«

»

Kwi 29

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Łazienkę dla osoby niepełnosprawnej warto zaprojektować i urządzić tak, aby ułatwić funkcjonowanie w niej osobie z ograniczeniami ruchowymi. Łazienka taka powinna być nie tylko wygodna w użytkowaniu, funkcjonalna i bezpieczna, ale powinna też zapewniać osobie niepełnosprawnej intymność. Wszystko to jest możliwe dzięki bogatej ofercie sprzętów i rozwiązań sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi.

przystosowana_lazienka

Próg, drzwi, wielkość
Łazienka powinna być pozbawiona progu, aby ułatwić wjazd do niej wózkiem. Drzwi wejściowe do łazienki standardowo powinny mieć 100 cm. Przestrzeń manewrowa w pomieszczeniu powinna być nie mniejsza niż średnica okręgu o minimalnej wartości 150 cm. W sytuacji gdy łazienka jest zbyt małą można pomyśleć o jej poszerzeniu kosztem np. pomieszczenia gospodarczego, korytarza czy pokoju. Ważne jest bowiem to, aby osoba niepełnosprawna mogła być jak najbardziej niezależna i nie musiała oczekiwać pomocy innych osób.

strefa_lazienki

Źródło: muratordom.pl

Poręcze
Powinny być zamontowane poręcze uchylne lub stałe, po dwie przy umywalce (50 lub 60 cm długości) i dwie przy misce ustępowej (co najmniej jedna uchylna, min. 70 cm długości). Przy prysznicu lub wannie – w zależności od potrzeb.
Wysokość montażu poręczy kształtuje się w przedziale 75-85 cm, uzależniona jest też od wzrostu i budowy ciała osoby korzystającej. Długość poręczy nie powinna przekraczać 80 cm.

porecze_lazienka

Źródło: swiatnieruchomosci.blox.pl

Toaleta
Zalecana wysokość miski ustępowej to 45-50 cm. Ważne, aby poziom miski i siedziska wózka były takie same, dzięki czemu możliwe będzie swobodne przesiadanie się osoby niepełnosprawnej z wózka na toaletę. Dobrze jest wyposażyć deskę wc we wzmocnione metalowe zawiasy. Daje to gwarancję solidnego osadzenie deski. Montaż przycisku spłukującego powinien znaleźć się na wysokości nie większej niż 120 cm, wygodnym rozwiązaniem są również automatyczne systemy spłukujące.

toaleta_lazienka

Źródło: www.grast-mtb.com.pl

Prysznic
Odpowiedniej wielkości wydzielone miejsce na podłodze, zamiast kabiny prysznicowej i brodzika pozwoli na swobodny dostęp do tej strefy osobie poruszającej się na wózku. Posadzkę należy wymodelować ze spadkiem 1% w kierunku odpływu w poziomie posadzki. Natrysk najlepiej umieścić w rogu pomieszczenia – częściową osłonę stanowią wtedy dwie ściany łazienki. Jeśli natrysk jest blisko wc, zamiast końcówki prysznicowej warto zamontować baterię typu bidetta – można wtedy skorzystać z sedesu jako bidetu. Prysznic powinien być wyposażony w siedzisko, zamontowane w sposób umożliwiający przesiadanie się z wózka oraz uchwyt lub drabinkę zamocowaną na specjalnej prowadnicy. Specjalne składane krzesełko prysznicowe o wymiarach 45×40 cm jest wygodne i nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu.

prysznic_lazienka

Źródło: www.grast-mtb.com.pl

Wanna
Wannę warto dobrać do konkretnego schorzenia – przy ograniczonej ruchomości kończyn dolnych zaleca się krótką wannę, natomiast przy usztywnieniu kręgosłupa – długą wannę. Aby zapewnić swobodny dostęp do wanny na całej długości, powinno się pozostawić przy niej wolną przestrzeń. Długość wanny nie powinna być mniejszą niż 150 cm, optymalna szerokość to 70-80 cm. Głębokość wanny powinna być zachowana na poziomie 38-42 cm. Na wannie warto zamontować deskę, na której można usiąść i wygodnie się umyć. Pomocne będą dwie poręcze – pozioma i pionowa – zabezpieczające przed upadkiem w czasie kąpieli. Istnieją też wygodne siedziska zawieszane na wannie. Osobom starszym, które mają kłopoty ruchowe, można w celu ułatwienia korzystania z wanny zamontować schodki z poręczami.

wanna_lazienka

Źródło: www.grast-mtb.com.pl

Umywalka
Zalecana szerokość umywalek to 60 cm. Wysokość blatu umywalki dla osoby dorosłej wynosi maksymalnie 80 cm. Wyprofilowany kształt umywalki oraz jej głębokość musi umożliwiać osobie na wózku podjazd. Bateria umywalkowa powinna być wyposażona w uniwersalną dźwignię, przycisk lub sensor elektroniczny. Lustro łazienkowe powinno być stosunkowo duże lub z zamontowanym systemem uchylnym, umożliwiającym dowolne przestawienie lustra.

umywalka_lazienka

Źródło: www.grast-mtb.com.pl

Kafelki
Płytki podłogowe powinny mieć klasę antypoślizgową w przedziale R9-R13, płytki ścienne powinny być gładkie co umożliwia łatwe utrzymanie łazienki w czystości. Warto również zainwestować w maty antypoślizgowe.

Podnośniki łazienkowe
Urządzenia dla osób z problemami ruchowymi. Pomagają wejść i wyjść z wanny czy kabiny prysznicowej. Podnośnik łazienkowy jest zwykle prosty w obsłudze i bezpieczny w użyciu, dostosowany do każdego typu wanny czy kabiny prysznicowej. Podnośnik jest wodoszczelny, bez obaw można używać go w kontakcie z wodą. Skrzydła oparte na wannie w momencie obniżania podnośnika składają się.

podnośnik_lazienka
Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, mają możliwość starania się o częściowy zwrot kosztów przystosowania łazienki do potrzeb użytkownika z ograniczeniami ruchu. Zwrot dokonywany jest w ramach likwidacji barier architektonicznych. Wnioski składa się w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej lub w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie właściwych dla miejsca zamieszkania konkretnej osoby niepełnosprawnej. Realizacja wniosków następuje w miarę posiadanych przez MOPRy/PCPRy środków, według ustalonej kolejności (kolejności złożenia wniosku). Refundacja obejmuje maksymalnie 80% kosztów poniesionych w związku z realizacją przedsięwzięcia, wnioskodawca musi natomiast pokryć przynajmniej 20% tej sumy.