Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych

Krzesełko schodowe jest urządzeniem dźwigowym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych (z niedużą dysfunkcją narządu ruchu) i osób starszych do przemieszczania się po schodach. Urządzenie zwane jest też krzesłem dźwigowym. Nie jest to znane urządzenie w Polsce.

Bardzo dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach. Dzięki składanym elementom takim jak podłokietniki, podnóżek i siedzisko, zajmuje mało miejsca. Siedzisko jest dodatkowo obracane, co znacznie ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, posiada tzw. system łagodnego startu i stopu (delikatnie rusza i zatrzymuje się).

Instalacja urządzenia nie wymaga wykonywania żadnych prac budowlanych. Możne je zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Porównując krzesełka schodowe z innymi rozwiązaniami dźwigowymi likwidującymi bariery architektoniczne, mają one też stosunkowo niską cenę.

Krzesełka schodowe można podzielić na kategorie:

  • prostoliniowe krzesełka schodowe – najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych. Zaprojektowane dla schodów prostych, które posiadają jeden bieg;
  • krzywoliniowe krzesełka schodowe – szyna urządzenia dopasowana jest tu do konkretnych schodów. Wymagają specjalistycznych pomiarów w miejscu montażu.

Montaż krzesełka prostoliniowego jest łatwiejszy od montażu krzesełka krzywoliniowego. Często możliwe jest zainstalowanie go na schodach krzywoliniowych (np. gdy schody mają podest na zakręcie można zamontować dwa krzesełka prostoliniowe, ale tylko wtedy, gdy użytkownik krzesełka jest zdolny do przejścia z jednego krzesełka na drugie po poziomym podłożu).

krzeselko_schodowe_szyna_prosta

Urządzenia zwykle montuje się wewnątrz budynku, jednak nie ma przeszkód, aby zastosować je również na zewnątrz. Krzesełka można montować zarówno po stronie lewej, jak i prawej schodów. W przypadku zastosowania tego urządzenia schody powinny mieć minimum 60 cm szerokości. Maksymalny udźwig krzesełek to średnio 130 kg.

krzeselko_schodowe_szyna_krzywoliniowa

Wśród krzesełek prostoliniowych można wyróżnić:

Krzesełka brytyjskiej firmy Acorn – Superglide i Brooks
Urządzenia mają estetyczny wygląd i są bezpieczne w użytkowaniu. Gwarantują też atrakcyjną politykę sprzedaży urządzeń używanych. Krzesełka mogą być sterowane joystickiem lub osobnym pilotem. Można je zatrzymywać w dowolnym momencie za pomocą specjalnego hamulca. Są ciche i bardzo wygodne.

Krzesełka holenderskiej firmy Otolift – Jade i Onyx
Jade charakteryzuje się eleganckim wyglądem i lekką konstrukcją na aluminiowej szynie oraz niewielkim, kompaktowym krzesełkiem. Natomiast Onyx charakteryzuje się wysokiej jakości materiałami wykonania.

Wśród krzesełek krzywoliniowych można wyróżnić:

Krzesełka brytyjskiej firmy Acorn – Bison
Lider w swojej klasie pod względem gamy dostępnych opcji i akcesoriów. Wykonanie urządzenia zapewnia możliwość komfortowej jazdy wzdłuż wąskiej prowadnicy. System transportu automatycznie dobiera prędkość i utrzymuje stały poziom siedziska na zakrętach.

Krzesełka holenderskiej firmy Otolift – Ruby i Sapphire
Oba urządzenia poruszają się po torze złożonym z dwóch cienkich szyn o przekroju kołowym. Oba krzesełka posiadają tzw. system łagodnego startu i zatrzymania się. Są też bardzo ciche.

Krzesełka włoskiej firmy Vimec – Capri
Posiadają nowoczesną i ergonomiczną linię. Siedzisko ma możliwość obrotu o 90 stopni i ustawienia go przodem do zejścia. Podnóżek wyposażony jest w listwy zabezpieczające, które powodują zatrzymanie krzesełka, gdy na torze jazdy pojawia się jakaś przeszkoda.

Na zakup krzesełka schodowego zarówno prostoliniowego, jak i krzywoliniowego można uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, które dostępne są w PCPRach lub MOPRach. Dofinansowanie przyznawane jest w ramach likwidacji barier architektonicznych lub likwidacji barier technicznych.