«

»

Sty 05

Windy dla niepełnosprawnych

Coraz więcej miejsc przystosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Windy dla niepełnosprawnych nie są już rzadkością, jak to bywało kiedyś. Już w wielu miejscach można spotkać się z tymi urządzeniami. Są to zarówno domy prywatne, jak i budynki użyteczności publicznej. Windy dla niepełnosprawnych można znaleźć na tej stronie.

Windy dla niepełnosprawnych i likwidacja barier

Dostępne na rynku windy charakteryzują się różnymi sposobami mocowania, mają też różne udźwigi i rodzaje napędów. Ważne jest jednak to, aby każda winda dopasowana była do potrzeb konkretnej osoby lub osób z niej korzystających oraz do wnętrza, w którym została zamontowana.

Jeśli już zdecydujemy się na wybór windy, następnym krokiem jest decyzja czy potrzebujemy podnośnik pionowy czy może platformę schodową. Każde z tych urządzeń posiada inne cechy, jednak oba stworzone są to tego, aby niwelować bariery architektoniczne w postaci schodów.

Podnośniki pionowe

Ich udźwig wynosi zwykle 300 kg i więcej. Są w stanie podnieść osobę na wózku do wysokości 3 metrów. Można je montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Posiadają solidny system napędowy. Są uniwersalne, proste w obsłudze i instalacji oraz korzystne cenowo.

Podnośnik pionowy

W ofercie dostępne są podnośniki z różnymi typami napędów. Można wyróżnić podnośniki z napędem śrubowym, z napędem hydraulicznym, z napędem elektrycznym oraz podnośniki bez obudowy.

Podnośnik pionowy

Podnośniki z napędem śrubowym

Charakteryzują się tym, że posiadają własną konstrukcję samonośną. Pobierają mało energii elektrycznej i są tanie w eksploatacji. Nie wymagają dodatkowego pomieszczenia na maszynownię.

Przykłady takich podnośników: Cibes A5000 i Cibes A8000 oraz Genesis B.

Podnośniki z napędem hydraulicznym

Charakteryzują się niewielką wydajnością pracy (60 startów/godzinę) i niedużą prędkością (0,6m/s). Posiadają maszynownię.

Przykłady takich podnośników: EH630 i EH1000 oraz Vimec E07 Easy Move.

Podnośniki z napędem elektrycznym

Nie mają ograniczeń pod względem wysokości podnoszenia. Nie wymagają przeznaczenia dodatkowego pomieszczenia na maszynownię, ze względu na usytuowanie napędu w górnej części szybu.

Przykłady takich podnośników: EE630 i EE1000 oraz Vimec E10.

Podnośniki bez obudowy

Ich wysokość podnoszenia nie przekracza 3 metrów. Nie wymagają stosowania szybu.

Przykłady takich podnośników: Vimec Silver, Multilift i Strateg.

Platformy schodowe

Ich udźwig wynosi zwykle około 200-300 kg. Umożliwiają pokonanie bariery w postaci kilku stopni lub biegów schodowych. Są alternatywą dla wind pionowych – stosuje się je wtedy, gdy nie ma możliwości zainstalowania dźwigów lub platform pionowych dla osób niepełnosprawnych.

Platforma schodowa

Posiadają najazd po specjalnych rampach, które umieszczone są z boku platformy. Po ich złożeniu stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla użytkownika. Sprawdzają się w przypadku wąskich klatek.

Platforma schodowa

W ofercie dostępne są platformy na torze prostym i na torze krzywoliniowym.

Platformy na torze prostym

Są w stanie pokonać różnicę jednego biegu schodowego. Można je zastosować na schodach prostych bez półpięter, gdy na schodach nie ma zakrętów. Aby móc zamontować urządzenie, potrzebne jest 1,3 metra miejsca przed schodami, a minimalna szerokość biegu schodowego dla wjazdu i zjazdu powinna wynosić 1,1 metra.

Przykłady takich platform: Ascendor PLG7, Delta i Logic.

Platformy na torze krzywoliniowym

Charakteryzują się tym, że posiadają kręty tor jazdy. Polecane są w sytuacji, kiedy wymagane jest wygięcie szyny w dowolnym kierunku. Można je instalować na schodach prostych jednobiegowych ze spocznikami między stopniami schodów, na schodach krętych, na schodach spiralnych oraz na schodach zabiegowych. Montaż nie wymaga tu wykonywania prac budowlanych ingerujących w architekturę. Po złożeniu zajmują mało miejsca.

Przykłady takich platform: Ascendor PLK8, Omega i Vimec V65.

Zobacz film