Platformy schodowe Ascendor

ascendor_plg7

Platforma schodowa jest instalowana zwykle w ciągu biegu schodowego. Dla osób poruszających się na wózku jest wygodnym rozwiązaniem. Na rynku można znaleźć platformy produkowane w Austrii, Włoszech, Czechach, Niemczech czy Anglii.

W niniejszym artykule skupimy się na austriackiej firmie Ascendor, która produkuje m.in. modele PLG7 i PLK8. Model PLG7 jest platformą schodową na szynie prostej, natomiast model PLK8 jest platformę schodową na szynie krzywoliniowej.

Oba urządzenia zajmują mało miejsca na schodach, są bardzo ciche i w pełni automatyczne. Dzięki zastosowaniu w nich specjalnej konstrukcji, osoba postronna nie ma dostępu do pulpitu sterowania i nie jest w stanie samodzielnie ich uruchomić.

Platformy przychodowe Ascendor mogą być obsługiwane z panela sterującego umieszczonego na platformie, z mobilnego pilota zdalnego sterowania, ze sterownika na kablu lub za pomocą kasetki przywoławczej z blokadą dostępu.

Obudowa urządzeń wykonana jest z lekkiego tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej, dzięki czemu w każdym miejscu prezentują się ładnie i estetycznie.

Poruszają się po torze jezdnym wykonanym ze stali nierdzewnej, a dzięki specjalnemu wyprofilowaniu służą dodatkowo jako poręcz.

Ze względu na to, że platformy mogą poruszać się zarówno po torze prostym, jak i po torze z zakrętami, urządzenia można ocenić jako bardzo uniwersalne.

ascendor_dzialanie

Więcej na temat modelu PLK8 można znaleźć na stronie: http://www.likwidacja-barier.pl/2016/10/26/charakterystyka-platformy-schodowej-ascendor-plk8/

Natomiast w tym artykule przyjrzyjmy się dokładniej platformie na szynie prostej PLG7.

Podobnie jak PLK8, model PLG7 zajmuje bardzo mało miejsca. Jest też najwęższą platformą schodową dostępną na rynku. Po złożeniu całość zajmuje tylko 27 cm. Przed schodami wymaga tylko 1,5 metra miejsca.

Urządzenie posiada zabezpieczenie przełamania, dzięki czemu podczas użytkowania jest gwarancja bezpieczeństwa. Posiada mechanizm łagodnego startu oraz stopu oraz dwie opcje najazdu: standardową – z boku oraz frontową. Zaopatrzone jest w przycisk awaryjnego zatrzymania oraz czujniki nacisku na platformie. Na bezpieczne korzystanie z windy, gdy zabraknie zasilania pozwalają akumulatory i inteligentny system ich ładowania.

Opcjonalnie na platformie można zamontować siedzisko, co pozwala korzystać z urządzenia osobom, które poruszają się bez wózka inwalidzkiego.

Dane techniczne Ascendor PLG7

Udźwig: 225 kg (300 kg w opcji)
Moc: 0,5 kW
Prędkość podróżowania: 0,15 m/s
Szerokość po złożeniu: 27 cm
Wymiary platformy: 800×800 mm i 1000×800 mm (dowolny wymiar w opcji)
Kąt nachylenia schodów: 0° – 47°
Zasilanie: 24V DC / 220V-230V ~50Hz
Szyna: mocowana do ściany nośnej lub do stopni schodów (na słupkach)
Poziom hałasu: poniżej 63 dB
Minimalna szerokość schodów: 100 cm przy montażu toru do ściany – 107 cm przy montażu na słupkach

Model Ascendor PLG7 kosztuje od 30 000 zł, gdzie na cenę ma wpływ długość toru, sposób montażu oraz ilość miejsca przed schodami.

Dodatkowe koszty w przypadku instalacji platformy schodowej to koszty po zainstalowaniu platformy w budynku. Jest to opłata za dokonanie odbioru, czyli sprawdzenia urządzenia pod względem bezpieczeństwa w Urzędzie Dozoru Technicznego. Przyjazd urzędnika na wizytę w zależności od regionu to koszt w granicach 200 – 400 złotych. Podczas testów wymagana jest też zazwyczaj obecność serwisanta – a koszt tego wynosi ok. 300 złotych.

Na zakup takiej platformy można uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, które obsługiwane jest przez jednostki samorządowe (PCPRy i MOPRy). O dofinansowanie może ubiegać się osoba niepełnosprawna w sytuacji, gdy jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. O szczegóły należy pytać w jednostce właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

ascendor_plg7_1 ascendor_plg7_2 ascendor_plg7_3 ascendor_plg7_4 ascendor_plg7_5 ascendor_plg7_6 ascendor_plg7_7 ascendor_plg7_9 ascendor_plg7_8 ascendor_plg7_10 ascendor_plg7_11 ascendor_plg7_12 ascendor_plg7_13