniowej mogą poruszać się po szynie jezdnej wygiętej zarówno w poziomie jak i w pionie – można je instalować na praktycznie każdych schodach, które posiadają odpowiednią szerokość. Montaż nie wymaga wykonywania prac budowlanych ingerujących w architekturę.

Wiele unikalnych cech jakie posiadają platformy schodowe sprawia, że możemy dostosować je do indywidualnych potrzeb osoby lub osób, które będą z niej korzystać oraz dopasować do miejsca ich montażu.   Najazd na platformę schodową możliwy jest dzięki specjalnym rampom umieszczonym z boku podestu jezdnego; możliwy jest także tzw. najazd frontowy stosowany w przypadku małej ilości miejsca przed schodami.

Korzystanie z platform jest w pełni bezpieczne, dzięki specjalnym barierkom, które są opuszczone na czas zjazdu. Dodatkowo platformy posiadają antypoślizgową podłogę, przycisk awaryjny oraz system przeciwzgnieceniowy.

Niektóre modele posiadają również wyświetlacz LCD, automatyczne składanie podestu czy radiowe sterowanie. Dodatkowe parametry platform schodowych takie jak rodzaj napędu czy maksymalny kąt nachylenia toru jazdy, zależą od warunków technicznych pomieszczenia oraz od konkretnego modelu jaki chcemy zamontować.

 

Ceny platform są uzależnione między innymi od długości toru jezdnego, indywidualnych parametrów oraz modelu.

Na zakup oraz montaż platformy schodowej można uzyskać dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące platform schodowych, zapraszamy do kontaktu.